Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS není jednotná a to je problém, tvrdí místostarosta Nymburka

11.05.2013
ODS není jednotná a to je problém, tvrdí místostarosta Nymburka

Foto: archiv města Nymburk

Popisek: Místostarosta Nymburka a šéf tamějšího Sboru dobrovolných hasičů, Zdeněk Vocásek

DOTAZNÍK Zdeněk Vocásek (ODS) je sympatický mladý muž. Coby místostarosta Nymburka a předseda Sboru dobrovolných hasičů v jedné osobě lidem chce, aniž by šlo o prázdné gesto, především pomáhat.

Jste velmi mladý (31 let, poz. red). Helena Třeštíková mi nedávno v rozhovoru řekla, že doufá, že přijdou ti mladí a vyženou z politiky všechny kmotry. Nemáte náhodou takovou tendenci?
Určitě ne. Věnuji se komunální politice a mojí snahou je podílet se na dění ve městě a v kraji. Na místní úrovni problém kmotrů nevnímám.

Myslíte si, že přijde nová generace politiků, která naši zemi, když ne spasí, tak jí alespoň pomůže? 
Domnívám se, že veřejnost má chuť na změnu. Spousta voličů v parlamentních, krajských i obecních volbách o tom dala jasně vědět. Generační obměna je navíc přirozená. Ve spoustě měst i v krajských zastupitelstvech je tento trend znát. Pravdou je, že v posledních letech nárůstem nezávislých uskupení a nových stran má mnoho „politiků“ tendenci rychlého posunu. Každý politik by si měl projít minimálně jedno až dvě volební období komunální politikou na úrovni člena zastupitelstva či rady města, protože tyto zkušenosti jsou velkou devizou. Bohužel pokud tento princip nebude fungovat, tak nás nová generace nás nespasí.

Hodně lidí si myslí, že politika je „svinstvo“. Je tomu tak?
Na krajské a komunální úrovni se dá ledacos změnit. Nemyslím si, že by politika v těchto patrech byla svinstvo. Samozřejmě jsou určité kauzy, které ovlivňují důvěryhodnost politiků. Jsem každopádně zastáncem toho, že by občan měl znát svého politika. Měl by vědět, na koho se obrátit, a také je důležité, aby mu politik mohl, chtěl a dokázal pomoci. V tomto směru je rozhodně výhodou být členem politické strany.

Jaký je váš vztah k vaší domovské ODS?
Jako pravicová strana má ODS od revoluce v Nymburce své významné postavení. Strana v současnosti neprochází ideálním obdobím. Je to i z důvodu nepopulárních kroků, které mají přímý vliv a dopad na občana, ale s ohledem na hospodaření státu jsou nezbytné. Na druhou stranu politika na městě je o kontaktu občana s vedením města, kde k sobě máme blíž. V nymburské ODS došlo v roce 2006 ke generačnímu posunu. Mou velkou výhodou jsou zkušenosti po boku Ladislava Kutíka, který vedl město 20 let, Pavla Nováka, bývalého místostarosty, a Miroslava Jeníka, současného poslance PS PČR, takže tímto navazuji na jejich práci na komunální úrovni. Pokračovat v takto rozjetém vlaku není jednoduché, postupně se proto snažíme doplnit členskou základnu o mladé lidi. Jsem rád, že za námi přicházejí sami.

Jsou nějaké kroky strany, se kterými nesouhlasíte?
Kroků je více, ale velkou měrou je to spojené s postavením koaliční spolupráce, kde vláda je nejednotná a z toho pramení nesouhlasné kroky nebo cesty kompromisů. Dalším problémem ODS je dvojí proud - strana není jednotná na vrcholné i krajské úrovni, a to je špatně.

Co se podle vás stalo, že se tato strana dostala tam, kde je?
ODS neumí obhájit jednotlivé kroky. I když jsou nepopulární, tak směřují například ke snížení státního deficitu. I ODS vytváří určitá opatření ke zmírnění dopadu na sociální systém, bohužel neumíme a nedokážeme tato témata stále přenést ven a obhájit je. Je to tedy hlavně nedostatečná komunikace, o které víme, ale posun nenastal.

Je nějaký způsob, jak z toho ven?
Uvidíme, zda v říjnu bude volební kongres. V průběhu června budeme postupovat jednotlivými oblastními a krajskými sněmy až ke kongresu a očekává se, že by se mělo ustanovit nové vedení strany. Od toho kroku se předpokládá, jisté řešení současné stranické krize a to především i ze strany veřejnosti. Každopádně by Petr Nečas měl stranu a vládu dovést k řádným volbám.

Od roku 2004 jste šéfem dobrovolných hasičů. Stále se i aktivně účastníte záchranných akcí?
Ano. Naposledy to bylo v neděli 28. dubna, kdy hořelo v jedné výrobní hale v Nymburce. Jednalo se o menší zásah - vyjížděly tři jednotky, jedna profesionální a dvě dobrovolné.

Já osobně v hasičích vidím skutečné hrdiny. Vrhají se do hořících domů, zachraňují lidi, pomáhají při záplavách. Je to ta skutečná touha pomáhat, která muže vede stát se členem dobrovolných hasičů?
Základ je určitě pomoc bližnímu svému, hasičina je ale i životní styl. V daném oboru také ještě stále podnikám. Mnohdy je to určitý způsob života, někde mají fotbal, někde jsou dobrovolní hasiči.

Vstupoval jste se stejnými ambicemi do politiky?
Rozhodně bych nechtěl spojovat svou činnost u hasičů s politikou. Politika je o práci ve městě a o tom, že se člověk chce aktivně podílet na dění. Spousta lidí jen komentuje některé kroky, a pokud mají přiložit ruku k dílu, je to problém a nechtěl jsem být jedním z nich. V komunální politice jsem aktivně druhé volební období. První čtyři roky člen rady a druhé místostarostou města. Daří se nám společnými silami řešit dlouhodobé problémy ve městě a to započetím revitalizace sídlišť, navýšení kapacity školek, přestavbu Národního domu a další projekty podpořené dotačními tituly. Jsou i témata, které nás netěší a to je dlouhodobý problém v oboru zdravotnictví, kde si město vzalo velké břímě v provozu nemocnice. Zde ODS zastává dlouhodobý názor, že město neumí v daném oboru podnikat a spíše se přiklání k zajištění převzetí provozu silnými společnostmi v oboru, kde provozování uvedeného zařízení značně zasahuje do rozpočtu města a odvracíme se od dalších správy městského majetku z důvodu nedostatku financí.

Jste členem několika dozorčích rad. Lidé možná ne zcela dobře chápou jejich význam. Za co takový člen dozorčí rady ručí, pokud za něco ručí?
Dozorčí rada má především povinnost přezkoumat výkon působnosti představenstva a také kontroluje hospodaření společnosti. Byl jsem v dozorčí radě akciové společnosti Nemocnice a sdružená zdravotnická zařízení. Tato společnost je ale v současné době v útlumu a nevykazuje žádnou činnost oproti Nemocnici Nymburk, s. r. o., která zdravotnické zařízení provozuje. Dále jsem v dozorčí radě Nymburské o. p. s., což je obecně prospěšná společnost, která provozuje sportovní areál. Ač se to někomu může zdát výhodné, tak ani v jedné dozorčí radě jsem nepobíral a ani nepobírám žádnou finanční odměnu a jako její člen ručím svým majetkem. Za činností v o.p.s. je spíše práce a starosti, ale jsou zde patrné posuny, za což jsem rád, že máme co veřejnosti nabídnout. Nymburská o. p. s. má za cíl z dlouhodobě nevyužitého areálu vybudovat zázemí pro volnočasové sporty, jehož velkým plusem je provázanost s cyklostezkou. V současné době se tento záměr daří naplnit a snažíme sehnat finanční prostředky na nafukovací halu a umělý travnatý povrch. Před dokončením je sezonní vodácká restaurace.

Prý bydlíte na „sídlišti“. Jste tam spokojený?
Pocházím z rodinného domku a na sídlišti bydlím od roku 2004. Rychle jsem si zde zvykl. Teď dobře vím, co obyvatele sídliště trápí a jako místostarosta jim také mohu pomoci. V současné době jednáme s Českými drahami o investory o odkupu nevyužitých areálů a posílení parkovacích kapacit, které sídliště trápí. Chystáme se za pomoci dotací v letošním roce dokončit revitalizaci ulice Letců R. A. F. Na podzim budeme žádat o dotaci na podzemní kontejnery. V příštím roce se pokusíme opět žádat o dotaci na rekonstrukci další středové části sídliště a to ulice Jurije Gagarina.

Jako jeden z mála politiků jste na Facebooku, kde jsem se mimo jiné dozvěděla, že vaším oblíbeným filmovým hrdinou je dráček Soptík. Co vás na něm imponuje?
Facebook je nová forma komunikace, je to generační záležitost a nová možnost spojení s širším okolím. Dráček Soptík je ve znaku našich mladých hasičů v Nymburce, proto je to tedy nejen můj oblíbenec.

Na svém facebookovém profilu také zmiňujete iniciativu Kčertu s Davidem Rathem nebo Chameleon Rath. Co to je za iniciativy?
Na Facebooku probíhá řada diskusí, jsou zde lidé, kteří se vyjadřují k politickému dění a záležitost kauzy Rath svého času hýbala veřejností.

Není ale smutné, že to odnesl zatím jen David Rath? To, že politiků, kteří mají máslo na hlavě, přinejmenším stejné jako on, je mnohem víc, je všeobecně známé...
Skoro denně se setkáváme s tím, že na veřejnost vypluje nějaká kauza. Za poslední dva roky se určitě udělalo hodně práce s ohledem na prokazování některých deliktů s korupční podstatou. Korupce je problém a já doufám, že pan Rath nebude jediný obviněný.

Co děláte ve volném čase, máte-li nějaký?
V posledních třech letech se můj volný čas velice výrazně zúžil. Rád bych měl více času na rodinu, snažím se, ale bohužel se mi to moc nedaří.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Galerie