Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matka prvního hříběte divokých koní bojuje o život, ohrožena je i malá klisnička. Může za to neuvěřitelná lidská blbost a ignorance!

08.11.2015
Matka prvního hříběte divokých koní bojuje o život, ohrožena je i malá klisnička. Může za to neuvěřitelná lidská blbost a ignorance!

Autor: Česká krajina

Popisek: Klisna Sgurr bojuje kvůli nezodpovědným návštěvníkům o život. Ohrožena je ale i teprve šestnáctidenní klisnička, která je na matce zcela závislá.

Velmi smutné bylo sobotní odpoledne na pastvině u divokých koní v Milovicích. Klisna Sgurr, která před šestnácti dny porodila první hříbě divokých koní v české přírodě, je v současné době v kritickém stavu a veterinární lékaři bojují o její život.

Klisnu postihla velmi těžká kolika, nejpravděpodobnější příčinou je přikrmování pečivem, které i přes zákaz někteří návštěvníci koním neustále nosí. „Je to obrovská tragédie. Sgurr zažívala v posledních hodinách nesmírné utrpení, její stav je velmi vážný,“ uvedl ředitel ochranářské společnosti Dalibor Dostál. „Bohužel, přestože jsou na ohradách tabulky, zakazující krmení, a opakovaně jsme upozorňovali, že pečivo může divoké koně zabít, někteří lidé se je stále pokoušeli přikrmovat. Především někteří senioři nosili k ohradě plné tašky tvrdého chleba, protože měli pocit, že koně na pastvině bez přikrmování strádají. Druhou skupinou byli lidé, kteří se snažili koně na kusy pečiva přilákat k okraji pastviny, aby si mohli udělat fotografii koní nebo selfie s koňmi na mobilní telefon,“ doplnil Dalibor Dostál. Ošetřovatelé, vědci i fotografové monitorující stádo opakovaně odstraňovali z ohrady kusy chleba a housek, jejichž požití může být pro koně smrtelně nebezpečné. V neděli vpodvečer ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál oznámil, že stav klisny Sgurr zůstává stále velmi vážný. „Důležité je, že klisna s hříbětem přežily první, kritickou noc,“ uvedl.

Ohroženo je i vzácné hříbě

Sgurr na pastvině objevila členka etologického týmu, který koně na pastvině pravidelně sleduje. Koně pak na místě ošetřil veterinární lékař z liberecké zoologické zahrady. Poté byla klisna i hříbě převezeny na specializovanou kliniku. „Chtěl bych velice poděkovat kolegům, kteří Sgurr našli a pomáhali jí do příjezdu lékařů. Stejně tak veterinárním lékařům, kteří jí pomohli z nejhoršího přímo na místě, i jejich kolegům, kteří se o klisnu i hříbě nyní starají na klinice,“ ocenil Dalibor Dostál.

Klisna zůstává nadále v intenzivní péči lékařů. Veterinární lékaři se nyní intenzivně snaží léčit ji tak, aby se vyhnuli operaci. Ta by sama o sobě byla pro klisnu náročná, ještě komplikovanější by ale byla následná péče. V jejím případě by byla téměř neřešitelná, protože se klisna divokého koně nenechá ošetřovat tak, jak je možné u domácích koní. Kromě klisny je ohrožený i život hříběte, které je závislé na mateřském mléku. Toho má nyní klisna v důsledku zdravotních potíží i stresu méně. Především kvůli hříběti bude nutné odvézt Sgurr s mládětem zpět na pastvinu hned, jak bude matka z nejhoršího venku. Také snaha o záchranu malé klisničky bude nesmírně náročná, nejistá a nákladná.

Poprvé sama, a ještě nemocná

Klisna a mládě mají v boji o život velmi těžké výchozí podmínky. „Sgurr se narodila na pastvinách ve Skotsku. Celý život se pohybovala se svým stádem ve volné přírodě. Už nakládání a transport byl pro ni velice vysilující a stresující. Navíc po převozu na veterinární kliniku absolvovala velmi nepříjemná vyšetření a je poprvé v uzavřeném prostoru a sama bez stáda, pouze s hříbětem,“ navázal Dalibor Dostál. Navíc oběma koním hrozí v prostředí, kde se léčí i jiná zvířata, nebezpečné infekce. „Je nesmírně smutné a skličující vidět na ošetřovně stát v kalužích krve koně, který ještě před několika hodinami spokojeně běhal po pastvině. Všichni držíme Sgurr i hříbátku palce, aby svůj nejtěžší boj zvládli,“ doplnil Dalibor Dostál.

Divocí koně přijeli do Milovic letos 28. ledna. V novém prostředí si velmi dobře zvykli. První hříbě se jim narodilo 22. října, Sgurr proto musela přijet březí již z Velké Británie. Pro jejich větší bezpečnost bude nyní důležité, aby se co nejdříve podařilo rozšířit pastvinu o plánovaných dalších padesát hektarů. Na větší ploše budou zvířata v menším kontaktu s neukázněnými návštěvníky.

Veřejnost může Sgurr podpořit v jejím zápasu o přežití:

- zasláním finančního daru na transparentní číslo účtu 2100540679/2010 nebo
- zasláním dárcovské zprávy DMS KRAJINA na číslo 87 777

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace