Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Starosta obviněný z milionové zpronevěry ve volbách neuspěl!

17.04.2013
Starosta obviněný z milionové zpronevěry ve volbách neuspěl!

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Starosta Strenic obviněný ze zpronevěry opětovně zvolen nebyl.

Volby ve Strenicích na Mladoboleslavsku, během kterých si lidé vybírali nové zastupitele, zaznamenaly rekordní účast. Mezi kandidáty byl i někdejší starosta Jiří Kaulfus obviněný ze zpronevěry. Zvolen ovšem nebyl.

Byla to právě tato kauza, která obyvatele Strenic vyburcovala k rekordní pětaosmdesátiprocentní volební účasti.  Na výběr měli ze dvou nezávislých sdružení. Kandidátka s obviněným starostou získala 18 procent hlasů a do zastupitelstva se probojoval jen jeden její zástupce. O celých 64 procent víc hlasů získala kandidátka bývalého strenického místostarosty, který tak v zastupitelstvu může počítat se čtyřmi hlasy. 

Strenického starostu policie zatkla již v polovině března. Ve svůj prospěch měl zneužít obecní peníze, díky čemuž byl obviněn ze zpronevěry. Spolu s ním byli zatčeni další tři muži, kteří se na machinacích měli podílet. Podle mluvčího středočeské policie se starosta měl dostat do finanční tísně, zpronevěřil obecní finanční prostředky včetně úvěru, který obec získala na rekonstrukce strenického majetku. Z tohoto úvěru mělo starostovi a finančnímu poradci z Mladé Boleslavy, který starostovi posklytnul fiktivní faktury za provedené rekonstrukční služby, v kapsách skončit 1,2 milionu korun. 

Starostovi hrozí až 10 let za mřížemi

Na základě těchto faktur banka potvrdila úvěr, který byl poslán na účelově zřízený firemní účet. Další dva zatčení muži za odměnu v podobě 5 tisíc korun následně vybrali, předali startostovi a finančnímu poradci. Půl milionu z této částky starosta použil pro svou osobní potřebu. 

Seznam starostových deliktů je poměrně dlouhý. Za trestný čin zneužití pravomocí úřední osoby, porušení povinností při správě cizího majektu, úvěrového podvodu a zpronevěry mu hrozí až deset let za mřížemi.  Finanční poradce si může odsedět až 8 let, zbylí dva zatčení muži o dva roky méně. Všichni jsou stíháni na svobodě. 

Jana Vlková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace