Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyři manželství, potraty, sebevraždy, mrtvé dítě, kriminál… Čím vším zaplatil sexsymbol 30. let za hvězdnou kariéru? Tajnosti slavných

01.12.2014
Čtyři manželství, potraty, sebevraždy, mrtvé dítě, kriminál… Čím vším zaplatil sexsymbol 30. let za hvězdnou kariéru? Tajnosti slavných

Foto: NFA

Popisek: Byla sexsymbolem 30. let, sklízela úspěchy na každém kroku a muži jí padali k nohám. V soukromí si ale Adina Mandlová vypila kalich hořkosti až do dna.

Šarmem, mimořádným sex-appealem a ironickým humorem se jí nevyrovnala žádná z kolegyň. Zatímco na plátně prožívala romantické idylky, v soukromí prvorepublikovou hvězdu Adinu Mandlovou stíhalo jedno drama za druhým. I nejdrsnější okamžiky však dokázala zvládnout s grácií, i když leckdy na pokraji sil.

S tvrdou životní realitou se tatínkův rozmazlený benjamínek střetl poprvé již v sedmi letech. Adina Mandlová vršila jeden průšvih za druhým, přesto se stala nejslavnější českou filmovou hvězdou první republiky. Stále ale nebyla spokojená. Její život poznamenaly milostné aféry, potraty, sebevraždy a porod mrtvého dítěte. Zažila uvěznění na Pankráci i emigraci. Její život by vydal na několik scénářů.

Tatínkův mazlíček

Jarmila Anna Františka Marie Mandlová, v Německu známá pod pseudonymem Lil Adina, se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi v rodině inspektora c. k. státních drah Jana Mandla, který po narození tří chlapců toužil po dceři. A tak není divu, že svou holčičku až nekriticky hýčkal a podporoval v uměleckých zájmech. Své zvláštní jméno dostala, protože podle jeho mínění byla předurčena pro skvělou budoucnost.

Rodný dům Adiny Mandlové v Mladé Boleslavi

Rodný dům Adiny Mandlové v Mladé Boleslavi

O její výchovu se staral výhradně otec a od čtyř let hrála na klavír. Tatínek ji velmi rozmazloval, dokonce jí všichni museli vykat, ale ona odpovídala tykáním. Jenže když jí bylo sedm, otec zemřel na španělskou chřipku a rázem bylo všechno jinak. Poměry v domácnosti se změnily a Adina ztratila své postavení, což nesla velmi těžce. A hrát na klavír už měla zakázáno.

Ten, kterého nenáviděla nejvíc

Po otcově smrti se ekonomická situace velmi zhoršila. Matka si našla několik strýčků, kteří je podporovali, to však nestačilo, a tak rodina pořádala loupežné výpravy do zahrad a polí. Mandlovi také pronajímali pokoje ve svém domě studentům. Když bylo Adině čtrnáct, matka si našla nového přítele, a další problém byl na světě.

 

V reklamě firmy Baťa na opravu punčoch v roce 1940

V reklamě firmy Baťa na opravu punčoch v roce 1940

S Adinou lomcovala puberta, takže doslova nesnášela druha své matky, který po smrti milovaného otce nastoupil v domácnosti na jeho místo. „Potil se jako čuně a koupal se jen jednou týdně v sobotu a stříhal si nehty u nohou před večeří u jídelního stolu. Ale protože byl primitiv, byl asi moc dobrý v posteli a já je často oba slyšela hekat z ložnice, což mi zhnusilo sex, že jsem byla po dlouhá léta frigidní,“ vzpomínala po letech.

Sexuální trauma

To ale nebyla ta nejhorší zkušenost, která nadlouho poznamenala její sexuální život. O nejhorší zážitek se přičinila svou bezcitností její vlastní matka. Jako předčasně vyspělá cítila Adina už v patnácti nutkavou potřebu přijít o panenství co nejdřív. Než se tak ale skutečně stalo, dovlekla ji matka na prohlídku k ženskému lékaři. „Nikdy jsem mamince to hluboké ponížení nezapomněla a její beztaktnost a nedostatek citlivosti mě jenom posílily v úmyslu nechat se co nejdříve deflorovat,“ vzpomínala herečka.

S Hugo Haasem, který byl čtyři roky jejím milencem

S Hugo Haasem, který byl čtyři roky jejím milencem a udělal z ní skutečnou herečku

Následoval útěk z domova za milencem do Olomouce a první milostný zážitek: „Byla to celkem bolestná zkušenost a já se divila, co na tom vlastně lidi mají a zda to vůbec stojí za to,“ posteskla si. Navíc ji po neslavném návratu domů čekalo opovržení, takže ponižující situaci vyřešila dalším útěkem.

Odložená jako balík

Matka si s ní už nevěděla rady, a tak otčím rozhodl, že raději bude platit lyceum v Paříži. Sice se tam naučila vařit a zdokonalila svou francouzštinu a němčinu, připadala si však odložená jako nepotřebné zavazadlo, takže se zákonitě bouřila po svém. Začala se velmi rychle učit všem kouzlům života, v sedmnácti letech poprvé otěhotněla a rozhodla se situaci řešit „elegantně“ – potratem.

S Heinzem Rühmannem v roce 1943 ve filmu Svěřuji ti svou ženu

S Heinzem Rühmannem v roce 1943 ve filmu Svěřuji ti svou ženu

„Gynekolog provedl operaci bez narkózy (asi se nechtěl dělit o honorář s jiným doktorem) a bolest při plném vědomí byla šílená. Slibovala jsem si, že už nikdy, nikdy si s nikým nic nezačnu, protože to za ten trest, který následuje, nestojí,“ svěřila se více než otevřeně v 70. letech filmová diva s tím, že jí tohle naivní předsevzetí stejně dlouho nevydrželo: „A tak jsem hledala a pokračovala ve střídání milenců, ale naprosté uspokojení jsem nenašla. To až mnohem později.“

Rozjezd na plné obrátky

Po dvou letech byla hříšná Adina z lycea vyloučena pro špatné chování a začala se věnovat herectví. Její první pokus však dopadl katastrofálně. Ve filmu Diagnóza X byla vysloveně špatná a uvědomovala si to. „Jako herečka jsem byla ubožák,“ prohlásila sebekriticky. Měla ale štěstí, přimluvil se za ni její budoucí přítel Hugo Haas, který byl později čtyři roky jejím milencem. A ten z ní opravdu herecké eso udělal.

S Oldřichem Novým v jeho nejslavnějším filmu Kristián

S Oldřichem Novým v jeho nejslavnějším filmu Kristián

Rychle se stala zbožňovanou hvězdou a dál pokračovala v bohémském životě. Po roce 1939 chodila s Fredem Scheinerem-Svítilem, on ji však opustil a Adina se pokusila o sebevraždu. V roce 1941 přišla do jiného stavu s německým přidělencem barrandovských ateliérů Willy Söhnelem. Dítě si však prozřetelně nechala vzít a Miloš Havel jí dokonce kvůli zákroku navýšil honorář.

Nebezpečné hry se smrtí

Obrovský skandál rozpoutala autonehoda, při níž Adina s kamarádkou Bertou srazily seniora, kterému vůz rozdrtil nohu o sloup. Silný diabetik nakonec zranění podlehl a o Mandlové se psalo jako o cynické herečce, přestože za volantem seděla Berta. V prvních letech války se o ní zase začaly šířit pomluvy, že chodí s říšským protektorem K. H. Frankem. Nešťastná herečka se v zoufalé chvíli pokusila otrávit. „Naživu jsem zůstala jedině proto, že jsem vypila skoro celou láhev whisky, a v bezvědomí jsem pak vyvrhla většinu prášků, které mě měly zabít,“ vzpomínala později v pamětech. O sebevraždu se později pokusila ještě několikrát.

V roce 1945 obviněna z kolaborace s Němci a skončila v pankrácké věznici

Na dvoře pankrácké věznice v roce 1945

Pošramocenou reputaci se snažila napravit v roce 1943 sňatkem z rozumu s malířem Zdeňkem Tůmou. Oba ale brzy zjistili, že se k sobě nehodí, a žili jako sourozenci. Přesto Tůma nedokázal překousnout její divoký životní styl. V té době již o ní bylo všeobecně známo, že si užívá milence i milenky a že má údajně pletky s hercem Šmeralem. Psychicky labilní umělec svou osobní i manželskou krizi vyřešil sebevraždou - otrávil se plynem. Po jednom z divokých večírků ho herečka našla doma mrtvého a zhroutila se.

Smrt jediného dítěte a konec kariéry

Lásku nakonec opravdu našla o pár měsíců později v náručí ženatého kolegy Vladimíra Šmerala a v roce 1944 s ním otěhotněla. Zjistila to, právě když ho Němci odvlekli do koncentračního tábora, protože byl ženatý se židovkou, s níž se odmítal rozvést. Když Adina později v jednom z dopisů zjistila, že Vladimír plánuje i další život se svou ženou, ze stresu potratila. „Před Vánoci mě převezli záchrankou do nemocnice, a tam jsem ve velkých bolestech a za velké horečky porodila mrtvou holčičku,“ vzpomínala. Později už děti mít nemohla.

Stále krásná Adina v 60. letech, ve své posední roli v seriálu The Saint

Stále krásná Adina v 60. letech, ve své posední roli v seriálu The Saint

Po válce její kariéra skončila ze dne na den. Byla obviněna z kolaborace s Němci a skončila ve věznici na Pankráci. Během věznění údajně udávala své herecké kolegy a kolegyně, dochovaly se záznamy, jak policii vykládala, že Lída Baarová měla poměr s Goebbelsem a pracovala pro gestapo. Oldřich Nový se zase podle ní stýkal s esesáky. Otázkou je, zda jsou pravé či zda nebyla k výpovědím přinucena. Na Pankráci zažila nejednu krušnou chvilku, dokonce jen o vlásek unikla veřejnému lynči rozvášněného davu. V novinách v té době ovšem vycházely fotky vysmáté a hrdé Adiny v teplácích z pankráckého dvora. Nakonec byla propuštěna pro nedostatek důkazů.

Boj s režimem vzdala

Pro nejpopulárnější filmovou herečku, která byla po propuštění z vězení odsouzena k pokutě a vyloučena z herecké obce, nastaly krušné časy. Přilepšovala si prodejem šatů a šperků, v žádném z přidělených míst dlouho nevydržela. Pohybovala se v podřadné společnosti a strádala. A tak nápadníky dlouho nepřebírala a využila první příležitosti. Na podzim 1947 se provdala za pilota RAF Josefa Kočvára alias Joe Knighta, čímž získala britskou státní příslušnost a anglický pas, a krátce po únorovém převratu v roce 1948 opustila Československo nadobro. „Celou cestu v letadle jsem probrečela,“ napsala ve vzpomínkách. Zřejmě šlo o účelový sňatek, protože se vzápětí rozvedli a krátce nato se Mandlová znovu provdala. Tentokrát za britského boháče Geoffreyho, s nímž ovšem také žila jen krátce.

Se čtvrtým manželem Benem Pearsonem na Maltě

Se čtvrtým manželem Benem Pearsonem na Maltě

V zahraničí se jí už kariéru znovu nastartovat nepodařilo, protože ji pomluvy dostihly i v Londýně. K herectví se vrátila jen několika menšími rolemi. Životní oporou se jí stal až v pořadí čtvrtý manžel, homosexuální módní návrhář Ben Pearson. Vzali se v roce 1954, snažili se společně podnikat a v posledních letech života se poměrně často stěhovali z místa na místo. V 60. letech se herečka několikrát objevila v Praze, začala dokonce zkoušet hlavní roli v muzikálu Hello, Dolly! v karlínském divadle, ze spolupráce však nakonec sešlo. V představení zářila Nelly Gaierová a Adina se vrátila ke skromnému životu s manželem v Anglii, později na Maltě a v Kanadě.

Hořké stáří

Po převratu v roce 1989 plánovala herečka s manželem navštívit Československo, společně už to ale nestihli. V roce 1990 Ben zemřel a zdrcená Adina se na jaře 1991 konečně vrátila domů, s urnou svého muže. Zbývaly jí dva měsíce života. Z Kanady přiletěla stará, unavená a zatrpklá dáma, která trpěla nespavostí a depresemi. Přesto přijala nabídku Ondřeje Suchého k natočení dokumentu o ní. K tomu však už nedošlo, protože těsně před začátkem natáčení zemřela.

Po více než čtyřiceti letech se z Kanady do Čech vrátila unavená, zahořklá a nemocná stará dáma

Po více než čtyřiceti letech se do Čech vrátila unavená, zahořklá a nemocná stará dáma

V Česku zamířila nejprve do Karlových Varů ke své švagrové Vlastě Mandlové Karbanové, její zdravotní stav však byl velmi vážný, a tak byla s pomocí příbuzných a známých brzy umístěna na zámek Dobříš. Naposledy stála ve světle reflektorů na premiéře filmu Tankový prapor, do nohou si tehdy nechala napíchat injekce, aby vůbec mohla chodit. Po pár týdnech utrpěla mozkovou příhodu a po krátké hospitalizaci na chirurgickém oddělení zemřela 16. června 1991 v příbramské nemocnici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace