Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Počet vozů, jezdících na zemní plyn, vzrostl, do konce letošního roku jich bude přes 8 000. Škodovka uvedla na trh novou Octavia G-Tec

30.06.2014
Počet vozů, jezdících na zemní plyn, vzrostl, do konce letošního roku jich bude přes 8 000. Škodovka uvedla na trh novou Octavia G-Tec

Autor: Škoda auto

Popisek: Škoda Octavia GTEC

Po českých silnicích již jezdí více než 7 200 vozidel poháněných stlačeným zemním plynem (CNG), což je nárůst o 10 % v porovnání s koncem roku 2013. Do konce letošního roku se jejich počet ještě zvýší a přesáhne 8 000. Na růstu se bude významně podílet nová Škoda Octavia G-Tec, které plánuje automobilka Škoda jen letos prodat až 1 000 kusů.

Popularita CNG u nás stále roste, potvrzují údaje energetické společnosti E.ON. Od začátku letošního roku přibylo na českých silnicích zhruba 500 vozů s tímto pohonem a dalších 800 bude uvedeno do provozu v druhé polovině roku. Podobně rychlým tempem roste i počet čerpacích stanic – z 50 plniček z loňského roku jich má být letos v prosinci v provozu 70. Tuzemská vozidla na CNG podle odhadů společnosti E.ON spotřebují letos až 45 milionů metrů krychlových tohoto paliva, což je dvojnásobek hodnoty z roku 2013.

V porovnání s elektromobily je u nás rozvoj CNG významně rychlejší. „Elektromobilů jsou v České republice řádově stovky a jejich počet se zvyšuje jen velmi pomalu. U CNG je růst počtu vozidel i čerpacích stanic významně rychlejší díky lepším ekonomickým předpokladům této technologie. Vozidla na zemní plyn se u nás používají v osobní i veřejné přepravě. Populární jsou zejména pro své nízké provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí," vysvětluje Jiří Lachout, odborník na CNG ze společnosti E.ON.

Škoda Octavia G-Tec s CNG pohonem se prodává od začátku června

Významnou událostí pro trh je i uvedení vozu Škoda Octavia G-Tec s CNG pohonem, který se prodává od začátku června. „V současné době evidujeme v systému již 225 závazných objednávek modelu Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). S ohledem na start prodeje tohoto specifického modelu, který připadl na 9. 6. 2014, se jedná o skvělý výsledek. Primárně vnímáme zájem o vůz ze strany firem a státní správy, evidujeme však již i objednávky ze strany privátní klientely,“ potvrzuje Vítězslav Pelc, PR manažer ŠKODA AUTO Česká republika.

Automobilka Škoda očekává, že prodej modelu dosáhne letos až 1 000 kusů. „V letošním roce, s ohledem na náběhovou křivku modelu, očekáváme v ČR prodej zhruba 600 až 1000 vozů modelu Octavia G-TEC uzpůsobených pro provoz na CNG. V dalších letech jsou naše plány ještě ambicióznější,“ vysvětluje Pelc. Důležitým předpokladem pro úspěch modelu je rychlá návratnost kupní ceny vozu. Cena CNG modelu Škoda Octavia je v porovnání s benzínovou verzí vyšší jen o 30 000 Kč, náklady na její provoz jsou však zhruba poloviční. Při nájezdu 30 000 kilometrů ročně se investice do CNG zaplatí již po pouhém roce provozu. Podobně rychlá je návratnost také u dalších automobilů dostupných na českém trhu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace