Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Počet vozů, jezdících na zemní plyn, vzrostl, do konce letošního roku jich bude přes 8 000. Škodovka uvedla na trh novou Octavia G-Tec

30.06.2014
Počet vozů, jezdících na zemní plyn, vzrostl, do konce letošního roku jich bude přes 8 000. Škodovka uvedla na trh novou Octavia G-Tec

Foto: Škoda auto

Popisek: Škoda Octavia GTEC

Po českých silnicích již jezdí více než 7 200 vozidel poháněných stlačeným zemním plynem (CNG), což je nárůst o 10 % v porovnání s koncem roku 2013. Do konce letošního roku se jejich počet ještě zvýší a přesáhne 8 000. Na růstu se bude významně podílet nová Škoda Octavia G-Tec, které plánuje automobilka Škoda jen letos prodat až 1 000 kusů.

Popularita CNG u nás stále roste, potvrzují údaje energetické společnosti E.ON. Od začátku letošního roku přibylo na českých silnicích zhruba 500 vozů s tímto pohonem a dalších 800 bude uvedeno do provozu v druhé polovině roku. Podobně rychlým tempem roste i počet čerpacích stanic – z 50 plniček z loňského roku jich má být letos v prosinci v provozu 70. Tuzemská vozidla na CNG podle odhadů společnosti E.ON spotřebují letos až 45 milionů metrů krychlových tohoto paliva, což je dvojnásobek hodnoty z roku 2013.

V porovnání s elektromobily je u nás rozvoj CNG významně rychlejší. „Elektromobilů jsou v České republice řádově stovky a jejich počet se zvyšuje jen velmi pomalu. U CNG je růst počtu vozidel i čerpacích stanic významně rychlejší díky lepším ekonomickým předpokladům této technologie. Vozidla na zemní plyn se u nás používají v osobní i veřejné přepravě. Populární jsou zejména pro své nízké provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí," vysvětluje Jiří Lachout, odborník na CNG ze společnosti E.ON.

Škoda Octavia G-Tec s CNG pohonem se prodává od začátku června

Významnou událostí pro trh je i uvedení vozu Škoda Octavia G-Tec s CNG pohonem, který se prodává od začátku června. „V současné době evidujeme v systému již 225 závazných objednávek modelu Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). S ohledem na start prodeje tohoto specifického modelu, který připadl na 9. 6. 2014, se jedná o skvělý výsledek. Primárně vnímáme zájem o vůz ze strany firem a státní správy, evidujeme však již i objednávky ze strany privátní klientely,“ potvrzuje Vítězslav Pelc, PR manažer ŠKODA AUTO Česká republika.

Automobilka Škoda očekává, že prodej modelu dosáhne letos až 1 000 kusů. „V letošním roce, s ohledem na náběhovou křivku modelu, očekáváme v ČR prodej zhruba 600 až 1000 vozů modelu Octavia G-TEC uzpůsobených pro provoz na CNG. V dalších letech jsou naše plány ještě ambicióznější,“ vysvětluje Pelc. Důležitým předpokladem pro úspěch modelu je rychlá návratnost kupní ceny vozu. Cena CNG modelu Škoda Octavia je v porovnání s benzínovou verzí vyšší jen o 30 000 Kč, náklady na její provoz jsou však zhruba poloviční. Při nájezdu 30 000 kilometrů ročně se investice do CNG zaplatí již po pouhém roce provozu. Podobně rychlá je návratnost také u dalších automobilů dostupných na českém trhu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace