Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nové informace: Sexuální otrokyně byly k mání za třicet korun! Ruské trestankyně sloužily vojákům v Milovicích

21.05.2014
Nové informace: Sexuální otrokyně byly k mání za třicet korun! Ruské trestankyně sloužily vojákům v Milovicích

Autor: repro

Popisek: Ruská armáda, ilustrační foto

Ministr obrany před časem prohlásil, že na českém území občané nestojí o přítomnost vojáků NATO, protože řada z nich má ještě v živé paměti přítomnost sovětských sil v Československu po roce 1968. O tom, jak se žilo se sovětskými vojáky po boku, by mohli vyprávět v Milovicích, kde okupační vojáci přebývali. Není přitom bez zajímavosti srovnat jejich tehdejší přítomnost s působením vojáků NATO v členských zemích aliance, přesněji v pobaltských státech.

Server Echo24.cz přináší střípky informací o tom, jak žili sovětští vojáci na českém území. Řadoví vojáci se mnohdy dostali ven z kasáren jen u příležitosti oslav Velké říjnové socialistické revoluce. Většinu času byli ukryti za zdmi kasáren a z této „karantény“ se prakticky nedostali. Trochu jinak tomu bylo u ruských důstojníků.

Pokud byli vojáci v náladě, občas něco prozradili

„Ruští důstojníci nabízeli k pobavení ruské ženy za třicet korun, což byl žold obyčejného vojína. Pro tyto účely sem byly přiváženy ruské trestankyně, které měly nižší tresty. Svůj trest si tak odsloužily tímto způsobem,“ popsal milovický historik Aleš Kubeš. Je k tomu ale třeba dodat, že jde o informace, které se šířily mezi místními obyvateli. Občas je vynesli sovětští vojáci, pokud měli v krvi patřičnou alkoholovou hladinku, ale jinak byly všechny informace přísně střeženy. Jan Šácha z Vojenského historického ústavu tvrdí, že informace o dění v řadách sovětské armády neměla ani armáda československá. Pokud existují nějaké oficielní záznamy, jsou ukryty v ruských archivech a jakýkoli badatel se k nim prakticky nemá šanci dostat.

Kubeš k tomu navíc dodává, že nebyl zájem na kontaktech mezi sovětskými vojáky a Češkami. Řadoví vojáci si měli mysl zaplnit především marxistickými poučkami. To jim mělo stačit. Prakticky tak žili v celibátu.

Opilí vojáci močí z oken a zvrací na veřejnosti

Pro srovnání stojí za pozornost informace o působení vojáků NATO v Lotyšsku, které opět přinesl server Echo24.cz s odkazem na portál Latviannews. Na lotyšské základně Ventspils se prý alianční vojáci chovali jako prasata, což roztrpčilo tamního starostu Aivarse Lembergse.

„Námořníci se chovali jako prasata, ignorovali lotyšské zákony i naše městské vyhlášky. Opili se a močili z oken, zvraceli a pili alkohol na veřejnosti, což je zakázané. Otrhali květiny ze záhonů a dávali je prostitutkám,“ vypočítal starosta prohřešky vojáků. Není to přitom poprvé, co si na přítomnost vojáků ve své vlasti starosta stěžoval. Již dříve přirovnal vojáky aliance k sovětským vojáků, kteří do země přišli v roce 1940 a zůstali tam desítky let.

Možná i pod dojmem těchto informací se množí podpisy pod peticí přístupnou na internetu, kde se občané vyslovují proti umístění vojáků NATO na české půdě. V tuto chvíli petici podepsalo přes dva tisíce lidí. Zároveň je ale třeba připomenout, že ministr obrany Martin Stropnický svá původně poměrně ostrá slova o tom, že eventuelní přítomnost NATO v Česku by veřejnosti připomínala rok 1968, značně zmírnil a ujišťoval spojence, že Česko je připraveno plnit své závazky v alianci. Z popudu ministra se o tom debatovalo dokonce na půdě Poslanecké sněmovny a poslanci proklamaci o plnění závazků odhlasovali. TOP 09 a ODS si ale přály, aby tam zazněly i věty o přítomnosti vojáků aliance na našem území, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace