Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zfetovaný grázl, udeřil Radek John kvůli úmrtí, které hojně propírají média. A lidé za jediný den poslali rodině mrtvé policistky půl miliónu

08.05.2014
Zfetovaný grázl, udeřil Radek John kvůli úmrtí, které hojně propírají média. A lidé za jediný den poslali rodině mrtvé policistky půl miliónu

Foto: Facebook

Popisek: Radek John

Zdrogovaný řidič, který v sobotu nad ránem zabil autem policistku, je ve vazbě a hrozí mu šestnáct let vězení. K věci se rázně vyjádřil bývalý ministr vnitra a lídr Věcí veřejných do Evropského parlamentu Radek John. Podle něj hrdinská policistka napravovala selhání systému, který měl už dávno vzít „na grázly pořádný bič“.

Registr přestupků podle něj Věci veřejné v době jeho ministrování chystaly podle principu „třikrát a dost“. „Měly být evidovány vybrané přestupky, zejména proti občanskému soužití, veřejnému pořádku či proti majetku. Při třetím totožném přestoupení zákona v průběhu dvou let by se již jednalo o trestný čin. A za trestný čin se může jít sedět,“ vysvětluje John.

Pachatel, který zabil policistku, spáchal takové přestupky ne tři, ale jedenáct. Pokud by registr existoval, tak by nejspíš už skutečně seděl. Jenže jak vzpomíná John, poté, co jej premiér Nečas z ministerstva vyhodil, tak jeho nástupci Kubicemu odmítl ministr financí Kalousek dát na registr peníze, takže z něj nic nebylo.

„Nebýt téhle smutné historie, toxikoman, který zabil policistku, už dávno seděl ve vězení. Jen proto, že registr přestupků dodnes nemáme, mohl feťák, který měl 11x zakázáno řízení, nadále sedět za volantem a ohrožovat své okolí,“ píše Radek John. Grázlové se tu prý bezmocné policii stále smějí do očí.

Je to prý součást obecnějšího trendu, ve kterém lotři, od velkých kmotrů po zfetované zmetky, mohou parazitovat na slušných lidech.    

Huml vidí problém jinde

Podle poslance ČSSD Stanislava Humla je ale problém hlavně v tom, že porušení zákonů, i když o něm víme, neumíme trestat. U dopravních přestupků totiž evidence existuje, takže vývody exministra Johna jsou do značné míry neopodstatněné.

„Policie odvedla dobrou práci, když tohoto hříšníka 10x až 11x dovedla před správní orgán nebo soud a někdo pravomocně rozhodl,“ píše poslanec a někdejší uznávaný dopravní policista. Proto podle něj není hlavním problémem absence rejstříku přestupků, jak říkají ministři Válková a Chovanec.

Problém vidí někde jinde. Policisté se podle něj denně setkávají s případy, kdy zadrží za volantem řidiče se zákazem činnosti. To je maření úředního rozhodnutí, za které může soud udělit až dva roky nepodmíněně. Pokud se před ním pachatel objeví potřetí, měl by automaticky udělovat nepodmíněný trest. Jenže soudy to nedělají.

Soudy nevyužívají možnosti, které mají

„Chyba není v legislativě. Co by se změnilo, kdybychom místo dvou let odnětí svobody zvýšili hranici na tři roky? Zase by bylo na úvaze soudu, jaký trest vynese,“ upozorňuje Huml. Místo úvah o rejstříku přestupků by podle něj měla ministryně zatlačit na soudy, aby za porušení zákazu činnosti nedávaly absurdní trest zákazu stejné činnosti, ze kterého si pachatel zjevně nic nedělá.    

Jinak se na věc podíval Zdeněk Ondráček, poslanec KSČM a bývalý policista. Ten přemítá, jak dopravní policisty, bezbranně čelící tunovým autům, co nejlépe ochránit, a upozorňuje na zbytečně opomíjenou možnost zastavovacích pásů. „Policie tento technický prostředek má, ale vzhledem k dřívějším problémům s jeho používáním jej prakticky nepoužívá. To je podle mne zásadní chyba,“ píše poslanec.

Podle něj chybí pouze pokyn ministra vnitra, který by jasně určil, kdy má být tento technický prostředek použit. „Pro zakročující policisty je daleko bezpečnější, pokud vozidlo, jehož řidič opakovaně nereaguje na výzvy k zastavení, na vhodném místě zastaví pomocí technického prostředku. Při každém pronásledování takového ujíždějícího vozidla totiž vzniká velké množství krizových situací, při kterém jsou vystaveni riziku ohrožení života a zdraví nejen samotní policisté, ale také veřejnost,“ píše poslanec.

Za jediný den poslali lidé rodině mrtvé policistky půl miliónu

Původní verze o nehodě byla taková, že policistka se řidiče pod drogami snažila zastavit, když ujížděl policejní hlídce. Tak to ale nebylo. „Když toho šílence nezastavila hlídka v Brandýse nad Labem a on začal ujíždět, kolegové z Kostelce přes silnici postavili zátaras. K němu se najednou blížilo auto s osádkou, která netušila, co se děje,“ popisoval Blesku zdroj, obeznámený s případem. Petra Z. je chtěla varovat, aby rychle odjeli. „Doběhnout k jejich autu už ale nestihla, protože do ní narazil ten prchající feťák,“ dodal zdroj Blesku. Policistka Petra po pár hodinách zemřela kvůli vážnému zranění hlavy.

Případ policistky Petry (†36), kterou zabil zfetovaný dvaadvacetiletý řidič Josef N., otřásá Českem. Lidé vzkazují viníkovi jediné: Nechtěj, aby ses nám dostal do rukou, píše Blesk. Poslední rozloučení s Petrou Z., mámou dvou malých synů, se uskuteční v pondělí 12. května. Má být se všemi poctami včetně smuteční salvy. Účast přislíbil i ministr vnitra Milan Chovanec. „S ohledem na pozůstalou rodinu uděláme všechno pro to, aby obřad proběhl s co největší pietou, a aby se na něj nedostal nikdo nepovolaný,“ tvrdí policie.

Na kontě zřízeném policejními odboráři z Unie bezpečnostních sborů pro pozůstalé po policistce přibylo za jediný den zhruba půl miliónu korun. Celkově zatím sbírka vynesla 660 tisíc, pokračovat bude až do začátku června.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
John,