Šmírování školní inspekce poslouží k diskriminaci dětí. O školství s učitelem
01.06.2026
Foto: Ilustrační foto Pixabay
Popisek: Testování dětí je vpádem do soukromí celých rodin
Přesně před týdnem zastavil Ministr školství Plaga testování žáků 5. a 9. ročníků a tvářil se při tom jako statečný zachránce.
Na síti X 25. 5. 2026 napsal, že bude chtít po ústředním školním inspektorovi podrobné vysvětlení, jako kdyby o obsahu testování nevěděl. Byla to vědomá manipulace, která měla zklidnit horkou fázi rozhořčení rodičů. Robert Plaga žádné vysvětlení nepotřeboval. Moc dobře věděl, čeho se testování týká. Česká školní inspekce pouze plnila zadání.
K čemu Ministerstvo školství potřebuje vědět, co máte doma?
Důvody, proč školní inspekce leze do soukromí rodinám dětí, velice dobře ve svém FB příspěvku popsal Jindřich Rajchl:
„Již delší čas se stát 've jménu vyššího dobra' snaží lidem vlézt až do postele. Otázkami, které tolik pobouřily, chtěla ČŠI získat důkaz o přímé souvislosti mezi školním úspěchem a podnětným zázemím dítěte v rodině a naopak.
Rovnost ve vzdělávání neznamená stejné podmínky… to je iluze. Chceme snad dětem vyměňovat rodiče? Aby byly podmínky opravdu totožné, musely by být děti vytrženy z rodin a vychovávány státem, nejlépe v internátním systému. To ale není spravedlnost, to je centralizovaná výchova. Někdy se mi zdá, že k ní směřujeme…“
Cíl sběru dat? Diskriminace vašich dětí
Jindřich Rajchl přesně popsal důvody testování - ministerstvo školství potřebuje důkaz o přímé souvislosti mezi školní úspěšností dítěte a jeho rodinným zázemím. Má přinést data, která odůvodní tzv. indexaci. Ta umožní posílat do škol ve vyloučených lokalitách násobně víc peněz než do ostatních škol.
V jednom se však pan Rajchl mýlí. Věří, že Robert Plaga za nic nemůže: „Jsem rád, že ministr Plaga rázně řeší skandál s naprosto šíleným vpádem do soukromí dětí a rodičů z 5. a 9. tříd českých základních škol.“
Robert Plaga za tímto vpádem stojí a jde o jednu jedinou věc. O peníze. Přesněji – kdo je dostane, a kdo ne.
Indexace: Diskriminace, která se tváří jako spravedlnost
Testové otázky nebyly žádným excesem. Byly určené ke sběru dat pro systém indexace, tedy pro mechanismus, který má rozhodovat o tom, kolik peněz dostane škola na financování potřeb vašeho dítěte.
Ministerstvo školství s hrdostí oznamuje, že zavádí „spravedlivější financování“ škol pomocí tzv. indexace. Myšlenka zní na první poslech hezky, školy, které mají náročnější podmínky, dostanou více peněz. A jak se pozná, které podmínky jsou „náročnější“? Podle toho, co stát zjistí přes vaše děti o vaší rodině.
V praxi to znamená, že některé děti dostanou příspěvek na obědy a na pomůcky. Už dnes mají na některých školách zdarma tzv. snídaňové kluby stejně jako plně hrazené školní výlety a lyžařské kurzy. Ostatní děti zdarma nedostanou nic. Rozdíl v příspěvku na žáka v Česku dosahuje až 16 000 korun ročně!
Indexace podporuje zanedbávání dětí
Podle sociologa Daniela Prokopa, který stojí za mnoha doporučeními pro Strategii 2030+ včetně indexace, je cílem „stírat sociální rozdíly mezi dětmi“. Realita je však přesně opačná. Systém, který sbírá data o rodinách, aby podle nich přerozděloval peníze, jen kádruje děti podle sociálního původu.
Jedno dítě bude mít zaplacené úplně všechno, zatímco jeho kamarád, který spadne do jiné „indexové“ školy, nedostane zdarma ani pracovní sešity. A to i přesto, že na ně má nárok. Podle školského zákona mají všechny děti právo na bezplatné poskytnutí pomůcek.
Někdo namítne, že peníze navíc dostávají ty nejpotřebnější děti. Jenže tyto peníze nechodí jen na speciální podporu, ale na úplně základní věci, které má zajistit rodina – na snídaně a na obědy.
Rodič, který nedá svému dítěti najíst, by měl být trestně stíhán za týrání a zanedbávání dítěte. Ne podporován za potlesku Daniela Prokopa a Roberta Plagy (pořadí osob dle subordinance je správné).
Máte dítě ve škole první, nebo čtvrté kategorie?
Podle dokumentu MŠMT č. j.: MSMT-18109/2022-6, z 15. 8. 2002 již nyní probíhá ověřování indexace financované z Národního plánu obnovy. V něm ministerstvo školství rozděluje školy do 4 kategorií:
- Školy v kategorii 1 dostávají 2000 Kč na žáka na rok
- Školy v kategorii 2 dostávají 4000 Kč na žáka na rok
- Školy v kategorii 2 dostávají 8000 Kč na žáka na rok
- Školy v kategorii 4 dostávají 16 000 Kč na žáka na rok
Ministerstvo školství sice oficiálně kastuje školy, ale ředitel má v reálu jen tolik peněz, kolik škola na dítě dostane. Proto mají žáci jedné školy zaplacené všechno, zatímco řediteli jiné školy po zaplacení všech nákladů zbudou na nákup pracovních sešitů a jiných pomůcek 200 korun na žáka na celý rok!
To je důvod, proč platíte pracovní sešity, ač podle zákona nemusíte. MŠMT některým školám nedává peníze, aby mohlo jinde financovat „snídaňové kluby“ (tak tomu MŠMT oficiálně říká).
Pokoutnost, která odhaluje nečestné úmysly
Nejvíc ale na celé kauze děsí to, jak celá akce probíhala. Stát neinformoval rodiče. Neřekl jim: „Budeme sbírat data o vaší rodině, abychom rozhodli, kolik peněz dáme, nebo nedáme vaší škole na financování potřeb vašeho dítěte.“ Žádný vzkaz do Bakalářů. Žádný dopis domů. Nic.
Jak trefně poznamenal jeden čtenář v diskusi na Seznam Zprávách: „Oni věděli moc dobře, že je to svinstvo, protože jinak by o tom informovali zcela transparentně. Ale to, že to bylo takhle pokoutně skryté, svědčí o úplně nekalých úmyslech“.
Naprosto s ním souhlasím. Kdo má čisté svědomí, nemusí se schovávat. Kdo plánuje něco, co by se rodičům nelíbilo, ten to udělá tajně a v rámci povinného testování vytáhne citlivé informace z dětí. Horší než za komunistů. Tenkrát rodiče udávali zmanipulovaní pionýři. Dnes se snaží proměnit děti v informátory Česká školní inspekce.
Systém, který ničí poslední zbytky rovnosti
Strategie 2030+, která byla oficiálně schválena v říjnu 2020 Robertem Plagou, deklarovala cíl „snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání“.
Zní to hezky, ale z dobrého úmyslu se stala jen další cesta do pekla. Stát, místo aby zlepšoval všechny školy a dával peníze na kvalitní výuku všem dětem, rozhodl se vybrat pár „chudých“ a ty podpořit. Ostatní ať se starají sami. A aby věděl, kdo je chudý, a kdo ne, potřebuje o vás vědět úplně všechno.
Jenže tohle není cesta k rovnosti. Tohle je cesta k byrokratickému peklu, kde úředník rozhodne o tom, zda vaše dítě dostane učebnice a pracovní sešity zdarma, nebo mu je koupíte vy.
Ministr Plaga může předstírat, že o ničem nevěděl. Může zrušit testování. Ale to nic nemění na skutečnosti, že indexace je v zákoně. Systém sběru dat je schválen, takže počítejte s tím, že za rok nás obdobné šacování čeká zase.
Až vám za rok budou tvrdit, že stát potřebuje vědět o vaší rodině „víc“, abyste měli „lepší podmínky“, mějte na paměti, že nejde o vaše dobro. Jde o to, aby měli úředníci data, podle nichž určí, kolik peněz dají škole na financování vzdělávacích potřeb vašeho dítěte. Také se těšíte, až ve vaší škole Robert Plaga přestřihne pásku a otevře snídaňový klub?
To byl jen chabý pokus o vtip. Ve skutečnosti se školství mění v nástroj sociální kontroly a diskriminace.
Zdroje: Robert Plaga na sociální síti X (ZDE), Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ (ZDE), Jindřich Rajchl na Facebooku (ZDE), MŠMT (ZDE), Facebook (ZDE), lide.cz (ZDE)
_20250101.jpg)
Vložil: Stanislav Korityák