Praotec Čech Ukrajinec? O školství s učitelem
26.05.2025
Foto: Se svolením obce Krabčice
Popisek: Památná hora Říp, k níž podle pověsti dorazil praotec Čech, přehlédl okolní krajinu a rozhodl se zde usadit
Původně jsem chtěl psát o něčem jiném, když jsem se ale dozvěděl ze stránky učebnice, kterou zveřejnila TV Nova, že k nám první Slované přišli z Ukrajiny, pořádně jsem se zasmál.
Rád bych se o dobrou náladu podělil i s vámi. Dnešní článek pojmu poněkud satiricky, vše, co píši berte s nadsázkou, ač mnohé je pravda. Minimálně pro děti, které se z knihy budou učit.
Ano, milí čtenáři, zdá se, že české dějiny byly po celou dobu jeden velký podvod. A nemám na mysli jen sovětskou „okupaci“ v roce 1945, bez okupačních vojsk. Sověti naše území totiž opustili o měsíc dříve než Američané. Dnes už víme, že Ukrajinci vynalezli kolo, demokracii, vodu a podle nejnovějšího vědeckého poznání nám dali i praotce Čecha! A my, hloupí Češi, jsme jej tady 1500 let opěvovali, aniž jsme tušili, že to byl vlastně ukrajinský uprchlík, který se na hoře Říp schoval před ruskou agresí.
První Slované pocházeli z Ukrajiny, nebo z území dnešní Ukrajiny?
V textu učebnice, vedle obrázku hory Říp, se píše následující: V roce 540 přicházejí na Moravu, na Slovensko a do Čech první Slované. Pocházeli z Ukrajiny a dorazili sem přes Polsko. Byli to naši předci.“ Začnu svým komentářem, pak dám slovo mladému panu redaktorovi TV Nova, který výše uvedené tvrzení považuje za vědecky správné.
Jak už jsem několikrát napsal, nejsem historik, ale učitel. Učitel východoukrajinštiny, někdy nazývané zastaralým výrazem ruština. V rámci studia tohoto ošklivého jazyka jsem na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně skládal zkoušku ze staroslověnštiny. To byl ten jazyk, kterým se domlouvali Slované, kteří v dávných dobách přišli na naše území. Moc si toho nepamatuji, ale s jistotou mohu napsat, že to zcela jistě nebyla ukrajinština.
V paměti mi uvízl jen původ slova rošťák, to je ten, kdo na nás čeká v roští. Ano, tak starý je to výraz. Kdybyste chtěli slyšet, jak přibližně staroslověnština zněla (výslovnost současného kněze bude obdobně zkreslená, jako česká výslovnost angličtiny), zajděte si na pravoslavnou mši. Možná vás to překvapí, ale velké části textů budete rozumět.
Stejně jako ukrajinština neexistovala v té době ani Ukrajina. Nehodlám polemizovat, odkud první Slované na naše území přišli, klidně to mohlo být území současné Ukrajiny. Dokonce se můžete dočíst, že pocházeli z území současného Ruska (že by první okupanti?).
Ovšem tvrzení, že první Slované pocházeli z Ukrajiny, je manipulativní lež. Jednoduše proto, že tehdy žádná Ukrajina neexistovala. Pokud by učebnice vznikla v roce 1943, tak bychom se při stejné logice mohli dočíst, že první Slované přišli na naše území přes Německo (polské území) z Německa (současná Ukrajina). O deset let dříve by nám zase tehdejší „historici“ tvrdili, že Slované k nám přišli ze Sovětského svazu. Dnes se tok pravdy poněkud změnil, a tak jsme přišli z Ukrajiny.
Jsem ochoten věřit, že první Slované na naše území přišli z území současné Ukrajiny, a nemám s tím nejmenší problém. Ale není pravda, že přišli z Ukrajiny.
Výsměch na sítích – hlavní argument pro umlčení kritiků
Autor článku o kritice a kriticích manipulativní informace v učebnici píše následující: „Kvůli zmínce o původu kmenů, které se podle textu na území Moravy, Čech a Slovenska vydali z Ukrajiny, ji (učebnici) doprovázejí rozhořčené komentáře. Další komentující ale s pořádnou dávkou výsměchu upozorňují, že znění textu je v souladu s názory historiků.“ To následně bývalý redaktor Blesku, který se od maturity z knižní kultury věnuje zpravodajství, doplňuje citacemi z odborné literatury:
„Navzdory názorům rozčilených uživatelů je ale text úryvku v souladu s tím, co už několik desítek let shodně tvrdí renomovaní historici. Namátkou může být rozsáhlá studie mezinárodního týmu badatelů z roku 2015, publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature. Její autoři dokazovali, že za původem dnešních indoevropských jazyků stojí masová migrace z oblasti ve východní Evropě. Zmiňují konkrétní oblast, která je součástí takzvané pontsko-kaspické stepi, rozsáhlého území, táhnoucího se od Dunaje až po řeku Ural. Ve svém textu píšou o oblasti dnešní Ukrajiny a jižního Ruska. Dávají tak jednoznačně za pravdu teorii o východním původu Slovanů.“
Nejnovější vědecké poznání udělalo obrovský skok vpřed!
Tyto poznatky potvrzuje i Národní muzeum v Praze, na němž visí ukrajinská vlajka, o které tvrdí, že to není ukrajinská vlajka, ale „dekorace“. Ta dnes doplňuje nejen Národní muzeum samé, ale dotváří i sochu Svatého Václava. Předpokládám, že z Ukrajiny musel pocházet i veliký Čingischán, vedle jehož portrétu žluto-modrá dekorace visí. Možná se mýlím, třeba je to jen modrožlutý „pšouk“ za ocasem koně svatého Václava. Těžko říci, co to je, když to není vlajka.
Za pozornost ovšem stojí, že tato „paměťová instituce“ – tak se dnes říká zařízením, které mají určit, co si budeme pamatovat a co ne, zapomněla k výročí osvobození naší země od fašismu vyvěsit vedle české vlajky sovětskou podobně, jako v Plzni vyvěsili vlajku americkou.
Děti z Ukrajiny milují školu, zdravě jedí a následují evropské trendy
Glorifikace Ukrajiny začíná připomínat oslavování SSSR za komunistů. A netýká se to jen médií. Ani Univerzita Palackého nezůstává pozadu, viz nadpis tohoto odstavce. Je to název článku, který UP na stránkách UNICEF publikovala. To není jediný vědecký bonmot UP. Další je třeba tento: Jablka, švestky, zelí, řepa: Ukrajinci jedí zdravě. České děti se mají od svých ukrajinských vrstevníků co učit.
Ukrajinské děti jsou vzorem i v životním stylu: Rizikové chování: méně tabáku, „trávy“ i alkoholu. Dokonce i ve wellbeingu jsou ukrajinské děti vepředu. Myslím, že není třeba dále citovat. Patolízalství a propaganda se mění v komedii. Ukraine first!
Všechny tyto „objevy“ jsou dokonalým odrazem doby, kdy historie a fakta ustupují ideologii a emocím. Když už jsme schopni přepsat celé dějiny jen proto, abychom se zalíbili správným lidem, proč nezajít až do absurdna? Kdo ví, jak se jednou bude nazývat hora Říp? Ukrajinský kopec?
Zdroje: TV Nova (ZDE), UNICEF Česká republika (ZDE)
_20250101.jpg)
Vložil: Stanislav Korityák