Budeme tak dlouho bojovat za mír, dokud se nevybijeme. Pojďme hovořit o školství s učitelem
12.05.2025
Foto: Stanislav Korityák
Popisek: Mauthausen: Soudruh Bek exhiboval před vlajkami KSČM
Minulý týden jsem prožil ve znamení kultury, poznání a cestování. Konkrétně jsem zhlédl představení Golem v Divadle v Dlouhé (v Praze), vyslechl si zpověď známého lékaře a esejisty Františka Koukolíka (84 let) a v neděli jsem navštívil oslavy 80. výročí osvobození koncentračního tábora Mathausen. Věřte nebo ne, ale všechny tyto zážitky měly společný motiv.
Tím motivem byla křehkost lidského bytí a konečnost našeho života. K zániku směřoval Faust (překvapivě vystupující v inscenaci Golem), smutné byly i predikce pana doktora Koukolíka a tématu se nevyhnuly ani expozice koncentračního tábora. Téma smutné, ale nutné.
Zničí nás stupidita?
To je název zpovědi Františka Koukolíka, umístěný na YouTube. Ačkoliv pan doktor hovoří o sobě, ve skutečnosti se o jeho osobě dovídáme minimum. V podstatě jen to, že určujícím prvkem jeho života byla zvědavost a touha poznávat – ve všech obdobích jeho života. Úvaha je vynikající. Pokud nemáte čas, přestaňte číst můj článek a poslechněte si „self talk“ pana Koukolíka.
Začíná prehistorií a odpovídá na otázku, jaké vlastnosti předurčily člověka k ovládnutí planety Země. Pokračuje popisem naší společenské infantilizace a předpovídá, co možná způsobí zánik naší civilizace. Popisuje propagandu, ovládání davu, tvorbu společenských struktur a nakonec i šance na přežití lidstva. Kromě lidské hlouposti je jedním z rizik umělá inteligence.
Pan doktor tvrdí, že umělá inteligence v jistém smyslu překonává 99 procent lidí. Neřekl bych to tak tvrdě, ale obávám se, že má pravdu. Nedávno jsem ji nechal generovat protikladné texty (zveřejněno ZDE) a výsledek byl fascinující. Byly to opravdu dobře vyargumentované, gramaticky správné články, které by skutečně valná část Čechů nenapsala. Navíc to zvládla za cca půl minuty. To už z nás smrtelníků nedokáže nikdo. Poměr výsledek vs. čas (= cena) je jednoznačný – v neprospěch člověka.
Až umělé inteligenci dodáme něco jako ruce, tak nás zbije
Tak vidlácky to pan doktor neřekl, ale význam je stejný. Pan doktor v podstatě řekl, že platí zákonitost, podle níž výkonnější forma intelektu si podrobí ty slabší. Historie to potvrzuje – člověk si podmanil zvířata, bohatší lidské civilizace kolonizují ty nižší. V tuto chvíli může AI pouze mluvit, ale až jí dodáme tělo (byť strojové) a zhmotníme ji, bude mít sílu nás zničit.
Zaslechl jsem argument, že záleží na nás, jak AI vychováme. Mám obavu, že civilizace, která nedokáže umravnit sama sebe a vychovat vlastní děti, jen těžko vychová umělou inteligenci. Ani děti totiž nevychováváme tím, co jim říkáme, ale vlastními příklady. Jak budeme vychovávat AI? Tím, že jí budeme říkat, co má a nemá dělat? Nařízeními EU?
Máme padesátiprocentní šanci na přežití
Podle predikce pana doktora Koukolíka máme padesátiprocentní šanci přežít. To je docela dost. Podmínkou je, že se dokážeme spojit proti lidem, kteří na rozkladu světa vydělávají. To je docela optimistický předpoklad, vezmeme-li v úvahu, že už nyní na Ukrajině válka přechází ve válku dronů. My totiž těm samořízeným robotům nepřidáme jen ručičky a nožičky, ale kulomety a bomby. Napřed válka, potom mír. I jaderná bomba vznikla dřív než jaderná elektrárna. Je zajímavé, že první bombu postavily demokratické USA, zatímco první jadernou elektrárnu nedemokratický SSSR.
V tomto bodě se nám zpověď pana Koukolíka protíná s představením Golem. Inscenace byla průměrná, nenadchla ani neurazila, ale přesto v ní zazněla zajímavá myšlenka. „Budeme tak dlouho bojovat za mír, dokud se nevyhubíme.“ Ten byl konec trochu jinak, ale význam zůstává stejný. Přestali jsme se bát jaderných zbraní, jak upozornil pan Koukolík. Mysleme na to!
Kdyby mě podváděl se ženou, bylo by to přijatelnější...
Umělá inteligence nás dokáže rozkládat zcela nečekanými způsoby. Minulý týden jsem četl článek paní, která popisovala, že ji po několika týdnech po testování umělé inteligence propustili ze zaměstnání, protože firma zjistila, že ji AI bez problému nahradí.
Toto jsme předpokládali. Ovšem AI ji připravila také o manžela. I on si s AI hrál a zadával jí různé otázky. Třeba: „Co si dnes dáme k večeři?“ Nebo: „Kam máme jet na dovolenou?“ V podstatě běžné provozní záležitosti, přičemž chatbot mu ušetřil rozhodování. Problém byl, že tyto věci neprobíral se svou ženou, která se přirozeně cítila přehlížená.
Přitom pán byl romantický – nechal AI psát své ženě verše (také jsem to zkoušel). Básně nebyly špatné, ale paní věděla, že nevyjadřují city jejího muže, nejsou pro ni. Mohl je dát kterékoliv jiné ženě. Když ten její „trouba“ začal s AI probírat i intimní problémy, požádala paní o rozvod. Co ji uráželo nejvíc? Že ji nepodváděl se ženou, ale s algoritmem, který nemá ani hmatatelné externality.
V Mauthausenu z našich hodnotových politiků hovořil jen svazák Bek
V neděli 11. 5. 2025 proběhly oslavy osvobození tohoto koncentračního tábora americkou armádou. Sešli se zde lidé z celého světa. Každý stát měl svou delegaci, která prošla slavnostním průvodem, podobně jako procházejí delegace při zahájení olympiády.
Z českých politických uskupení se zúčastnili jen komunisté, přičemž z naší hodnotové vládní koalice přijel jen svazák Bek, bývalý kandidát KSČ, který u pomníku, věnovaného zavražděným Čechům a Slovákům, pronesl krátký proslov. V něm nezapomněl upozornit, že náš národ dlouhou dobu žil pod autoritativním režimem. Soudruh Bek zapomněl zmínit, že on sám byl součástí komunistické mašinérie. Bylo úsměvné, že to bývalý soudruh řekl před vlajkami KSČM, protože žádná demokratická strana pietní akt nenavštívila.
Soudruh Bek přijel těsně před projevem svou limuzínou a opět předjel kolonu čekajících vozidel. Jen nepoužil modrý majáček jako při předjíždění kolony na dálnici. Je zajímavé, že v našem právním státě Policie České republiky nezačala zneužití majáčku svazákem Bekem vyšetřovat - jako v případě Filipa Turka. I kdyby tento „skorokomouš“ jel na rozhovor s televizí, jak tvrdil, rozhodně to není zákonný důvod k použití majáčku.
Zpět do Mauthausenu. Soudruh Bek brzy po projevu odjel a slavnostního průvodu po boku svých soudruhů se nezúčastnil. Že by se tento pružný hřbet ze STAN styděl? Politici hodnotové vládní koalice se průvodu také nezúčastnili. Na rozdíl třeba od španělského královského páru, který své zavražděné předky uctil.
A jsme zpět u pana doktora Koukolíka. Jak moc si mohou vážit naši politici živých, když nemají úctu ani k mrtvým?
Zdroje: František Koukolík: Zničí nás stupidita? (ZDE), Stanislav Korityák: Vyzkoušel jsem: Umělá inteligence dokáže obhájit cokoliv. Účinně. Pojďme hovořit o školství s učitelem (ZDE)
_20250101.jpg)
Vložil: Stanislav Korityák