Placení kuchařek a školníků obcemi naplánovali Plaga s Babišem. Pojďme hovořit o školství s učitelem
24.02.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Výplata - ilustrační foto
Do třetího čtení má jít v Poslanecké sněmovně zákon o rozpočtovém určení daní, který by měl přenést mzdové náklady provozních zaměstnanců škol na zřizovatele, tedy na obce a kraje. Nejde jen o peníze na správní zaměstnance, ale také o to, kdo bude hradit náklady žáků, spojené s výukou, tzv. ONIV – ostatní neinvestiční výdaje.
Z peněz ONIV se mají platit (ale školy neplatí) učebnice, sešity, pracovní sešity, materiál do školních dílen, suroviny pro výuku vaření, plavání na prvním stupni, ale také vzdělávání pedagogů. K čemu je převedení financování ze státu na obce dobré? Kdybych nevěděl, že se jedná o záměr, schválený Plagou za Babišovy vlády, byl bych si jist, že Fialova banda našla způsob, jak vyrabovat obecní pokladny. Ale vymysleli to Plaga s Babišem…
Bude to další krok ke snížení kvality českého školství?
Jaká blaha měli na mysli pánové Plaga s Babišem, když ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ už v roce 2020 schválili převedení výdajů na provozní zaměstnance škol na obce, nevím, ale troufám si tvrdit, že dokážu odhadnout následky tohoto rozhodnutí. Dojde k ještě většímu rozdílu v kvalitě výuky na školách, v důsledku rozdílného financování personálu i výukových pomůcek pro děti.
Už nyní se vlivem toho, že každá škola má od roku 2006 povinně svůj vlastní vzdělávací program různé kvality, značně liší úroveň výuky na jednotlivých školách, ačkoliv podle Ústavy jsou si všechny děti rovny a mělo by jim být ústavně zakotvené právo na vzdělání poskytováno v rovné kvalitě. Po tomto kroku se problém ještě prohloubí. Vysvětlím, proč.
Obdobný systém mají v USA a není tajemstvím, jaké úrovně dosahují americké veřejné školy. Školy jsou ve Spojených státech také financovány z rozpočtu zřizovatelů. Vzhledem k tomu, že příjmem amerických obcí jsou především daně z nemovitostí, závisí kvalita financování škol na tržní hodnotě nemovitostí v daném obvodu.
Na dobrých adresách se na daních vybere více peněz, než v chudých čtvrtích, takže na školy ve vyloučených lokalitách připadne méně peněz. Následně v těchto čtvrtích mají nejen nižší kvalitu života, ale také nižší úroveň poskytovaného vzdělání. Cyklus se uzavírá. Chudoba reprodukuje chudobu, nevzdělanost reprodukuje nevzdělanost.
Rabovány budou nejen obecní kasy, ale i rodičovské peněženky
Ačkoliv školy dostávají od státu v rámci ONIV finanční příspěvek na každého žáka, z něhož mají být placeny veškeré učební pomůcky, školy požadují platby za tyto věci od rodičů, kterým zamlčují, že tyto platby jsou povinností školy.
Rodiče nemají povinnost cokoliv škole platit – máme bezplatné školství. Tedy alespoň podle Ústavy ČR. A také podle právního názoru MŠMT, o který jsem kdysi požádal a které si je obcházení zákona vědomo. Pokud koupíte svému dítěti pracovní sešit, pak dáváte škole dar a stáváte se sponzorem školy – dle výkladu MŠMT.
Když se coby rodič ozvete, přijde ředitel s manipulativní formulací, že se s rodiči dohodli, že danou položku uhradí rodiče (pracovní sešit, suroviny na výuku vaření, atd.). Pravda je taková, že se na ničem s nikým nedohodli, jen rodičům sdělili, co mají uhradit, a rodiče, protože nevědí, že škole nemusejí platit nic, platí.
Předpokládám, že tento trend ještě zesílí, s výjimkou obcí s osvíceným starostou a zastupitelstvem. Obce budou tlačit ředitele k úsporám a ty se budou realizovat přes ty, kteří se nebrání. Pře rodiče. Ony to vlastně ani nebudou úspory, ale prachsprosté vydírání, kterým je vybírání darů od rodičů už dnes. Čím jiným je vymáhání daru? Ale znám člověka, který vymáháním darů získal celosvětovou proslulost. Třeba budeme stejně úspěšní.
Máte něco platit? Žádejte stvrzenku!
Podle stanoviska MŠMT, které mám k dispozici, si školy od rodičů nesmějí brát žádné peníze. Proto je vybírají přes sdružení rodičů. Nevěříte? Požádejte školu nebo své SRPŠ o příjmový doklad za pracovní sešit. Uvidíte, jak se budou kroutit!
Toto je nejlepší způsob, jak se bránit dobrovolným povinnostem. Kdysi jsem na YouTube poslouchal rozhovor s hasičem, který se tímto způsobem vyhnul povinnému očkování proti covidu, aniž by je sám musel odmítnout. Po udělení rozkazu jít se naočkovat skutečně přišel do očkovacího centra a tam požádal o povinnou očkovací látku, kterou neměli.
Hasiči měli povinnost nechat se naočkovat, ale žádná vakcína nebyla schválena jako povinná. Všechna očkování byla dobrovolná, což lidé podepisovali i v informovaném souhlasu. Takže hasič odešel nenaočkovaný. To se ještě jednou zopakovalo, a pak už to jeho nadřízení vzdali. Neměli na něj páky, protože on svou povinnost splnil. Nemohl za to, že povinná očkovací látka nebyla. Oficialita je nejlepší způsob, jak se vyhnout jakékoliv povinnosti na hraně zákona.
Školení učitelů inspekce kontroluje, placení pomůcek dětem nikoliv
Přemýšlel jsem nad tím, proč školy mají peníze na vzdělávání učitelů, které dnes z velké části tečou do kapes neziskovek, ale na pomůcky pro děti peníze nejsou. Přitom se u vzdělávání učitelů bavíme o obrovských částkách, klidně 100 000 korun za proškolení celého sboru o nějakém důležitém tématu, jako je třeba práce se znevýhodněným žákem.
Důvod je jednoduchý. Vzdělávání učitelů Česká školní inspekce kontroluje stejně jako projekty (opět často od neziskovek), zatímco dodržování zákona vůči rodičům nikoliv. Je jasné, kterou cestou se ředitel vydá. Ale vraťme se zpět k tématu. Přenesení povinnosti platit provozní zaměstnance škol na obce bude mít ještě jeden důsledek.
Obce a kraje se těchto lidí zbaví a budou si služby kupovat
Věc má ještě jeden aspekt. Jestliže nepedagogičtí pracovníci budou zaměstnanci obcí, měst, krajů a městských částí, budou muset zastupitelé hlasovat o každé uklízečce, kuchařce a školníkovi pro danou školu, pokud si nenastaví jinou organizační strukturu. To samozřejmě novela také umožňuje a k tomu to celé spěje.
Nepedagogy (uklízečky, školníky, kuchařky) budou moci nahradit komerční firmy. Možná proto Fialova koalice prosazuje výpověď bez udání důvodu. Zřizovatelé tyto lidi nahradí nakupovanou službou - dovážkami jídla, nákupy úklidů, atd. Dochází vám, že se školníci, uklízečky a kuchaři dostanou do existenčního ohrožení? Už teď dostávají málo peněz. Pak nebudou mít nic. Není jich málo, bavíme se o desítkách tisíc lidí.
K čemu je to všechno tedy dobré?
Důvod je jednoduchý – umožnit privatizovat školství jako celek. V důsledku prudce klesající kvality výuky na veřejných školách soukromé školství jen vzkvétá. Podniká v něm třeba i paní poslankyně Zajíčková z ODS, jedna z předkladatelů novely zákona.
Výuka už se úspěšně privatizuje, nyní je potřeba do soukromých kapes odklonit peníze, určené na provoz škol. Privatizovat se bude také nákup učebních pomůcek, ty privátně zaplatí rodiče.
Novináři dělají chybu – ptají se Plagy na Beka, ale měli by se ptát na Plagu
Ačkoliv obrazně za všechno může Bek, není to pravda. Bek jen otrocky realizuje Plagovy progresivistické nesmysly a Plaga na něj přehazuje špínu, kterou sám schválil. Bek je v podstatě bílý kůň českého školství. Chudák, který slouží, aniž by věděl komu. Obdobně je však na tom i Plaga. Ani on neví, čí agendu plní.
Dnes se Plaga z převodu provozních zaměstnanců škol na zřizovatele vyviňuje s tím, že to Bek udělal špatně, že se to mělo předem pořádně projednat a také propočítat – to řekl v rozhovoru s Alex Mynářovou na XTV. Pokud na to přistoupím, pak je na místě zeptat se, proč to neměl spočítané on, Robert Plaga, ve chvíli, kdy tento záměr společně s Andrejem Babišem schválil?
Ještě není schválený zákon, ale v rozpočtu už se s výdajem počítá
Zaráží mě ještě jedna věc. Doposud není schválena změna zákona o rozpočtovém určení daní, ale vláda už podle ní ve státním rozpočtu plánuje financování nepedagogů. Je možné plánovat financování na základě neexistujícího zákona? Evidentně ano. Fialova hodnotová vláda se nemusí řídit existujícími zákony a platnou legislativou. To jsou ty Fialovy hodnoty?
To, co nám tady soudruh Bek se světovým lídrem z Brna předvádějí, je otevřené pohrdání voliči a právním státem. Pro plešatého soudruha Beka zákony neplatí? Evidentně ne, když předjíždí s modrým majáčkem kolony na dálnici. Co se stane, když demokratickým soudruhům parlament změnu včas neschválí? Svou hlasovací mašinu mají, to ano, ale třeba kvůli obstrukcím opozice. Budou zřizovatelé učební pomůcky a provozní zaměstnance škol dle schváleného rozpočtu platit ze svého?
Zdroje: Novinky ZDE a ZDE
_20250101.jpg)
Vložil: Stanislav Korityák