Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč mají milovické děti nejdražší obědy v okolí? Pojďme hovořit o školství s učitelem

11.11.2024
Proč mají milovické děti nejdražší obědy v okolí? Pojďme hovořit o školství s učitelem

Foto: Stanislav Korityák

Popisek: Školní jídelna, ilustrační foto

Obvykle píši o tématech, která jsou aktuální na „celostátní úrovni“, ale dnes se budu věnovat tématu ryze místnímu – budu psát o cenách obědů v milovických školách. Ty jsou výrazně vyšší než ceny, které platí rodiče dětí v okolních obcích (viz tabulka v článku). Rozdíl v cenách stravy je až 12 korun za jediný oběd! To dělá asi 240 korun měsíčně a zhruba 2400 korun ročně za jedno dítě. U tří dětí se bavíme o ceně nové pračky.

Ve skutečnosti se jedná o téma celorepublikové. V Milovicích totiž vaří nadnárodní řetězec Primirest. To je ta firma, která si dříve říkala Eurest a Scholarest. Ty nebyly zrovna chváleny, při průzkumu u jednoho z mých starších článků nebylo s jejich službami spokojeno 75 procent hlasujících. Že by to byl důvod, proč má tato firma potřebu si své „dobré jméno“ tak často měnit?

Dva poskytovatelé stravování – vybrán dražší z nich

Jako učitel jsem se stravoval v jídelně „Školní jídelna Milovice“, která se nacházela v mateřské škole „U Broučků“. Tato jídelna vařila velmi chutně a výrazně levněji než Primirest. Přitom hospodařila s přebytkem. Přesto se milovické vedení rozhodlo stravování školy a školky, kterým tato jídelna po dlouhá léta vařila, předat firmě Primirest. Ta se okamžitě po podepsání smlouvy rozhodla zvýšit ceny obědů – viz tabulka níže.

Primirest již dříve poskytoval své služby pod jmény Scolarest a Eurest druhé z milovických škol a dalším třem mateřským školám. Jejich ceny byly vyšší a ani strávníci nebyli s jejich službami zcela spokojeni. Toto jsou výsledky čtenářského dotazníku, který jsem zveřejnil 9. 12. 2022: „Restaurace Scolarest, s nimiž má zkušenost 25 procent hlasujících. Ze čtenářů, kteří deklarovali zkušenost s restauracemi Scolarest, byly tři čtvrtiny hlasujících s jejich službami nespokojeny! Zbývající čtvrtina hlasů se dělí na dvě přibližně stejné skupiny – těch, kteří si myslí, že v Scolarestu vaří dobře (13 %), a těch, kteří nevidí rozdíl mezi restaurací Scolarest a běžnou školní jídelnou (12 %).“

Milovická radnice si vybrala nejdražšího poskytovatele stravování v okolí

Co se týče přechodu „naší“ školní jídelny pod Primirest, nelíbily se mi tři věci.

Zaprvé –   způsob oznámení této změny rodičům. Stalo se tak až po podepsání smlouvy, těsně před koncem školního roku, aby rodiče nestihli přechod jídelny pod Primirest zastavit.

Zadruhé – nelíbilo se mi bezdůvodné zdražení obědů, oznámené jako samozřejmost, o které se nediskutuje.

Zatřetí – nelíbil se mi ani působ jednání s našimi kuchařkami, které byly bez svého souhlasu převedeny pod Primirest s tím, že v případě nesouhlasu mohou dát výpověď. Samozřejmě bez odstupného. Většina našich paní kuchařek odešla.

Udivuje mě, že takovýto nevolnický způsob předání zaměstnance jinému zaměstnavateli bez jeho souhlasu umožňuje § 338 Zákoníku práce (!). Kdyby na pracovišti byla odborová organizace, musel by zřizovatel s ní tuto chystanou změnu předem projednat a dalo by se včas něco udělat. Proto zaměstnancům škol, školek a jídelen doporučuji založit si místní odborové organizace, minimálně proto, že zaměstnavatel bude nucen s vámi předem projednat všechny připravované změny, ale i vaše vzdělávání nebo čerpání dovolených.

Jaké jsou ceny obědů v okolních školách?

Protože se mi nelíbilo, že našim žákům zdražili o několik korun obědy jenom proto, že jídelnu převzala firma Primirest, zjistil jsem, kolik stojí obědy na jiných školách. Ceny jsou platné k 30. 6. 2024, vyjma Primirestu Milovice, kde došlo ke změně. Zde je tabulka:

jídlo - ceny

Z tabulky se dá vyčíst několik věcí. Předně že Primirest jako velký nadnárodní řetězec má nejvyšší ceny obědů. Přitom nadnárodní kolos musí mít nižší nákupní ceny než malé jídelny. Další věc, na kterou chci upozornit, je skutečnost, že dětem v Lysé nad Labem vaří tato firma levněji než těm milovickým. Jedí milovické děti víc, než ty v Lysé? Nebo má Primirest pro děti z Milovic kvalitnější suroviny? Z čeho asi vaří Primirest v Lysé?

Z posledního řádku tabulky jste mohli vyčíst, že cena obědů byla v Milovicích snížena. Stalo se tak na základě mého písemného dotazu, adresovaného Městu Milovice. A ačkoliv mi byla většina odpovědí odepřena, město ceny v tichosti snížilo. Dětem nepatrně (viz tabulka), učitelům výrazně, o 10 korun za oběd (z 85 na 75 korun).

Cenu obědů si poskytovatel nemůže určovat, jak se mu zachce

Přestože jsem na většinu svých otázek odpovědi nedostal, přece jen jsem se něco dozvěděl. Získal jsem smlouvu, uzavřenou v roce 2013 mezi městem Milovice a firmou Primirest (tehdy si říkali Scolarest). Ta byla uzavřena na základě Školského zákona a vyhlášky č. 107/2005 Sb. Ačkoliv mi město v odpovědi odmítlo poskytnout informaci o reálně zkalkulované ceně obědů s tím, že ji nemá k dispozici, podle uvedené vyhlášky by jí znát měla. Cituji § 5 vyhlášky:

(1) Úplata za školní stravování je určena výší finančního normativu.
(2) Výše finančního normativu se určí v rámci rozpětí finančních limitů, stanovených v příloze č. 2 k této vyhlášce podle cen potravin, v místě obvyklých.

Toto je rozpětí cen obědů pro děti dle aktuálně platného normativu:
    děti   7 – 10 let             20 – 47 Kč
    děti 11 – 14 let             23 – 50 Kč
    děti 15 a více let          do 54 Kč

Na to, že by si firmy a zřizovatelé neměli ceny „cucat z prstu“, myslí i § 2 (3) vyhlášky č. 107/2005: Právnická osoba, vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, zajistí pro své strávníky podle místních podmínek ekonomicky a organizačně nejvhodnější způsob školního stravování a podmínky jeho poskytování vymezí ve školním nebo vnitřním řádu.

Ceny maximální, kvalita poskytovaných služeb minimální

Ačkoliv ředitel Primirestu obhajoval ceny obědů vyšší kvalitou používaných surovin (odkud ví, jaké potraviny nakupují jiné školní jídelny?), ve smlouvě uzavřené s městem Milovice se v článku II, bod č. 1 píše něco jiného: „Dodavatel se zavazuje zajistit minimální rozsah, kvalitu a standard stravovacích služeb, tak, jak je uvedeno v následujících odstavcích této Smlouvy.“

Obecně platí, že rodiče platí suroviny, vše ostatní (platy personálu, zařízení, energie,…) stát. Nebudu rozlišovat, zda přímo či nepřímo. Podstatné je, že rodič má platit jen to, co je na talíři. Není tam tedy ani žádný zisk. Třeba příspěvková organizace Školní jídelna Milovice žádný zisk mít ze své podstaty nemohla. Ne tak Primirest.

Přestože pan ředitel Primirestu na schůzce s rodiči tvrdil, že Primirest žádný zisk na obědech dětí nemá, v příloze č. 2 smlouvy, uzavřené mezi Scolarestem (Primirestem) a městem Milovice 20. 8. 2013, najdeme tabulku, podle které se rodiče podílejí nejen na režijních nákladech obědů, ale dokonce i na zisku Primirestu:

Primirest zisk

A  jsme doma! Pokud se rodič podílí na režijních nákladech a zisku Primirestu zhruba 25 procenty ceny oběda, pak není divu, že oběd nestojí kolem 30 korun, jako jinde, ale okolo 40 korun. Ve vyhlášce č. 107/2005 se o podílu rodičů na režijních nákladech poskytovatele stravy a jeho zisku nepíše.

Rodiče opravdu mají platit jen suroviny. Nebylo by lepší vrátit se k příspěvkové organizaci, která zisk pro své majitele vydělávat nemusí? Proč se máme z každého dětského oběda podílet na zisku nadnárodního řetězce? Zaměstnanci mohou pracovat i pod jinou organizací. Mimochodem – město může smlouvu vypovědět do 30. 6. každého kalendářního roku, přičemž výpověď musí být doručena minimálně dva měsíce předem. To se přece dá zvládnout, nebo ne?

Zdroje: Smlouva, uzavřená mezi městem Milovice a firmou Scolarest (Primirest) + dodatky,  poskytnuté na základě zákona 106/1999 Sb.

 

Stanislav Korityák

QRcode

Vložil: Stanislav Korityák