Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

MB noviny: Degulované nájemné letos definitivně v Boleslavi končí

14.02.2013
MB noviny: Degulované nájemné letos definitivně v Boleslavi končí

Zákonem nařízený proces narovnání obchodních vztahů na trhu s nájemními byty letos končí. Mladoboleslavský magistrát již oznámil ústy svého náměstka primátora Jiřího Boušky, že výše nájemného v městských bytech zůstane pro rok 2013 stejná jako v letošním roce.

„Od 1. ledna 2013 končí deregulované nájemné, což pro město Mladá Boleslav znamená, že může zvýšit ceny nájemného v městských bytech. Přesto jsme se rozhodli, že výše nájemného, která platí pro letošní rok, bude platit i v roce 2013,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Bouška. Měsíční nájemné tak zůstane v boleslavských městských bytech nadále ve výši 50 korun na metr čtvereční podlahové plochy. V případě ostatních městských bytů je to 60 korun za metr čtvereční podlahové plochy.

Pro nájemníky v sociálních bytech, domech s pečovatelskou službou, ubytovnách pro matky s dětmi a startovacích bytech to bude znamenat úlevu. „Jsem rád, že město chápe, že rostou všechny ostatní náklady na život a tak zatím cenu nezvedá,“ reagoval Pavel, otec od rodiny využívající v Mladé Boleslavi nájemné bydlení.

Nájemné bydlení se dosud řídilo zákonem o jednostranném zvyšování nájemného, který od 1. ledna 2007 stanovoval povolené meziroční přírůstky odvozené od prodejních cen obdobných bytů postavených před rokem 1993. Po skončení deregulace se stávají nájemníci plnoprávnými účastníky smluvních vztahů. Novou úroveň takového bydlení již neurčí zákon, ale dohoda s pronajímatelem. „S ukončením deregulace však staré smlouvy nekončí a není třeba uzavírat nové,“ připomíná Sdružení na ochranu nájemníků. „Nájem trvá za stávajících podmínek, pokud se pronajímatel a nájemce nedohodnou jinak. Pronajímatel může nadále nájem vypovědět pouze z důvodů stanovených v zákoně.“

Smluvní nájemné aktuálně vychází ze sjednání dohody nájemce a pronajímatele. Pokud k dohodě o změně nájemného nedojde, mají obě strany (tedy i nájemce, i pronajímatel) právo obrátit se ve věci určení výše nájemného na soud. Tímto způsobem může dojít jak ke zvýšení, tak ke snížení nájemného. Další podrobnosti naleznou zájemci v informační brožurce Ministerstva pro místní rozvoj, která je k dostání zdarma v budově mladoboleslavského magistrátu nebo volně ke stažení na internetových stránkách ministerstva.

Každý se přitom může ocitnout v situaci, kdy skutečně potřebuje pomoc. V současné době se tak může stát, že náklady některých domácností spojené s bydlením mohou přesáhnout 30 % jejich příjmů. V tomto případě vzniká rodině nárok na státní sociální podporu vyplácenou formou „Příspěvku na bydlení“. V případě, že příspěvek na bydlení nepostačuje, lze žádat o pomoc v hmotné nouzi v podobě „Doplatku na bydlení“. Pokud se rodina či domácnost v takové situaci ocitne, může se obrátit na místně příslušný úřad práce s žádostí o vyplácení příspěvku na bydlení nebo na obecní úřad s žádostí o doplatek na bydlení.

(zdroj: MBnoviny,cz)

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace