Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letos jdu do toho. A opravdu ne kvůli penězům. Pojďme hovořit o školství s učitelem

27.11.2023
Letos jdu do toho. A opravdu ne kvůli penězům. Pojďme hovořit o školství s učitelem

Foto: Pixabay

Popisek: Stávka, ilustrační foto

Nikdy jsem se neúčastnil stávek za zvýšení učitelských platů. Považuji to za nedůstojné. Proto jsem se při každé stávce dobrovolně hlásil na hlídání dětí. Tentokrát však stávkovat budu. Jde o existenční problémy lidí, kteří našim dětem ve školách uklízejí, vaří, opravují záchody a topí. Ocením, když se ke stávce připojí i rodiče. Je nutné poslat od válu diletanty, kteří zadlužují naše děti a likvidují vše, na co sáhnou: školství, zemědělství, průmysl, zdravotnictví… Můj děda by řekl: „Nakálet (trochu jinak) do rukou a týden nepustit k vodě!“ Ale mám obavu, že ti troubové by stejně nepochopili, že nemají na nic sahat. Ani bývalý svazák Bek.

Osobně se domnívám, že stávka měla proběhnout už dávno. Poprvé v roce 2005, když diletanti na MŠMT prosadili RVP, který způsobil propad kvality výuky na českých školách. Měli jsme stávkovat i v roce 2018, když nám za radostného hýkání neziskovek uzákonili inkluzi. A měli jsme stávkovat i za covidu, když nám na základě „dobrovolného očkování“ kádrovali děti. Dnes nám hrozí nejen rozvrat školství, ale i zdravotnictví, sociálního systému a celé ekonomiky. Stávka je nezbytná. 

Premiér Fiala neví, zač učitelé stávkují? Mám obavu, že to opravdu neví

Shrnu to velice jednoduše. Hrozí zavírání malotřídek. Ovšem „úspora“ státu se přenese na rodiče, ti budou vozit děti do měst. Také nebude dostatek peněz na platy provozních zaměstnanců škol. Zavřou-li se jídelny, stát také ušetří a uvolní prostor firmám typu Scolarest. V neposlední řadě nebude dost peněz na dělené hodiny matematiky či cizích jazyků, kde je nižší počet žáků nezbytným předpokladem, aby bylo látku možné řádně procvičit a konverzovat. Při třiceti dětech se při konverzaci na všechny děti nedostane.

Přiznávám, že se v posledních letech ve školství těžce plýtvalo, a to jak nákupem hmotných zbytečností, tak i v oblasti didaktiky. Třeba tzv. tandemová výuka je ryzí nesmysl. Proč by měli být na jedné vyučovací hodině přítomni dva učitelé? Z propagandistického seriálu ČT „Jak se dělá dobrá škola“ se dozvíme, že když jedna paní učitelka učí, ta druhá zklidňuje třídu. Ale na práci dozorce není třeba pedagog. Totéž platí o naprosto nesmyslných kurzech dalšího vzdělávání pedagogů. To je prostor pro úspory!

Toto vše je jen špička ledovce. Základní problém školství je strukturálního charakteru, který zasahuje všechny oblasti našeho života, školství nevyjímaje. Jeho jméno je DOTACE. 

Tržní ekonomiku nahradila demokratická dotační prostituce

Předpokládám, že tato stávka není poslední. Je to jen „zahřívací kolo“. 27. 11. 2023 si lidé ověří, jak velká míra nespokojenosti s Fialovou vládou ve společnosti panuje, a pak to už půjde rychle. „Fialíci“ vládnou hůř než komunisté na konci osmdesátých let. Tenkrát jsme měli nemotivující a těžkopádný ekonomický systém, velmi nízký státní dluh a chyběl toaletní papír. Situaci dokresluje dobové pořekadlo: „Přestavba má zádrhel, není papír na …“

Dnes máme obdobně nefunkční polokomunistickou ekonomiku zdeformovanou dotacemi, v níž místo tržní ekonomiky vzkvétají neproduktivní parazitické struktury, zaměřené na „čerpání dotací“. A je celkem jedno, zda parazitují firmy, neziskovky, nebo přebujelý státní aparát. Třeba Národní pedagogický institut (NPI) čerpá dotace pod podmínkou, že podpoří „nebinární pohlaví“. Sice neví, jaké má nebinární jedinec chromozomy (oficiální odpověď), ale kurzy pro ně pořádá. Kdyby byla dotační podmínkou účast čarodějnic, nepochybuji, že by je zvládli v NPI najít a podpořit také. Za peníze cokoliv – taková demokratická dotační prostituce. Dříve jsme měli „dojiče socialismu“, dnes máme „čerpače dotací“. Rozdíl jen nepatrný. 

Na splácení státního dluhu dá stát 50 miliard. Není divu, že nemá na provoz škol

K tomu máme obří státní dluh, který komunisté neměli. Z něj platíme desítky miliard na úrocích. Těm se kulantně říká „obsluha státního dluhu“. Dle údajů Ministerstva financí naše země za tuto „obsluhu“ zaplatila jen za rok 2022 přes 49 miliard korun! A my se tu bavíme o osmi miliardách, které chybí na zaplacení provozních zaměstnanců škol! Není to hloupé? Čím víc dluhů vláda „naseká“, tím víc peněz bude chybět v státním rozpočtu.

Ale naše vlády si dluhy hýčkají. Možná proto, že alespoň na nějakou dobu „zalátají“ díry v rozpočtu a zakryjí neschopnost vládní nomenklatury. Jednomu z největších dluhů se honosně říká Národní fond obnovy. Z něj jsou financovány všechny ty moderní trendy ve školství, nucená digitalizace výuky atd. To všechno je na dluh v celkové výši 20 biliónů korun. Kolik to má nul, netuším.  Tolik je celkový evropský dluh, který si EU půjčila (snad ne od Číny?), za který ČR ručí částkou 333 miliard korun, ačkoliv reálně bude „čerpat“ jen 307 miliard korun. Ale úroky z této šílené částky ještě nesplácíme. Splácet začneme v roce 2028 a budou je platit naši vnuci až do roku 2058.

To je špatně. My tím svazujeme ruce těm, kteří přijdou po nás. Osobně si myslím, že by politici měli mít průměrnou mzdu, která by se navyšovala o motivační složku, přímo závislou na úspěších národní ekonomiky. V případě, že by ekonomika upadala, tento základ by se jim snižoval až na nezabavitelné minimum – jako kterémukoliv jinému dlužníkovi.

Ale pokud politici zadlužují své voliče a ty, kteří je nevolili, protože se ještě nenarodili (je to demokratické?), měli by jít natvrdo sedět. Jen tak vymýtíme z nejvyšších pater diletantismus a nezodpovědnost. V roce 1989 jsme požadovali vládu odborníků. Kde jsou?! Asi nás vážně podvedli. Není protiústavní zadlužovat někoho, kdo se ještě nenarodil? Lidé se podle Listiny základních práv a svobod rodí svobodní. Ale naše děti se rodí jako dlužníci! Dlužník = otrok. 

Vývojově probíhá rok 1988. Ale možná už máme léto 1989. Přijde listopad v prosinci?

Tím problémy nekončí. V naší zemi jsou tisíce bezdomovců, téměř milion lidí je v exekuci včetně dětí a chybí nám léky. Bez toaletního papíru jde o …, ale bez léků jde o život. S přičiněním Šmucleříků jsme přišli o velkou část dentální péče, hrazené z veřejného pojištění. Na běžné zdravotní úkony čekáme měsíce. Zato není problém z veřejného pojištění platit přeoperovávání pohlavních orgánů. Proč je nový „pinďour“ plně hrazen, ale na běžnou péči máme doplácet? Opravdu to někdo považuje za normální?

Pokud vláda nezačne se střídmostí sama u sebe a nezačne plnit své sliby vůči voličům, přijde brzy další stávka. Předpokládám, že bude generální a ochromí celou zemi. Nevnímám to tak jen já. Již nyní se ke stávce připojují i lidé z jiných oborů – úředníci, dělníci, lékaři a část dopravců. Toto je poslední zvonění. Buď se Fialova parta probudí, nebo „výuka“ učitelské vlády brzy skončí.

Upřímně mne jako učitele děsí, jaké škody dokázala napáchat vláda, jejíž velkou část tvoří učitelé. Bylo by fajn, kdyby se ke stávce připojili i osobní řidiči vládních činitelů. Procházka mezi lidmi by jim prospěla. A také by přestali vypouštět emise CO2, a financovat tak vožením svých politicky uvědomělých zadnic Putinovu válku. 

Bývalý svazák Bek umí vychovávat „demosvazáčky“

V každé době byli hybateli změn studenti a mladí lidé. Má to hned několik příčin. Mají spoustu ideálů, mají sílu, milují změny a nebojí se. Ne nadarmo se říká, že přicházející generace má pocit, že s sebou lepší svět přináší, zatímco odcházející generace se domnívá, že s ní to dobré odchází.

Byli to mladí lidé, kteří stáli v 60. letech na barikádách v USA a západní Evropě. I v roce 1989 zvonili klíči v ulicích převážně mladí lidé. Byl jsem jedním z nich, ale musím podotknout, že jsem na demonstracích potkával i lidi odhadem přes 70 let.

Dnes se naše země žene do pekla a studenti mlčí. Proč?! Že by měli tak vymyté mozky z „občanského vzdělávání“? Možné to je. Čemu se divit, když jim ministra školství dělá bývalý svazácký činovník a kandidát KSČ Mikuláš Bek. Náš pan ministr byl svazák, a ne ledajaký. Byl členem fakultního výboru SSM a toužil stát se komunistou. Škoda, že neměl čas dozrát pěkně do červena a proměnit se v kovaného komunistu. Takto se po permutaci proměnil v kovaného demokrata z TOP 09. Je zajímavé, že o svazácké minulosti pana Beka není v oficiálním životopisu na stránkách MŠMT ani slovo. A my jsme si v roce '89 mysleli, že komunisté a jejich přisluhovači skončili. Na MŠMT bývalý svazák vládne i dnes. 

Má-li přijít změna, udělejme ve školách pořádek

Je jasné, že dnešní studenti hybateli změn nebudou. Alespoň zatím ne. Fakticky budeme stávkovat my, kteří jsme stávkovali v roce 1989. A patří nám to. Byli jsme to my, kdo dopustili, aby našim dětem ve školách vymyli mozky. Budiž, stalo se. Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Nenadešel čas na změnu? Nenadešel čas na zrušení inkluze, na zrušení RVP a na zrušení Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+? Já myslím, že ano. Pusťme se do práce. 

Zdroje: Školské odbory, korespondence autora s MŠMT, Wikipedie

 

 

Vložil: Stanislav Korityák