Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zámek s klášterem se stal ostrovem svaté Anny, která ochránila město před morem. Český poutník

26.10.2019
Zámek s klášterem se stal ostrovem svaté Anny, která ochránila město před morem. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Zámek v Mnichově Hradišti

FOTOGALERIE Na dnešním výletě na nás čeká dominantní zámek, historická stavení, klášter a romantická procházka městem Mnichovo Hradiště. První písemná zpráva o Mnichově Hradišti pochází z roku 1279, kdy je uváděno jako místo útěku královny Kunhuty. Město ale již o něco dříve založili mniši z cisterciáckého kláštera na protějším břehu řeky Jizery.

Od nádraží vyrážíme po modré značce do centra města, které je z velké části památkovou zónou. Jedním z hlavních symbolů města je budova novorenesanční radnice umístěná do bloku budov uprostřed Masarykova náměstí, jež byla postavena v 90. letech 19. století. Za pozornost stojí i honosná, pozdně secesní budova dnešní pošty, dříve záložny, kterou svými plastikami vyzdobil sochař Ladislav Šaloun, tvůrce Husova pomníku v Praze. Při cestě městem pak potkáváme celou řadu menších památkově chráněných měšťanských domů. Na náměstí stojí za shlédnutí i Mariánský sloup, který můžeme spatřit na západní straně náměstí. Mariánský sloup pochází z počátku 18. století.

Ze hřbitova zbylo jen několik náhrobků padlých vojáků

Jen kousek od centra stojí kostel svatého Jakuba. Farní kostel stojí na místě staršího kostela, pravděpodobně vystavěného již v době založení města, tedy někdy kolem poloviny 13. století. Zasvěcen je apoštolu svatému Jakubovi Většímu, patronu poutníků. Dnešní kostelní stavbu dala v letech 1726 – 1727 postavit hraběnka Marie Markéta z Valdštejna. Okolo kostela býval po staletí městský hřbitov, ale před polovinou 19. století se zde již přestalo pohřbívat. Na konci století bylo kostelní návrší upraveno, a tak se z původního hřbitova zachovalo jen několik náhrobků padlých vojáků z prusko-rakouské války v roce 1866.

Postavil zámek a byl popraven

Modrá značka nás posléze malými uličkami dovede až k nejvýznamnější památce Mnichova Hradiště. Tou je bezesporu zámek, který nechal vystavět v 17. století Václav Budovec z Budova, významný politik předbělohorských Čech. Jako přední činitel stavovského povstání byl Václav Budovec nakonec popraven na Staroměstském náměstí v roce 1621. Následkem toho se posléze mnichovohradišťský zámek dostává v roce 1623 do rukou Albrechta z Valdštejna. Valdštejnové pak zámek vlastnili až do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů zkonfiskován.

Zámek s bohatými interiéry

Zámek se v současnosti chlubí jedněmi z nejbohatších interiérů celého Česka, včetně unikátního divadla vystavěného k příležitosti setkání Svaté aliance. Součástí zámku je i zámecký park včetně kaple svaté Anny s hrobkou vojevůdce Albrechta z Valdštejna a lapidáriem barokních soch.

Při přestavbě zámku v letech 1695-1711 vznikla kromě budov oranžérie a koníren i rozsáhlá zahrada s řadou drobných staveb. Okrasná část plochy je zaplněna tvarovanými dřevinami a záhony s růžemi, na ni pak navazuje nevelký přírodně krajinářský park anglického typu, ve kterém naleznete řadu hodnotných cizokrajných dřevin. V minulosti zde ještě stával skleník, dodnes se ale dochovala jen jeho zděná část. Celková rozloha parku činí přibližně 7 hektarů.

Ostrov svaté Anny

Součástí areálu zámku Mnichovo Hradiště je i komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je také klášterní kostel svatých Tří králů ze stejné doby. V letech 1723 - 1724 byla ke kostelu přistavěna barokní kaple svaté Anny.

Hraběnka Marie Markéta Valdštejnová, rozená Černínová z Chudenic, se tehdy rozhodla rozšířit kostel o prostor kaple pro anenské bohoslužby. Mimo jiné i z vděčnosti, když se okolím přehnala morová epidemie, která se jako by zázrakem městu vyhnula. Svatá Anna tehdy prý nad městem držela ochranou ruku, díky čemuž je tato oblast známá i jako ostrov svaté Anny. U zámeckého areálu naše dnešní putování končí. Zítra vás zavedeme do nedalekého Klášterce a Bakova nad Jizerou.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar