Po stopách starých skalních stavení. Bohatým hrady, chuďasům světničky. Český poutník
23.09.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Výhled z Drábských světniček je skutečně nádherný
FOTOGALERIE Naše dnešní putování po Českém ráji začínáme na železniční zastávce Březina nad Jizerou. Odtud nás turistické značky, a hlavně naše nohy, dovedou k mohutným skalám a dvěma zříceninám bývalých hradů.
Od vlakové zastávky se vydáme po žluté turistické značce, podejdeme dálnici, projdeme obcí Olšina a začneme nejdříve pomalu, potom již celkem prudce stoupat ke skalním masivům, které nás vábily už při pohledu z okna vlaku.
Úzký studený průchod
Žlutá značka nás dovede až k turistickému rozcestníku nad studeným průchodem. Tady končí a její roli pro náš výlet přebírá značka červená. Od rozcestníku je to ke studenému průchodu necelých čtyřicet metrů. Tato unikátní přírodní skalní rozsedlina je dlouhá 100 metrů a je jednou z dominant přírodní rezervace Příhrazské skály.
V úzké soutěsce mezi skalami ani v největších letních vedrech nevystupuje teplota nad 10° C. Díky tomu v průrvě roste zajímavé společenství mechů a lišejníku typických spíše pro studené hornaté prostředí. Úzká skalní průrva může na někoho působit trochu klaustrofobně, ale úspěšně je zdolatelná pro všechny věkové i váhové kategorie.
Zřícenina skalního hradu Drábské světničky
Po dalším půl kilometru se ocitáme u největšího turistického lákadla této části Českého ráje – Drábských světniček. Přibližně kolem poloviny 13. století zde bylo založeno opevněné sídlo, které dostalo později název Drábské světničky. Dřevěný hrad s věží byl vybudován na sedmi pískovcových blocích a měl především strážní funkci. Ve skalách vysokých 15-40 metrů se dochovaly dvě desítky tesaných prostor, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách, pěti mostních konstrukcích a žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Největší místností je kaple s tesaným oltářem.
Valečov dokládá život mocných i chudiny
Zůstáváme na červené značce a kolem skalního masívu Klamorna, který také v dávných dobách býval skalním hradem, míříme ke čtyři kilometry vzdálenému hradu Valečov. Zřícenina hradu je dnes především krásnou vyhlídkovou plošinou. Z původního hradu se dochovalo hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami.
V předhradí se nachází unikátní skalní byty. Jde o jakési světničky vytesané do skály, zřejmě se původně jednalo o obydlí poddaných z hradu. V 18. století se sem nastěhovala chudina a místo bylo obydleno až téměř do konce 19. století.
Končíme, jak jinak, na železniční stanici…
A červenou značku neopustíme ani v poslední části našeho dnešního výletu. Tentokrát nás po pěti kilometrech dovede do cíle, kterým je železniční stanice Mnichovo Hradiště. Máme za sebou dvanáct kilometrů středně těžkým terénem. Přeji krásný zbytek víkendu a všem poutníkům nádherný podzim na cestách!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.
Vložil: René Flášar