Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezkrotný rytíř... Prvního zubřího kluka pokřtil benátecký místostarosta Pavel Štifter, jméno pomohli vybrat studenti z Vídně

26.09.2017
Nezkrotný rytíř... Prvního zubřího kluka pokřtil benátecký místostarosta Pavel Štifter, jméno pomohli vybrat studenti z Vídně

Foto: Česká krajina

Popisek: Sameček zubra

První sameček zubra evropského, který se letos narodil v rezervaci velkých kopytníků, má konečně jméno. Společně ho pokřtili místostarosta Benátek nad Jizerou Pavel Štifter a ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou Karel Bendl, jehož společnost zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled.

Zubří kluk dostal jméno Turbulent Knight, neboli Nezkrotný rytíř. Jméno pomohli vybrat studenti z Americké mezinárodní školy ve Vídni, kteří projekt před časem finančně podpořili. „Jejich příspěvek projekt získal v době, kdy se potýkal s finančními potížemi. Také proto pro nás byla pomoc vídeňských studentů dvojnásob cenná,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Studenti si jako odměnu za svoji podporu vybrali možnost zvolit jméno pro prvního samečka zubrů, který se v rezervaci narodí. Líbilo se jim jméno Knight, tedy Rytíř. Protože rezervace pak dostala z mezinárodní plemenné knihy přidělenou zkratku TU pro všechna zubří mláďata, která se tam narodí, bylo doplněno ještě o přívlastek Turbulent, tedy Nezkrotný.

Rytířský zubr v Praze

Odkazy na rytíře s touto charakteristikou se objevují v odborné i krásné literatuře. Uvádí se například v Historii Maltézských rytířů od Whitwortha Portera, Sociálních dějinách rytířství od F. Cornishe, Dějinách reformace 16. století od J. H. Merle D'Aubigne, novele Panna, rytíř a jednorožec od Lindsay Townsendové nebo knize V kovářské výhni: Romance ze starého Norimberka od Georga Eberse.

Už od roku 2015

V rezervaci v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou jsou zubři od konce roku 2015. Původní osmičlenná skupina tvořená jedním samcem a sedmi samicemi se zatím rozrostla o čtyři mláďata. První samička, kterou letos v únoru pokřtil ministr životního prostředí Richard Brabec a benátecký starosta Jaroslav Král jménem Tula, se narodila v roce 2016, další tři mláďata, jeden sameček a dvě samičky, pak v letošním roce.

Co je zubr vůbec zač?

Zubr je největším suchozemským savcem Evropy. Po první světová válce byl člověkem vyhuben v přírodě, zachránil ho však chov v zajetí. V oborách a zoologických zahradách tehdy zbylo pouhých dvanáct čistokrevných zvířat schopných reprodukce. Vzácnější, bělověžská linie zubra evropského, která je rovněž na pastvině u Benátek nad Jizerou, pochází dokonce z pouhých pěti zakladatelů. V současnosti žije na světě zhruba pět a půl tisíce zubrů. Pro záchranu druhu je třeba, aby jejich počet přesáhl alespoň deseti tisíc kusů. „Také proto je důležité, že se zubři v rezervaci rozmnožují,“ uvedl Karel Bendl.

Cílem je péče

Cílem rezervace není jen záchrana ohrožených zvířat, ale hlavně péče o vzácný, stepní biotop, který by bez přítomnosti velkých kopytníků postupně vymizel. „Sami můžete vidět, jak pěkně vypadají porosty uvnitř rezervace a jak chudé jsou za jejími hranicemi,“ upozornil Pavel Štifter, který je původní profesí biolog. Původně se mělkřtu zúčastnit také zpěvák skupiny Kamelot Roman Horký, kvůli zdravotním komplikacím však nakonec nemohl přijet a do rezervace se podívá v náhradním termínu. 

Bývalý vojenský prostor je domovem velkých kopytníků od ledna 2015, kdy tam přijela první skupina divokých koní z anglického Exmooru. Později následovali ještě zubři a zpětně šlechtěná pratuři a také druhá skupina divokých koní.

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb