Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezkrotný rytíř... Prvního zubřího kluka pokřtil benátecký místostarosta Pavel Štifter, jméno pomohli vybrat studenti z Vídně

26.09.2017
Nezkrotný rytíř... Prvního zubřího kluka pokřtil benátecký místostarosta Pavel Štifter, jméno pomohli vybrat studenti z Vídně

Autor: Česká krajina

Popisek: Sameček zubra

První sameček zubra evropského, který se letos narodil v rezervaci velkých kopytníků, má konečně jméno. Společně ho pokřtili místostarosta Benátek nad Jizerou Pavel Štifter a ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou Karel Bendl, jehož společnost zajišťuje v rezervaci chovatelský dohled.

Zubří kluk dostal jméno Turbulent Knight, neboli Nezkrotný rytíř. Jméno pomohli vybrat studenti z Americké mezinárodní školy ve Vídni, kteří projekt před časem finančně podpořili. „Jejich příspěvek projekt získal v době, kdy se potýkal s finančními potížemi. Také proto pro nás byla pomoc vídeňských studentů dvojnásob cenná,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Studenti si jako odměnu za svoji podporu vybrali možnost zvolit jméno pro prvního samečka zubrů, který se v rezervaci narodí. Líbilo se jim jméno Knight, tedy Rytíř. Protože rezervace pak dostala z mezinárodní plemenné knihy přidělenou zkratku TU pro všechna zubří mláďata, která se tam narodí, bylo doplněno ještě o přívlastek Turbulent, tedy Nezkrotný.

Rytířský zubr v Praze

Odkazy na rytíře s touto charakteristikou se objevují v odborné i krásné literatuře. Uvádí se například v Historii Maltézských rytířů od Whitwortha Portera, Sociálních dějinách rytířství od F. Cornishe, Dějinách reformace 16. století od J. H. Merle D'Aubigne, novele Panna, rytíř a jednorožec od Lindsay Townsendové nebo knize V kovářské výhni: Romance ze starého Norimberka od Georga Eberse.

Už od roku 2015

V rezervaci v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou jsou zubři od konce roku 2015. Původní osmičlenná skupina tvořená jedním samcem a sedmi samicemi se zatím rozrostla o čtyři mláďata. První samička, kterou letos v únoru pokřtil ministr životního prostředí Richard Brabec a benátecký starosta Jaroslav Král jménem Tula, se narodila v roce 2016, další tři mláďata, jeden sameček a dvě samičky, pak v letošním roce.

Co je zubr vůbec zač?

Zubr je největším suchozemským savcem Evropy. Po první světová válce byl člověkem vyhuben v přírodě, zachránil ho však chov v zajetí. V oborách a zoologických zahradách tehdy zbylo pouhých dvanáct čistokrevných zvířat schopných reprodukce. Vzácnější, bělověžská linie zubra evropského, která je rovněž na pastvině u Benátek nad Jizerou, pochází dokonce z pouhých pěti zakladatelů. V současnosti žije na světě zhruba pět a půl tisíce zubrů. Pro záchranu druhu je třeba, aby jejich počet přesáhl alespoň deseti tisíc kusů. „Také proto je důležité, že se zubři v rezervaci rozmnožují,“ uvedl Karel Bendl.

Cílem je péče

Cílem rezervace není jen záchrana ohrožených zvířat, ale hlavně péče o vzácný, stepní biotop, který by bez přítomnosti velkých kopytníků postupně vymizel. „Sami můžete vidět, jak pěkně vypadají porosty uvnitř rezervace a jak chudé jsou za jejími hranicemi,“ upozornil Pavel Štifter, který je původní profesí biolog. Původně se mělkřtu zúčastnit také zpěvák skupiny Kamelot Roman Horký, kvůli zdravotním komplikacím však nakonec nemohl přijet a do rezervace se podívá v náhradním termínu. 

Bývalý vojenský prostor je domovem velkých kopytníků od ledna 2015, kdy tam přijela první skupina divokých koní z anglického Exmooru. Později následovali ještě zubři a zpětně šlechtěná pratuři a také druhá skupina divokých koní.

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace