Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jde v Hnutí Úsvit o peníze? ANO! Členka bývalého Okamurova spolku ve středočeských Kralupech vysvětluje, o co a komu jde. Když je ve hře 122 milionů…

09.04.2015
Jde v Hnutí Úsvit o peníze? ANO! Členka bývalého Okamurova spolku ve středočeských Kralupech vysvětluje, o co a komu jde. Když je ve hře 122 milionů…

Foto: Úsvit

Popisek: Hnutí Úsvit se rozštěpilo. Na jedné straně Okamura, na druhé Marek Černoch.

KOMENTÁŘ Devětatřicetiletá Denisa Rohanová je tak zvaná OSVČ. Kandidovala za Hnutí Úsvit v loňských komunálních volbách v Kralupech nad Vltavou a je členkou rozšířeného grémia Hnutí Úsvit za Středočeský kraj. Ve svém komentáři na úvod píše: „Ano! Vždy jde o peníze! Otázkou ovšem v tomto případě zůstává: O peníze pro koho? Zrekapitulujme si ty informace, které do dnešního dne vypluly ohledně financí mezi obyčejné lidi a voliče Úsvitu.“ A pokračuje…

Hnutí za volební období čerpá částku ve výši 122.113 900,- Kč jako státní příspěvek na činnost.  V roce 2013, tedy v roce voleb do Poslanecké sněmovny, bylo Úsvitu ze státního rozpočtu vyplaceno celkem 39. 726 400,- Kč a v roce 2014 se jednalo o částku ve výši 23.389 180,- Kč. Celkem pěkná suma za rok a půl poslanecké práce….

Výdaje deklarované předsedou Tomiem Okamurou  spojené s volbami do Europarlamentu, komunálními volbami a doplňujícími volbami do Senátu nepřesáhly ani zdaleka částku 15.000 000,- Kč.

Kde ty prachy jsou?!

Vezmeme-li v úvahu řeč čísel, tak konto Hnutí má pouze z příspěvků státního rozpočtu obsahovat částku okolo 48 milionů Kč.

V tuto chvíli se obyčejný člověk začíná po prohlášení předsedy Úsvitu v únoru letošního roku o mínusovém stavu účtu  ptát, kde peníze jsou? Jistě každý z nás chápe, že politická strana má výdaje spojené se svým fungováním. Každá z nich platí PR agentury, právní kanceláře, krajské poslanecké kanceláře…

Ale… a to je právě ten zakopaný pes ve financích Úsvitu. Jak účelně jsou tyto státní prostředky vynakládány? Existují pouze dvě možnosti. Tou první je využití těchto financí v prospěch nás všech, kdy jsou podávány změny, doplnění či rušení zákonů které obyčejným lidem leckdy ztrpčují život, kdy strany či hnutí nám svým fungováním nabízí možnost potkat se s lidmi, které jsme si jako zástupce zvolili. A pak je tu možnost druhá a tou je odliv financí přes různé agentury a právní služby do soukromých kapes.

„Pučisté“ mají nárok na dobu hájení

Obávám se, že Úsvit je právě tou druhou stranou mince. Zveřejněné faktury společností ATM,  10 minutes a předsedou hnutí zmiňovaná smlouva na právní služby mě zrovna neutvrzují v tom, že bych se mýlila.

A otázka zní : Jde o v tuto chvíli o boj o účelnost vynaložených prostředků, nebo o jejich odklánění? Chceme, aby peníze státu šly do soukromých kapes, nebo na to, na co jsou určeny? Pokud tzv. „pučisté“ dokáží vypovědět pochybné smlouvy a budou prostředky vynakládat transparentně na fungování Úsvitu, pak nevidím jediný problém.

V tuto chvíli je třeba otevřít oči a na vše pohlédnout bez emocí. Řeč čísel je nekompromisní a hovoří spíše v neprospěch Tomia Okamury.

Vím, že spousta z vás bude argumentovat tím, že se údajní zrádci vyšplhali po zádech svého předsedy a jde jim jen o to se ho zbavit a ovládnout finanční příspěvky státu, ale zamysleme se nad tím, zda jim jen moc dlouho netrvalo prohlédnout a zjistit, že demokracie hlásaná předsedou Úsvitu není právě jen tou demokracií,  která nepřipouští jakýkoliv dialog? Zda jejich důvěra vůči němu nebyla až příliš velká? Nehledejme zradu tam, kde část lidí volá po deklarované demokracii. Zkusme bez nadávek a útoků nechat tyto lidi ukázat, jaký je jejich úmysl a zhodnoťme jejich práci pro nás obyčejné lidi na konci volebního období. Teprve v tu chvíli můžeme jednotlivé poslance soudit. Ne za to co se odehrává dnes v Úsvitu, ale za jejich práci pro nás!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace