Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl Bohumil Hrabal Maďar? Album Ondřeje Suchého

10.04.2024
Byl Bohumil Hrabal Maďar? Album Ondřeje Suchého

Foto: Se svolením Ondřej Suchý (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Pozvání do jedné z maďarských hospod.

Nejprve začnu úryvky a titulky z tisku, které jsem posbíral v roce 2016: „Dne 6. března 2016 byla odhalena v Budapešti pamětní deska Bohumila Hrabala. – HRABAL JE NÁŠ, ŘÍKAJÍ MAĎAŘI.

Maďarský spisovatel Péter Esterházy říká: ‚K Hrabalovi máme na rozdíl od zahraničních spisovatelů blízko. Takto si Maďaři přivlastnili jedině spisovatele Thomase Manna, ale to už u mladší generace nejspíš stejně neplatí. Kdežto Hrabal je pořád skoro náš autor.‘ - …stačí vědět, kde je Postřižinská pivnice, na vnitřní čelní stěně s obrovským portrétem spisovatele. Je to na velmi rušné Rákócziho 11 třídě, kam chodí Maďaři uhasit svou žízeň. Literární i pivní. A pak říkají, že v Maďarsku je Hrabal dávno nesmrtelný.“

 

 

Hostinec jsem měl příležitost navštívit s kamarádem také, nikoliv však v Budapešti, ale v lázeňském městě Györ. („My říkáme Györu dodnes původním názvem Ráb,“ opravila mě káravě kdysi herečka Magda Vašáryová.)

Českou pivnici a restaurant HRABAL (maďarsky HRABAL Cseh Sörözö & Éterem) jsme objevili čirou náhodou, v nenápadné uličce Czuczor Gergely utca 6. Hostinec, kde se na vás dívá známá tvář našeho slavného spisovatele ze všech reklamních ploch, stěn a koutů, z jídelního lístku, ba i z triček maďarského obsluhujícího personálu, doplňují reklamy Postřižinského pivovaru, velké fotografie z Menzelova filmu Postřižiny a přes celou jednu stěnu malba Karlova mostu.

 

 

Hostinec jsme navštívili krátce před otvírací dobou, ale vstoupit jsme mohli jen díky tomu, že jsme o to poprosili česky.

Bylo milé překvapení, když jsem si mohl na nápojovém lístku ukázat, že si dám dvanáctku Francinův ležák a po něm třináctistupňového Něžného barbara. Mé nadšení z tohoto objevu vrcholilo posunkovou dohodou s personálem, že jsem nakonec získal jedno tričko.

 

Takto mě zvěčnil fotograf a spisovatel Václav Nekvapil, nikoliv však v Györu, ale už na zahrádce doma v Šemanovicích, kde se občas tímto suvenýrem s radostí chlubívám.

Györ patří k šesti největším maďarským městům a vzhledem k blízkosti slovenské hranice je Slováky a Čechy nejspíš nejnavštěvovanějším ze všech mnoha zdejších lázní. Když jsem se pak doma chtěl dovědět něco víc o vztahu Maďarů k našemu spisovateli, zjistil jsem prostřednictvím Google, že maďarští příznivci filmu oceňují Hrabala hlavně díky filmům Jiřího Menzela, natočeným podle spisovatelových literárních předloh (především Postřižiny, Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek) a čtenáři jako svého autora, protože v maďarštině už vyšlo na 138 Hrabalových titulů!

S radostí jsem v dnešním Albu uvedl i celé adresy Hrabalových pivnic v Budapešti a Györu – to proto, abyste si je mohli opsat, pokud pojedete někdy do Maďarska. 

Na konec perlička: Pivnice HRABAL v Budapešti má Hrabalovu pamětní desku, která plně respektuje spisovatelovo někdejší přání - aby ji měl na domě jen ve výši, kde by ji mohli očurávat pejsci. Přání bylo splněno.

 

Tak tahle fotka se nepovedla!

Měla být důkazem, že jsem zrovna ochutnával druhé ze zde nabízených piv, ale věřte mi, že skutečnost, že je snímek poněkud rozmazaný, nezpůsobil vliv vypitého moku, ale jen moje nešikovnost.

 

U vchodu do hostince je tato velká fotografie Bohumila Hrabala, na které jako by říkal: Vy už fakt odcházíte? To je ale škoda…

 

QRcode

Vložil: Ondřej Suchý