Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A pak té policii věřte. Namísto aby podávala seriózní zprávy, veřejnost krmí bláboly. Dítě hodila do Labe matka

04.06.2020
A pak té policii věřte. Namísto aby podávala seriózní zprávy, veřejnost krmí bláboly. Dítě hodila do Labe matka

Foto: TV Nova / repro (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Po čtyřměsíčním Tadeáškovi pátrala policie i hasiči. Případ ale nemá dobrý konec

Už první informace, které se objevily v souvislosti s víkendovým zmizením čtyřměsíčního kojence, byly přinejmenším podivné. Když po něm bylo vyhlášeno pátrání, snad každému, kdo má alespoň průměrné IQ, bylo jasné, že zde něco nesedí. Bylo skutečně dost těžké uvěřit tomu, že miminko v kočárku se ztratilo matce, která se opalovala v parku a tvrdě usnula.

Poté, co byl Tadeášek bohužel nalezen mrtvý, policie ve vyprávění báchorek pokračovala. Po provedení pitvy oznámila, že nebyla prokázána násilná smrt, ani cizí zavinění (!) a že dvě podezřelé, předtím zadržené osoby, již byly propuštěny (matka Veronika je celkem jasná, kdo ale je ´ta druhá osoba´, to policie tají, byť k tomu nemá žádný rozumný důvod)... Učinila tak přesto, že v tak krátké době nemohl být děsivý případ pečlivě vyšetřen. Mezitím se však na veřejnost dostala zpráva, podle níž bylo tělo mrtvého chlapečka nalezeno v řece, údajně i s kočárkem. Namísto toho, aby policejní mluvčí zabránili zbytečným spekulacím a dohadům, oznámili, že s ohledem na citlivost případu nebudou uvádět žádné bližší informace. Jediné, co se v tu chvíli dalo policejním ´výmluvčím´ věřit, byla jejich slova, že pracují naprosto standardním způsobem.

 

Tento snímek zvěřejnila Policie ČR v době, kdy po dítěti, malém Tadeáškovi, intenzivně pátrala - do pátrací akce se zapojil i vrtulník a člun, který brázdil řeku. Páteční pátrání přerušila tma a policisté se na místo vrátili znovu ráno. Mezitím rozeslali fotku chlapečka v rámci pátracího režimu dítě v ohrožení

Zcela jiné obrysy

Jako vždy ovšem policie podcenila sílu veřejného mínění a snahu médií, především těch bulvárních, dobrat se skutečné pravdy. Snad jen úplný hlupák si může myslet, že většině lidí bude obvyklá policejní fráze stačit. Jako by se tragická smrt malého rozkošného andílka dala přejít jen tak, bez vysvětlení. Dopředu bylo jasné, že se během několika hodin objeví ony „bližší informace“, které policie odmítla poskytnout. Jak už bývá zvykem, neúnavní paparazzi záhy našli několik zasvěcených svědků a ti otevřeně promluvili. Stačilo, když známá matky prozradila, že ta byla závislá na drogách, o dítě se příliš nestarala a příběh o ztraceném dítěti začal dostávat zcela jiné obrysy. A postupem času se objevovaly nové a nové šokující zprávy. Podle nich si byla matka natolik vědoma svého problému se závislostí, že se i s dítětem dostavila na odbor sociální péče a přiznala, že není schopná se o něj postarat. Na základě toho pak měl být malý Tadeášek předán do péče bližší rodiny. A opět se objevuje stejný, standardní scénář. Vše je jasné, nikdo nic nezavinil.

 

Zmizení chlapečka nahlásila matka na policii v pátek v podvečer. Prý na chvíli usnula v zámeckém parku v Hoříně, a když se probudila, dítě bylo pryč i s kočárkem. Policisté prohledali celý park, spolu s hasiči udělali rojnici, dítě ale živé nenašli

Hozeno do vody ze strany matky

Teprve, když se rozhořčení lidé na sociálních sítích právem pozastavovali nad tím, že utonutí Tadeáška nutně musel někdo zavinit a je naprosto vyloučeno, že by se do vody dostal vlastními silami, policie oznámila, že vyšetřuje podezření na nedbalost. Zároveň ale uvedla, že kojenec zemřel na syndrom náhlého úmrtí. Policejní náměstek Jan Krejčí zopakoval, že nemá podezření na násilný trestný čin. Na tiskové konferenci rovněž s klidem oznámil, že „dítě bylo nějakým způsobem hozeno do vody ze strany matky“. Podle něj si prostě nevěděla rady.

 

Bez viny a trestu?

Řada čtenářů se na sociálních sítích zcela právem pozastavuje nad tím, že policie opakovaně vylučuje podezření na trestný čin. A to přesto, že matka lživou informací způsobila mnohahodinové nasazení policie, zamlčela smrt dítěte a nejodpornějším možným způsobem se ho zbavila. Někteří jsou ovšem přesvědčeni, že za celou kauzou stojí také zanedbání sociálního dohledu státu. Minimálně nikdo nekontroloval, jak je možné, že má ohrožené dítě v péči opět matka. Podle všeho navíc není přesně známo, kdy vlastně chlapeček zemřel.

Vložil: Adéla Hofmanová