Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejty na sítích, to ano, ale že by to někdo řekl veřejně? ´Čvančarka´ o smrti maminky i politice. Přečetli jsme

16.06.2019
Hejty na sítích, to ano, ale že by to někdo řekl veřejně? ´Čvančarka´ o smrti maminky i politice. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Jitka Čvančarová ve filmu Dědictví aneb kurva se neříká

Jitka Čvančarová se v současné době veze na vrcholu vlny popularity. Díky Ilonce v Mostu nebo Johaně v Černých vdovách jsme se s ní mohli potkávat celkem dlouho. V rozhovoru pro MF Dnes otevřela otázku českého sebevědomí, ale zabrousila i do čistě osobní roviny.

Jako dryáčnice Ilonka, která nesnáší cikány a homosexuály, byla skvělá: „Bylo mi jasné, že to lidi budou buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi. Ale překvapilo mě, že takhle vyhraněnou věc nakonec národ vzal, a že to s ním dokonce možná i nějak ´hejblo´,“ přiznala se v rozhovoru. Jitka Čvančarová si prý uvědomuje, že se v seriálu řešily závažné věci: „Možná to je ta cesta. Podat důležité myšlenky českému národu humornou cestou tohoto typu. Protože tak je to alespoň ochoten poslouchat a někdo se u toho možná i zamyslí a dojde mu i hlubší myšlenka,“ přemýšlela v rozhovoru pro MF Dnes.

Češi jsou...

Dokázala také charakterizovat českou povahu: „Že to nějakým seriózním a vážným způsobem nefunguje, to jsme pochopili už při volbě prezidenta. Nejenže to tady lidi odmítají, ale ještě jdou a priori proti tomu. Bagatelizujeme a shazujeme i naše historické hrdiny. Pro mě to je nepochopitelné,“ konstatovala Jitka Čvančarová. O Češích si prý nedělá iluze: „Řekla bych, že máme předsudky a velkorysí v tomhle ohledu moc nejsme. Necháme se jednoduše populisticky zastrašit. Se strachem se totiž báječně manipuluje. A my se celkově držíme dost při zdi, a když jde do tuhýho, nikdo neřekne nic nahlas. Hejty na sociálních sítích, to ano, ale že by někdo obhajoval svůj názor nebo názor skupiny někde tváří v tvář a slušně, racionálně a fakticky argumentoval, to se bohužel moc často nestává,“ povzdychla si v rozhovoru.

Maminku držela do konce za ruku

Před dvěma lety postihla Jitku Čvančarovou tragédie, její maminka zemřela na zhoubnou nemoc. Jitka se snažila s maminkou být co nejčastěji, dokonce ji držela za ruku do posledního výdechu. Právě to jí poskytuje určité smíření: „A kdo to nezažije, je o to ochuzený. Nevím, jestli mi někdo porozumí, když řeknu, že to byl nakonec happy end. Mamka odešla smířená, drželi jsme ji u toho za ruku a pomohli jí nejvíc, jak jsme mohli. Kamarádi mi řekli, že kdyby tohle nezažili s námi, sami by se neodhodlali. Takže by se o tom asi mělo víc mluvit. Třeba to někoho inspiruje a najde v sobě sílu,“ hovoří dnes o odchodu své maminky Jitka.

Naštěstí se Jitce dějí i dobré věci, brzy po smrti matky se narodilo její druhé dítě: „Tedíček se narodil chvíli před termínem, ale už předtím jsem věděla, že to bude ´na mamku´. Což je mimochodem také téma. Naučit se přijmout to, co třeba v danou chvíli nechápete,“ uvedla.

S miminkem by se nemohla o maminku postarat

Jitka Čvančarová přišla ještě před tím o tatínka a v rozhovoru svěřila, že také o nenarozené dítě: „Zažila jsem jeden potrat, což je těžká situace pro každou ženu. Mamka byla nemocná dlouho, ale ten poslední rok byl opravdu vysilující. Projezdili jsme nemocnice, jezdili jsme tam ráno, večer, v noci, k tomu péče doma a já si uvědomila, že kdybychom teď měli miminko, neměla bych šanci se o maminku takhle postarat. Mamka odešla a já otěhotněla. Je dobré zůstat pokorný ke všemu, co přichází, i když je to v tu chvíli bolestivé,“ radila v rozhovoru.

Kozy, ovce, slepice

Dnes žije v domě v Mělníku s manželem tanečníkem Petrem Čadkem, kde je jim s celou rodinou dobře: „Nemáme pole, jen zahradu, ale kus půdy pro nás znamená hodně. Jsme v tomhle stejní. Oba čekáme, kdy bude volno a půjdeme sázet stromy. Máme tam asi padesát různých dřevin. Okrasnou zahradu už máme a teď se víc vrhneme na tu užitkovou,“ pochvalovala si v rozhovoru. Dřeviny nejsou jediné, co plánují, měla by přijít i zvířátka! „Petr to má v úmyslu, v debatě jsou nějaké kozy, ovce a slepice, ale uvidíme,“ slibuje Jitka Čvančarová.

+

Jitka Čvančarová opravdu září. V Mostu nebo Černých vdovách to zdaleka nebyla poslední hlavní role, hrála v mnoha jiných seriálech, objevovala se v muzikálech, hraje v divadle. Je to zkrátka velká hvězda a její mnohokrát propíraná ňadra za to určitě nemohou.

-

Zažít umírání vlastní maminky musí být naprosto devastující. Je obdivuhodné, že o něm Jitka našla sílu hovořit a že chce třeba někoho inspirovat, aby se o své bližního také postaral až do jeho posledních dnů.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace