Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejty na sítích, to ano, ale že by to někdo řekl veřejně? ´Čvančarka´ o smrti maminky i politice. Přečetli jsme

16.06.2019
Hejty na sítích, to ano, ale že by to někdo řekl veřejně? ´Čvančarka´ o smrti maminky i politice. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Jitka Čvančarová ve filmu Dědictví aneb kurva se neříká

Jitka Čvančarová se v současné době veze na vrcholu vlny popularity. Díky Ilonce v Mostu nebo Johaně v Černých vdovách jsme se s ní mohli potkávat celkem dlouho. V rozhovoru pro MF Dnes otevřela otázku českého sebevědomí, ale zabrousila i do čistě osobní roviny.

Jako dryáčnice Ilonka, která nesnáší cikány a homosexuály, byla skvělá: „Bylo mi jasné, že to lidi budou buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi. Ale překvapilo mě, že takhle vyhraněnou věc nakonec národ vzal, a že to s ním dokonce možná i nějak ´hejblo´,“ přiznala se v rozhovoru. Jitka Čvančarová si prý uvědomuje, že se v seriálu řešily závažné věci: „Možná to je ta cesta. Podat důležité myšlenky českému národu humornou cestou tohoto typu. Protože tak je to alespoň ochoten poslouchat a někdo se u toho možná i zamyslí a dojde mu i hlubší myšlenka,“ přemýšlela v rozhovoru pro MF Dnes.

Češi jsou...

Dokázala také charakterizovat českou povahu: „Že to nějakým seriózním a vážným způsobem nefunguje, to jsme pochopili už při volbě prezidenta. Nejenže to tady lidi odmítají, ale ještě jdou a priori proti tomu. Bagatelizujeme a shazujeme i naše historické hrdiny. Pro mě to je nepochopitelné,“ konstatovala Jitka Čvančarová. O Češích si prý nedělá iluze: „Řekla bych, že máme předsudky a velkorysí v tomhle ohledu moc nejsme. Necháme se jednoduše populisticky zastrašit. Se strachem se totiž báječně manipuluje. A my se celkově držíme dost při zdi, a když jde do tuhýho, nikdo neřekne nic nahlas. Hejty na sociálních sítích, to ano, ale že by někdo obhajoval svůj názor nebo názor skupiny někde tváří v tvář a slušně, racionálně a fakticky argumentoval, to se bohužel moc často nestává,“ povzdychla si v rozhovoru.

Maminku držela do konce za ruku

Před dvěma lety postihla Jitku Čvančarovou tragédie, její maminka zemřela na zhoubnou nemoc. Jitka se snažila s maminkou být co nejčastěji, dokonce ji držela za ruku do posledního výdechu. Právě to jí poskytuje určité smíření: „A kdo to nezažije, je o to ochuzený. Nevím, jestli mi někdo porozumí, když řeknu, že to byl nakonec happy end. Mamka odešla smířená, drželi jsme ji u toho za ruku a pomohli jí nejvíc, jak jsme mohli. Kamarádi mi řekli, že kdyby tohle nezažili s námi, sami by se neodhodlali. Takže by se o tom asi mělo víc mluvit. Třeba to někoho inspiruje a najde v sobě sílu,“ hovoří dnes o odchodu své maminky Jitka.

Naštěstí se Jitce dějí i dobré věci, brzy po smrti matky se narodilo její druhé dítě: „Tedíček se narodil chvíli před termínem, ale už předtím jsem věděla, že to bude ´na mamku´. Což je mimochodem také téma. Naučit se přijmout to, co třeba v danou chvíli nechápete,“ uvedla.

S miminkem by se nemohla o maminku postarat

Jitka Čvančarová přišla ještě před tím o tatínka a v rozhovoru svěřila, že také o nenarozené dítě: „Zažila jsem jeden potrat, což je těžká situace pro každou ženu. Mamka byla nemocná dlouho, ale ten poslední rok byl opravdu vysilující. Projezdili jsme nemocnice, jezdili jsme tam ráno, večer, v noci, k tomu péče doma a já si uvědomila, že kdybychom teď měli miminko, neměla bych šanci se o maminku takhle postarat. Mamka odešla a já otěhotněla. Je dobré zůstat pokorný ke všemu, co přichází, i když je to v tu chvíli bolestivé,“ radila v rozhovoru.

Kozy, ovce, slepice

Dnes žije v domě v Mělníku s manželem tanečníkem Petrem Čadkem, kde je jim s celou rodinou dobře: „Nemáme pole, jen zahradu, ale kus půdy pro nás znamená hodně. Jsme v tomhle stejní. Oba čekáme, kdy bude volno a půjdeme sázet stromy. Máme tam asi padesát různých dřevin. Okrasnou zahradu už máme a teď se víc vrhneme na tu užitkovou,“ pochvalovala si v rozhovoru. Dřeviny nejsou jediné, co plánují, měla by přijít i zvířátka! „Petr to má v úmyslu, v debatě jsou nějaké kozy, ovce a slepice, ale uvidíme,“ slibuje Jitka Čvančarová.

+

Jitka Čvančarová opravdu září. V Mostu nebo Černých vdovách to zdaleka nebyla poslední hlavní role, hrála v mnoha jiných seriálech, objevovala se v muzikálech, hraje v divadle. Je to zkrátka velká hvězda a její mnohokrát propíraná ňadra za to určitě nemohou.

-

Zažít umírání vlastní maminky musí být naprosto devastující. Je obdivuhodné, že o něm Jitka našla sílu hovořit a že chce třeba někoho inspirovat, aby se o své bližního také postaral až do jeho posledních dnů.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace