Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Jak z hororu. Na prvního máje zasahovala policie i záchranka, ta ale marně, mladík měl hlavu skoro odseknutou od těla

05.05.2018
FOTO Jak z hororu. Na prvního máje zasahovala policie i záchranka, ta ale marně, mladík měl hlavu skoro odseknutou od těla

Foto: Michaela Špačková

Popisek: Místo činu

EXKLUZIVNĚ, KRIMI, FOTOGALERIE Na Prvního máje zasahovala v středočeských Dolanech nad Vltavou policie, ale také hasiči a záchranka. Ta sem bohužel přijela nadarmo. Mrtvému mladému muži už nebylo pomoci. To bylo jasné už na první pohled, hlava totiž byla málem oddělená od těla.

Ulice Ke Kocandě, ve které k vraždě došlo, vede z návsi až k druhým závorám v obci a dále k Vltavě. Hned u závor stojí na první pohled velmi zanedbaný dům. Na jeho pozemku se nachází mnoho harampádí, všude jsou vzrostlé náletové dřeviny. Dům byl zřejmě jako nový velmi pěkný, nyní ale působí hodě zpustle: „Je to na první pohled dům hrůzy. Já jsem si už dříve říkal, že se zde děje něco hrozného. Úplně bych čekal, že tady někoho vězní ve sklepě jako Fritzel!“ řekl nám jeden z místních obyvatel. Dům patří Michaele R., která zde měla žít se svou dcerou či dcerami, dříve ještě se synem, který se narodil v roce 1999.

Rodinu místní neznali

Rodina žila odtrženě od obce, ostatně i místo, kde dům leží, je stranou běžně obývaných domů. Nacházejí se zde chaty a vedle koňské pastviny. Místní matku s dospělými dětmi příliš neznají, všímali si jí pouze při společné jízdě ve vlaku: „Vídali jsme je třeba, když čekali na vlak, dcera se ještě na poslední chvíli na vlakové zastávce malovala, spolu se vůbec nebavili,“ dozvěděli jsme se. Nikdo z místních vlastně ani neví, kolik rodina R. měla dětí. Ve zprávách se totiž mluví o synovi a dvou dcerách, nebo synovi a dceři.

Bratrovražda

Den před vraždou se v obci konaly čarodějnice. Hořely vatry, muzika hrála, všichni se veselili a alkohol tekl proudem, je možné, že i ten měl na hrůzný čin vliv. Policie je totiž na fakta jako vždy skoupá. Ví se jen to, že z činu je obviněna sestra zavražděného. Tu policie odvezla z Dolan krátce po objevení vraždy, dokonce zabalenou v termoizolační fólii, zřejmě byla v šoku. K překvapení místních na ni však nebyla uvalena vazba. Soudce neuznal ani to, že by se mohla stíhání vyhýbat, takže byla třiadvacetiletá dívka z cely předběžného zadržení propuštěna. Kam se odebrala, není známo. V místě vraždy je na první pohled klid, dům vypadá dokonce jako opuštěný, nikde není vidět žádný pohyb.

Hájila sestru, nebo kamarádku?

Co se přesně stalo, také není známo. Zprávy hovoří o tom, že zde byla zavražděným napadena žena, buď další sestra, nebo kamarádka vražedkyně. Zavražděný měl k útoku prý sexuální motiv. Sestra zavražděného – vražedkyně prý tuto ženu chtěla ochránit, či pomstít. Útok byl prý veden velmi surově a bestiálně, došlo skoro k odřezání hlavy oběti. Je dost zvláštní, že by se praktickým odřezáním hlavy někdo bránil útoku, nebo že by chtěl někdo dotyčného „jen“ zabít. Spíše to vypadá na mstu za dlouho neřešené problémy, což jsou ovšem jen domněnky. Policie našla mrtvolu na seníku, což také vzbuzuje otázky. Zemřel mladík zde, nebo sem byla jeho mrtvola odvlečena? A kdo vlastně vraždu nahlásil, vražedkyně, nebo náhodný nálezce? I to v Dolanech lidé prostě nevědí. Obyvatelé domu Ke Kocandě 154 jsou tak záhadní, že se o nich v obci ani nic nepovídá.

Nejde o jediné neštěstí nedaleko

Těžko obě události spojovat, ale není to tak dávno, co došlo nedaleko místa vraždy k jinému násilnému činu. Večer na Mikuláše zde kdosi vypustil koně z ohrady. Bylo to již poněkolikáté. Tentokrát jeden z koní zabloudil na koleje, kde ho srazil vlak. Pachatelem byl zcela jistě někdo z místních. Obec se totiž nachází na konci slepé komunikace a kdokoliv sem přijede cizí, je hned prolustrován a prostě se o něm ví.

Vložil: Michaela Špačková

Galerie