Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šest mrtvých. Humpolácká práce a zanedbaná bezpečnost práce, asi. Co zatím víme o výbuchu v Kralupech

23.03.2018
Šest mrtvých. Humpolácká práce a zanedbaná bezpečnost práce, asi. Co zatím víme o výbuchu v Kralupech

Autor: Facebook

Popisek: Výbuch vyšetřují odborníci ve spolupráci s policií

FOTO Stačilo málo a šest životů je ztraceno a dva ve vážném ohrožení. Co stálo za výbuchem v chemičce Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou? Jde o nejhorší průmyslové neštěstí za posledních 40 let. Výbuch takové síly, že otřásl jako zemětřesení celými Kralupy a kouř byl vidět na míle daleko.

Stačilo málo a šest životů je ztraceno a dva ve vážném ohrožení. Co stálo za výbuchem v chemičce Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou. Nejhorší průmyslové neštěstí za posledních 40 let. Výbuch takové síly, že otřásl jako zemětřesení celými Kralupy.

Záběr z policejního videa

Výbuch v Kralupech

Obrovská nádrž na benzín v areálu Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou. Nádrž je prázdná, chystá se odstávka na čištění a údržbu. Všechno by mělo být v pořádku. Skupina dělníků přistupuje k cisterně. Všední den v zaměstnání. Je 10 hodin 13 minut. Jeden z dělníků zapaluje autogen. Je 10 hodin a 14 minut a Kralupy nad Vltavou zažívají nejhorší katastrofu za posledních 40 roků, kterou tato republika spatřila.

Zbytkové plyny

„Ti dělníci na nádrži řezali nebo svařovali autogenem. A to má přesná pravidla, protože se jednalo o zařízení s nebezpečnou látkou,“ řekl pro MF Dnes ředitel bezpečnosti práce Stanislav Malý. V okamžiku, kdy dělníci zapálili autogen, zbytkové plyny po benzínu se vzňaly. Výbuch odstřelil střechu nádrže, zprohýbal traverzy nádrže, vzal šesti dělníkům život a dva velmi vážně zranil. Jeden z nich má popáleniny druhého stupně na 10 % těla. Druhý má nevratně zdevastovaný obličej.

Porušení bezpečnosti práce?

Začíná být jasné, že vinu na výbuchu nesou dělníci. Ovšem aby se tato možnost potvrdila, musí proběhnout přísné vyšetřování inspektorů středočeského inspektorátu bezpečnosti práce, policie a také odborníků z různých oborů, kteří v tuto chvíli intenzivně zjišťují příčinu výbuchu. „Kvůli tomu má každý zaměstnanec analyzátor plynu, který měří koncentrace. Než někam vejde, musí zkontrolovat hodnoty, každou chvíli zpřísňují bezpečnostní opatření, a pak se stane tohle,“ řekl MF Dnes jeden ze zaměstnanců Unipetrolu. Vina ovšem nepadá na zaměstnance Unipetrolu. Výbuch vyvolali pracovníci externí dodavatelské společnosti. Lze se dohadovat, že ze strany Unipetrolu to povede k žalobě. Podle Stanislava Malého půjde o milionové odškodné.

„Nedovedu si představit, když vidím, k jak silné explozi došlo, co jiného než zažehnutí výparů by k takové detonaci vedlo. V těchto případech se právě kvůli výparům stanovují konkrétní podmínky odvětrání prostor, které v tomto případě pravděpodobně nebyly dodrženy,“ řekl pro MF Dnes Stanislav Malý. V místě neštěstí probíhá nyní vyšetřování. Těla mrtvých leží kvůli vyšetřování stále tam, kam po výbuchu dopadla.

Jeden Čech a pět Rumunů

Šest obětí, z toho jeden Čech a pět Rumunů. O neštěstí už referovala ve své zemi rumunská vláda. „Během exploze bylo všech šest pracovníků na poklopu nádrže. Výbuch dva z nich odmrštil na ocelovou konstrukci vedlejší nádrže,“ řekl pro iDnes vyšetřovatel krajských hasičů Libor Pospíšil. Pospíšil pak potvrdil dohady, zda vybuchl zbytkový plyn po benzínu. Otázkou vyšetřování tak zůstává, jestli je na vině zanedbání bezpečnosti ze strany dělníků.

Uměli Rumuni česky?

Neštěstí nutně vyvolává i otázku toho, jaké pracovní pozice svěřovat pracovníkům ze zahraničí. K neštěstí mohlo totiž dojít i z prosté příčiny. Dělníci se mezi sebou nedokázali domluvit. Rumunští pracovníci nemuseli být kvůli jazykovému handicapu proškoleni v bezpečnosti práce, která je obzvláště u oboru svářečství velmi přísná. Poučení o bezpečnosti práce tak mohlo proběhnout čistě jen na papíru.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace