Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zítra zas do kolbenky... Pirátská FreeRide Tour rozezněla mělnické náměstí. Solární loď nyní míří směr Nymburk a Poděbrady, kde budou ve čtvrtek

29.08.2017
A zítra zas do kolbenky... Pirátská FreeRide Tour rozezněla mělnické náměstí. Solární loď nyní míří směr Nymburk a Poděbrady, kde budou ve čtvrtek

Foto: Česká pirátská strana

Popisek: Ivan Bartoš na mělnickém náměstí

Už od nedělního poledne brázdila pirátská solární loď vody v Mělníku. V pondělí pak pirátský výsadek v tomto městě na soutoku Vltavy a Labe doplnila i středočeská FreeRide Tour předsedy Pirátů Ivana Bartoše na mělnickém náměstí. Nechyběla již tradiční parta vystupujících umělců: James Cole, GnostaG, Jiří MessenJah nebo Boldrik. Pondělí je také dnem, kdy se Piráti věnovali na pražském magistrátu kauze Opencard...

„Jsme rádi, že jsme mohli obyvatelům Mělníka zpestřit pozdně srpnový večer na náměstí trochou reggae, hip-hopu a elektronické hudby. Kromě již tradičních hudebních legend byl tentokrát speciálním hostem i francouzský zpěvák Jo Corbeau. Všem umělcům moc děkuji za jejich čas a energii, za podporu děkujeme stejně tak všem našim fanouškům z Mělníka. A zítra zas do kolbenky,“ glosoval závěr pondělní akce Ivan Bartoš.

Loď rozráží vlny Labe dál

Za dva dny pirátského ´tahu´ v Mělníce Piráti rozdali stovky novin, povozili řadu zájemců na pirátské solární lodi. Proběhla i nejedna prohlídka paluby a podpalubí technologicky unikátně řešené lodě na solární pohon. Loď teď čeká cesta po Labi na jih a východ.

Nejbližší zastávka je v Neratovicích a Kostelci, ve středu v Brandýse. Ve čtvrtek zakotví pirátské plavidlo v Poděbradech a doplní ji opět FreeRide Tour s Ivanem Bartošem, která se bude konat na kolonádě.

pirati_lod_Labe

Pirátská loď míří na jih a východ

O den později se plavidlo přesune do Nymburka a legendy českého reggae, hip-hopu a elektrohudby vystoupí v rámci FreeRide na Kostelním náměstí. Obě akce začínají ve 14 hodin.

Co je nového u Pirátů?

Tak třeba pátý díl pirátského cartoonu s názvem Obrana a mezinárodní vztahy, který můžete zhlédnout ZDE„Zahraniční politika nejsou hádky o dotace a jejich rozkrádání. EU potřebuje reformu. Chceme omezit byrokracii a nesmyslné dotace. Požadujeme větší zapojení občanů do rozhodování v EU. Potřebujeme moderní a specializovanou armádu,“ říkají Piráti, kteří tato stanoviska prostřednictvím videa posílají k lidem.

Jak to vidí Piráti s kauzou Opencard

„Za zametení kauzy Opencard zodpovídá Krnáčová, měla by uhradit část škody,“ myslí si Piráti, kteří se problematice kauzy Opencard věnují od nástupu do pražského zastupitelstva.

„V září 2015 jsem primátorce Krnáčové předložil 40stránkovou analýzu s doporučeními, co udělat v návaznosti v kauze Opencard. Jedno z nich bylo urychleně zvážit žalobu na bývalého primátora Pavla Béma a jeho náměstka Petra Hulinského, protože městu hrozí promlčení nároku na náhradu škody. Doporučili jsme Krnáčové, aby vybrala nezkompromitovaného advokáta s výsledky v boji proti korupci,“ vysvětlil Michálek a pokračoval: „V prosinci 2016 jsme termín promlčení připomněli primátorce Krnáčové, která následně nechala schválit na Radě, že se žaloba podá. Ve skutečnosti ale magistrát nic nedělal, a tak se nárok na náhradu škody v prosinci 2017 promlčel.“  

„V lednu 2017 nechala ředitelka Magistrátu Děvěrová zpracovat analýzu advokátní kanceláře Čalfa, Bartošík & partneři. Magistrát zatím nezdůvodnil, jak tuto zkompromitovanou kancelář vybral - nevíme tedy ani, zda dodržel vnitřní pravidla magistrátu pro veřejné zakázky - ale vzbuzuje to velké pochybnosti,“ řekl Jakub Michálek a tvrzení o pochybnostech opřel o několik bodů: 

 - Její první šéf je bývalý premiér ČSFR Čalfa, který v minulosti pracoval pro Petra Hulinského (ČSSD), mimo jiné v kauze Spastic Hendikep, kde měli vyvádět peníze určené na postižené sportovce (pak se pan Čalfa po zásluze dostal do představenstva městské firmy PRE). 

- Její druhý šéf je odvolaný vrchní státní zástupce Rampula, který zase proslul tím, že na vrchním státním zastupitelství zametal důležité kauzy (na to upozornily Lidové noviny). Rampula dohlížel mimo jiné i nad postupem státního zastupitelství v kauze Opencard, který byl podle něj v pořádku. 

- Smlouvu magistrát uzavřel v lednu 2017, ale zveřejnil ji až 29. března (tedy jen několik dnů před převzetím analýzy), ačkoliv podle zákona o registru smluv měla smlouvu zveřejnit do 30 dnů od uzavření. 

- Analýza od Čalfy byla  extrémně drahá (limit na zakázku 1 990 000 Kč, tedy těsně pod limitem na zakázky malého rozsahu) a také zbytečná, protože dospěla ke stejnému závěru jako dříve Piráti, že nároky z doby před dubnem 2007 jsou již promlčené.

- Advokáti se ani neseznámili s důkazy v soudním spise v kauze Opencard (seznámili se pouze s rozsudkem a obžalobou). 

„Na konci března 2017 advokátní kancelář analýzu dodala. Podle analýzy není vůbec jasné, že ke škodě došlo a že za ni někdo odpovídá. Navíc je podle ní nárok už promlčený, protože od škodní události uplynulo více než 10 let. Stalo se tedy přesně to, na co jsme upozornili, nárok na náhradu škody vůči Bémovi a spol. za Opencard se promlčel. Ačkoliv zastupitelé Pirátů o text analýzy žádali, Magistrát odmítl jejich žádost o informace a od března do června 2017 před nimi analýzu tajil. Temné kruhy kolem Magistrátu tedy opět zneužily správnou myšlenku) k tomu, aby obohatily navázané advokátní kanceláře a ještě vypracovaly Bémovi obhajobu,“ podotkl Michálek.

Vyhozené peníze, říkají Piráti

„V červnu 2017 Krnáčová svolala jednání Rady nikoliv do zasedací místnosti Rady, ale do kuchyňky. V ní rozhoduje Rada bez svědků a projevy radních se nenahrávají na záznam. Zasedání Rady nebylo předem oznámeno, materiály nebyly předem rozeslány zastupitelům. Na tomto jednání Krnáčová předložila analýzu od Čalfovy kanceláře a Rada podání žaloby zrušila,“ řekl Jakub Michálek a doplnil: „Aktuální situace je taková, že žaloba na Béma a spol. by neměla šanci na úspěch už proto, že radní nechali nárok promlčet. Dvoumilionová analýza byla vyhozené peníze a rozhodnutí bylo neveřejné a netransparentní. Advokátní kancelář Čalfy a Rampuly je stále uvedená v seznamu dvorních advokátů magistrátu, který přetrvává z dob Pavla Béma. Magistrát nesmí zadat zakázku jiné advokátní kanceláři, než která je uvedená na tomto seznamu.“

Pirátská strana má za to, že za promlčení kauzy Opencard a neprůhledné řešení této kauzy minulosti odpovídají primátorka Adriana Krnáčová, která má informatiku na starosti, a ředitelka magistrátu Děvěrová. „Tímto je žádáme, aby do konce volebního období této Rady věnovaly aspoň symbolicky 10 % ze svého platu na úhradu aspoň části škody, která jejich nekompetencí vznikla. Dále také žádáme, aby advokátní kancelář Čalfy a Rampuly byla vyřazena ze seznamu povolených kanceláří a aby pan Čalfa nezastupoval Prahu ve vedení Pražské energetiky,“ uvedli své stanovisko Piráti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace