Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Piráti nepřešlapují na místě, říká Ivan Bartoš. A je to tak. Pirátská loď pluje vpřed a zamířila do středních Čech. Ale to rozhodně není všechno…

28.08.2017
Piráti nepřešlapují na místě, říká Ivan Bartoš. A je to tak. Pirátská loď pluje vpřed a zamířila do středních Čech. Ale to rozhodně není všechno…

Foto: Česká pirátská strana

Popisek: Piráti pokračují v plavbě

Pirátská solární loď se rozloučila s Ústeckým krajem. Po týdenní plavbě v pátek loď doplula do Kralup ve Středočeském kraji. Opustila vody Labe a vydala se na Vltavu. Poté, co navštívila Kralupy a Roztoky, se postupně objeví na Mělníku, Neratovicích, Brandýse nad Labem, Poděbradech, Nymburce a Kolíně. A stejně jako loď míří pořád kupředu, i Piráti nezahálejí – otevřeli petiční stánky a pustili se do problematiky bydlení v hlavním městě.

„Během zastávek v Ústí a Děčíně jsme postavili informační stánky, rozdali stovky volebních novin a debatovali s mnoha lidmi, kteří projevili zájem. Ale taky mám pár hudebních zážitků - minulý pátek u ústeckého nádraží jsem hrál na akordeon a doprovodila mě skupina buskerů. A v Děčíně jsem si zase zajamoval se skupinou Los Pelotudos  v klubu Děčín,“ popsal zážitky z plavby Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Loď se přesunula do středních Čech. První zastávkou ve Středočeském kraji byly Kralupy. V sobotu pak Roztoky a v neděli se loď vydala k soutoku Labe a Vltavy na Mělníku. V pondělí zde proběhne další ze série koncertů středočeské kampaně lídra Pirátů Ivana Bartoše s názvem FreeRide Tour, na kterém nebudou opět chybět legendy James Cole, GnostaG nebo MessenJah.

Bude i piknik

„V úterý zastavíme v Neratovicích a ve středu budeme v Brandýse – opět s Ivanem Bartošem. Ve čtvrtek v Poděbradech a v pátek v Nymburce se budou zastávky lodi opět křižovat s FreeRide Tour, na které nemůže Ivan Bartoš chybět. Prakticky při všech zastávkách se můžou návštěvníci svézt lodí a poslechnout si i výklad o jejích technických detailech. A například v Neratovicích chystáme piknik,“ popsal plány František Kopřiva, koordinátor plavby ve Středočeském kraji a kandidát Pirátů pro Sněmovní volby.

lod_Pirati

Pirátská plavba pokračuje

Pirátská plavba do Sněmovny je součástí kampaně a představuje program Pirátů a jejich kandidáty pro sněmovní volby. Pravidelně se kříží se zastávkami FreeRide Tour Ivana Bartoše. Kromě těchto akcí mají lidé možnost potkat ještě pirátský autobus, který do voleb navštívit všechna okresní města v zemi.

Co je nového u Pirátů?

Piráti rozhodně nezahálejí. Otevřeli v rámci probíhající kontaktní kampaně petiční stánky. V pěti bodech petice chce strana vyjádřit nutnost přijetí zákonů, které zajistí poctivý a otevřený stát. Petici proto nazvali Pro kontrolu moci a mocných. V petičním výboru jsou čelní představitelé strany - Ivan Bartoš, Dana Balcarová a Jakub Michálek.

bartos_Pirati

Ivan Bartoš nepolevuje

„Piráti nepřešlapují na místě. Dlouhodobě upozorňujeme na protekci, přihrávání zakázek a další podvody veřejných činitelů. Dobře si je pamatujeme. Už jsme ubránili miliony korun z veřejných financí a dennodenní okrádání si nechceme nechat líbit. Demokracie rozhodně neznamená, že se necháme mlčky okrádat po každých volbách od jiné strany,“ upozornil lídr Ivan Bartoš.

V našich aktivitách nepolevíme, říká Jakub Michálek

Boj proti politickým trafikám, korupci, zneužívání dotací a dalším podvodným způsobům zavedených politických stran, to byly vždy hlavní cíle Pirátů v politice. Stále jsou odhodlaní. Formulovali jsme hlavní principy reforem. Politici se k nim zavázali. „Parlament už mohl několikrát přijmout zásadní protikorupční zákony, ale neudělal to. Mají tyto strany stále být voleny? V našich aktivitách nepolevíme, investovali jsme už dost času i úsilí a má to smysl,“ řekl Jakub Michálek, zastupitel pražského magistrátu.

petice_pirati

Piráti otevřeli petiční stánky

Piráti žádají přijetí klíčových zákonů, kterými chtějí zvýšit důvěru v politiky, ale hlavně chtějí snížit částku až 100 miliard, která končí v cizích kapsách: „Chceme kompletní transparentnost politických stran, dále odborně řízené a depolitizované veřejné instituce. Požadujeme fungující registr smluv, nikoliv atrapu. Hmotnou odpovědnost politiků a soudců, dále nezávislost státních zástupců. Požadujeme rovněž reformu trestního řádu,“ zní od Pirátů.

Pirátské petiční stánky jsou k dispozici po celou dobu kampaně. Po volbách předají Piráti petiční archy Vládě, Parlamentu a zastupitelstvům krajů a Prahy. Petici Za kontrolu moci a mocných si můžete přečíst ZDE.

Trh s byty a nájmy by měl fungovat lépe

Piráti se také zabývají problematikou vysokých cen bydlení v hlavním městě. „Cena bytů vzrostla za 2 roky o 30 % a Pražan by se svým čistým příjmem vydělával na průměrný byt 15 let, což je nejvíce ve střední Evropě,“ vysvětlil  Jakub Michálek.

Proto Piráti v Praze prosazují rychlé kroky, aby lépe fungoval trh s dostupnými byty a nájmy. To znamená zejména přinést více průhlednosti, jednoduchosti a předvídatelnosti do územního plánování a stavebního řízení, aby developeři mohli za rozumných podmínek stavět, a taky plnou digitalizaci. Zákon by měl také upravit podmínky, jak se developer podílí na zvelebení obce. „Za tři roky vládnutí současná koalice nezajistila ani územní studie brownfieldů, které jsou potřeba, aby se na nich mohlo stavět. Příčinou rozvratu je na jedné straně ČSSD v čele s Karlem Březinou, která zde dlouhá léta provozuje neprůhledný klientelistický systém územního plánování, a jednak Zelení, kteří mají přehnané ekologicko-ideologické požadavky,“ uvedl Michálek.

[relatedarticles|Psali jsme|17532

Obecní bydlení pouze vizí?

Dalšími body balíčku Pirátů pro dostupné bydlení v Praze je zavedení nových aktuálních zákonů pro Airbnb, které by podnikatelům pomohly s administrativou, státu ulehčily výběr daní a zavedly standardní normy pro profesionální ubytovací služby. „Vedle toho se věnujeme také obecnímu bydlení, kde jsem odhalil, že magistrát dává sociální byty s dotovanými  nájmy vysokopříjmovým skupinám jako jsou soudci a státní zástupci. Obecní bydlení je dnes pouze vize, současná koalice z 2 miliardového balíku z privatizace zatím schválila pouze výstavbu 2 bytových domů. Předně zde naprosto chybí jasná definice obecního bydlení, pro koho je a na jak dlouho, kvůli čemuž je obecní bydlení někdy zneužíváno,“ podotkl Jakub Michálek a dodal: „Růst cen bytů je v Praze tak velký, že investoři ze SSSR skupují byty a ani do nich nedávají nájemníky, a stejně z nich mají velký výnos jen díky růstu cen - tyto byty pak nejsou efektivně ekonomicky využity. Tuto anomálii může stát vyřešit možností mimořádnou daň z majetku pro neobčany Evropské unie bez trvalého pobytu, která by dočasně snížila výnosnost bytu jako aktiva.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová