Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Muže z Mělníka uštkla zmije, zachránili ho lékaři. Víte, co v takovém případě dělat?

18.06.2013
Muže z Mělníka uštkla zmije, zachránili ho lékaři. Víte, co v takovém případě dělat?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Uštknutí zmijí? Stává se to maximálně jednou za 10 let. Ilustrační foto

Kraj kolem Mělníka a Kokořína je vyhlášeným rájem houbařů a chatařů. V podrostu nebo v borůvčí ale může číhat jedovatá hrozba. Had. Nejjedovatějším tuzemským hadem je bezesporu zmije obecná. Její uštknutí by sice pro dospělého člověka nemělo být smrtelné, ovšem nebezpečné rozhodně je. Své o tom ví 31letý muž z Mělníka, který na zmiji šlápl.

Stačil jeden špatný krok. Lékaři se obešli bez séra

 

Muž na zmiji narazil tuto neděli v okrajové části Mělníka. Stačila chvilka nepozornosti a jeden špatný krok. Nevšiml hada, který se mu plazil pod nohama, a šlápl na něj. Zmije reagovala instinktivně a velmi rychle se mu zakousla do nohy. Kousnutí se takřka okamžitě projevilo krvavým otokem. Důležité v tu chvíli bylo dostat se rychle do nemocnice.


„Muž dostal kortikoidy a také kalcium,“ uvedl v tiskovém prohlášení mělnické nemocnice zdejší primář chriurgického oddělení Jan Roháč. „Nyní už je propuštěn,“ dodal. Podle něj se dnes sérum proti hadímu uštknutí většinou nepodává. Mělničtí chirurgové i přesto konzultovali případ v pražské fakultní nemocnici, protože se s podobnými případy příliš často nesetkávají. Naposledy to bylo před 10 lety.

Příznaky uštknutí? Pocení, průjem, zvracení a otoky

 

Podle vyjádření nemocnice zranění zmijí není u zdravého člověka smrtelně nebezpečné, v nemocnici většinou pacienti zůstávají na pozorování nejméně 24 hodin. Vyšší riziko ale hrozí alergikům a lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.
Při uštknutí se totiž může objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.

První pomoc při uštknutí. Hlavně nic nezaškrcujte a nevymačkávejte

 

Zmije obecná se zpravidla vyskytuje ve vlhkém lesnatém prostředí, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a porosty borůvčí. Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Lékaři nedoporučují zaškrcování končetiny, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Nutný je rychlý převoz postiženého do nemocnice.


Had přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, že je překvapen. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace