Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Táhnou krajem, z pocestných, které napadají, teče krev proudem, a dokonce si je velmi rádi občas dávají k večeři. Tak popisují literární zdroje migranty, kteří nyní osidlují dokonce už i Máchův kraj. Opravdu se máme bát?

31.07.2016
Táhnou krajem, z pocestných, které napadají, teče krev proudem, a dokonce si je velmi rádi občas dávají k večeři. Tak popisují literární zdroje migranty, kteří nyní osidlují dokonce už i Máchův kraj. Opravdu se máme bát?

Foto: Česká krajina

Popisek: Vlk obecný na záběru fotopasti na Šumavě

VIDEO Až na romantické Kokořínsko již dorazili přistěhovalci, kterým historie a autoři pohádek nenadělili právě nejlepší pověst, takže při představě, že by se s nimi měl setkat tváří v tvář, tuhne leckomu krev v žilách. Odborníci ale tvrdí, že zbytečně. Tyhle divoké šelmy totiž jen tak nepotkáte – vyhnou se vám samy.

Už je to potvrzeno – vlčí smečka v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj se opět rozrostla. Unikátní záběry a videa  dokazují, že se zde vlkům letos na jaře narodila nejméně čtyři vlčata. Zachytila je fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, která  je umístěna přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala. Jedná se o první snímky letošních mláďat.

„Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali jen sporadicky, na nás čekalo příjemné překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Ta jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci, zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků – konec června – zatímco třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna,“ vysvětluje Luboš Beran z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

Celkový počet vlků v oblasti Máchova kraje není aktuálně přesně znám, loni na podzim a v následujících zimních měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků. Byli zachyceni i na fotopast Hnutí DUHA Olomouc, které s monitoringu vlků ve spolupráci se Správou také věnuje. Je dost pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila či v nejbližší době opustí a budou hledat nová teritoria.

„S mapováním vlků pomáhají během roku dobrovolníci Vlčích hlídek, kteří zatím sebrali přes šedesát vzorků trusu na potravní a parazitologickou analýzu, z nichž přes dvacet bylo nalezeno čerstvých, tedy vhodných i pro genetickou analýzu,“ upřesnil Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA. „Těší nás, že se smečka v oblasti už třetím rokem rozmnožuje a že k jejímu poznání a ochraně přispívají také dobrovolníci. Další vzdělávací akce včetně promítání pro veřejnost a odborněji zaměřeného semináře plánujeme na podzim.“

Vlk obecný

Máte pocit, že se podobá sousedovic vlčákovi? Nenechte se mýlit, tohle je opravdu divoký vlk obecný.

Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Mají tu dostatek kořisti – divoká prasata, daňky, jeleny, srnce. Právě regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty, je jedním z největších praktických přínosů přítomnosti vlka u nás. Případné škody, způsobené chovatelům hospodářských zvířat, hradí stát. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Čtěte také:

Za celosvětovou popularitu vděčí žhavý kandidát na prezidenta USA drobné Češce, díky níž vstoupil do historie již před čtvrt stoletím. Jak ho dokázala při rozvodu oškubat, v tom se jí dodnes nikdo nevyrovnal. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL