Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaderná energie bude tunel, podobně jako fotovoltaika, obává se starosta

18.05.2013
Jaderná energie bude tunel, podobně jako fotovoltaika, obává se starosta

Autor: archiv města Mělník

Popisek: Ministerstvo životního prostředí nemá dlouhodobou ani střednědobou strategii ochrany přírody blízkých lokalit, říká starosta Mělníka, MVDr. Ctirad Mikeš. .

DOTAZNÍK Starosta Mělníka, MVDr. Ctirad Mikeš, se nejen z titulu oboru, který vystudoval, velmi zajímá o prostředí, ve kterém žijeme. A jak nahlíží na jednotlivé kroky a rozhodnutí Ministerstva životního prostředí?

Jste absolventem Vysoké školy veterinární, Vysoké školy zemědělské i Právnické fakulty. Co Vás od zvířat odlákalo k právům?
V době, kdy jsem vážně uvažoval o tom, že bych mohl i eventuelně vykonávat právní praxi jsem po prvním semestru právnické fakulty zjistil, že cíl dělat podnikového právníka by mě nenaplňoval, a proto jsem využil možnosti nastoupit na Vysokou školu veterinární v Brně na obor všeobecné veterinární medicíny.

Jste jedním ze zakladatelů oboru veterinární ekologie. Co si máme pod tímto pojmem představit?
Tento směr byl formulován počátkem 80. let minulého století jako oblast činnosti, která by měla řešit vliv znečištění složek životního prostředí na zdravotní stav zvířat a na kvalitu jejich produktů, jako je maso, mléko a vejce. Na druhé straně měla zkoumat dopad intenzivní zemědělské činnosti a zvláště živočišné výroby na jednotlivé složky životního prostředí, zejména na kvalitu ovzduší, půdy a vody.

Jste spoluautorem publikací a autorem celé řady odborných článků z oblasti práva životního prostředí. Jak si na tom v oblasti vymahatelnosti práva v životním prostředí obecně stojíme?
V České republice bohužel obecně ve všech oblastech je vymáhání práva velmi obtížné a týká se též i práva v životním prostředí. Jsem přesvědčen, že první linií prosazování právnosti jsou obecné samosprávy, které by první měly na svém území vyžadovat od orgánů státní správy důslednost vymáhání zákonů.

Co Češi a životní prostředí? Zajímají se o něj?
Občané České republiky obecně verbálně proklamují úzký vztah ke svému prostředí. Bohužel mám dojem, že pouze do momentu, kdy veřejný zájem není v souladu s jejich osobním zájmem. Občan České republiky obecně nerad ve prospěch obecního blaha omezuje svoje chování a svoji potřebu. Je to způsobeno mimo jiné i tím, že důvěra občanů vůči státu a jeho institucím je velmi nízká a občan nevěří tomu, že to tyto instituce myslí vážně.

Jaký máte názor na záměr Ministerstva životního prostředí zřídit NP Křivoklátsko?
Jsem přesvědčen, že v České republice zůstalo pouze několik výjimečných lokalit, kde kvalita složek životního prostředí je velmi blízká přírodě a potřebuje nejvyšší stupeň právní ochrany. V mnoha případech ale právě národní parky nemají ujasněnou představu o ochraně přírodovědně cenných lokalit ve vazbě na historicky probíhající aktivity člověka na tomto území. Často se jedná o snahu zakonzervovat stávající kvalitu přírody, aniž by byla brána v úvahu skutečnost, že toto životní prostředí vzniklo fakticky činností člověka, tedy že se nejedná o prostředí přírodní, ale o prostředí přírodě pouze podobné.

Jaký máte názor na dostavbu Temelína?
Nelze zpochybnit, že jaderná energetika na našem území je nedílnou součástí celkového mixu podílu zdrojů na výrobě elektrické energie. Ale jsem výrazně přesvědčen o tom, že se věnuje velmi malé úsilí ke snížení energetické náročnosti jak ve výrobním procesu, tak i na bydlení. Stát věnuje malé množství finančních prostředků na zateplení budov, nedostatečným způsobem podporuje moderní a vůči životnímu prostředí nejšetrnější známé výrobní technologie. Problémem České republiky je stále vysoká energetická náročnost na bydlení a výrobu. Z tohoto důvodu se domnívám, že dostavba Temelína bude nutností, ale mám vážné obavy, že se jaderná energie stane novým tunelem, podobně jako fotovoltaika. Důvod je jediný, že stát v rámci nezbytných nákladů na výstavbu a provozování jaderné elektrárny musí investorovi dlouhodobě garantovat minimální cenu elektrického proudu. V současné době se ceny na burze elektrické energie pohybují ve 2/3 garantovaných cen.

Co si myslíte o zákonu o Šumavském parku, kvůli kterému současný ministr životního prostředí dostal cenu Ropák roku?
Domnívám se, že občanské iniciativy oprávněně poukazují na to, že Ministerstvo životního prostředí nemá dlouhodobou ani střednědobou strategii ochrany přírody blízkých lokalit. Ministerstvo se bojí zásadní systémovou změnou na území Šumavského národního parku, ale i v jiných lokalitách v ČR, vymáhat stávající platné právní normy. Bohužel se jedná opět o selhání státu ve věci prosazování veřejného zájmu. Ministerstvo životního prostředí v mnoha případech ustupuje profesním a jiným lobistickým tlakům a podle tzv. ekonomické potřebnosti upravuje některé právní normy.

Jste také starostou Mělníka. Co toto město v současné době nejvíc trápí?
V současné době za největší problém Mělníka považuji automobilovou dopravu a její impakty do kvality jednotlivých složek životního prostředí. Město má schválený generel dopravy, který by v rámci budoucího konceptu územního plánu měl vytvořit předpoklady systémových změn, které by vedly ke snížení zátěže občanů právě dopravou.

Jste velmi vytížený člověk, zbývá Vám čas na nějaké koníčky a záliby?
Největším problémem funkce starosty je, že člověk nemá čas na své známé a kamarády a výrazně omezuje množství času, které věnoval svým zálibám. V současné době jsem velice rád, když si každý den dokážu přečíst alespoň pár stránek zajímavé knihy. Byly doby, kdy jsem přečetl alespoň 20 knih ročně. V současné době je 7 knih maximum. To je to, co mi nejvíce chybí, a to je to, čeho lituji ve své funkci.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace