Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli opuštěnému lomu lidé nemohou stavět na svých vlastních pozemcích

30.04.2013
Kvůli opuštěnému lomu lidé nemohou stavět na svých vlastních pozemcích

Autor: Petr Topič, IDnes.cz, Profimedia.cz

Popisek: Starý lom, který obyvatelům Mělníka brání ve výstavbě, se začal zavážet popílkem. Místní obyvatelé se proti tomu brání, sepsána byla i petice.

Představte si následující situaci. Koupíte si pozemek s tím, že si na něm postavíte dům. To ale, jak se záhy ukáže, není možné. To se stalo lidem, kteří si pořídili pozemky na okraji Mělníka. Ve výstavbě jim brání starý opuštěný lom, který místní nechtějí zničit.

Dané místo se už začalo zavážet popílkem z elektrárny, proti čemuž se ale část místních brání. Sepsána dokonce podle zprávy České televize byla i petice.


Podle náměstka ředitele Palivového kombinátu Ústí, Igora Němce, nebezpečí propadu sice existuje, ale není akutní. „Podle zpracovaného posouzení a znaleckého posudku je stabilita podzemních prostor nad vytěženým lomem na hranici přípustnosti dle platných norem,“ řekl exkluzivně Krajským listům cz. „Protože se jedná o vrstevnatý masiv prostoupený subvertikálními puklinami, je velice pravděpodobné, že může dojít k nespojitému porušení stability prosednutím stropních desek. Takové deformace nelze předpovídat ani na základě případných měření sedání v poklesové kotlině. Z toho vyplývá, že dlouhodobou stabilitu území nelze garantovat.“

Lom se musí zlikvidovat

Návrh ze strany odborníků zní území zasypat popílkem z elektráren., což se ovšem nezamlouvá některým obyvatelům. „Popílek podle kritiků obsahuje těžké kovy a karcinogeny,“ konstatuje jedna z členek petičního výboru. Igor Němec jí však oponuje, že pro likvidaci lomu lze pouze použít popílek, který byl standardním způsobem certifikován jako stavební materiál. Výsledná popílková nebo cementopopílková směs má charakter stavebního výrobku.“ Popílkové směsi se dle jeho slov běžně používají při likvidacích důlních děl, ve stavebnictví na výplně podzemních prostor.

Proti záměru se vyslovil i znalec mělnického podzemí, Martin Král. Upozorňuje především na historickou stránku věci. Nejenže je historický Mělník postaven z vehlovické opuky, v podzemí dle jeho slo žijí i netopýři. Odpůrci, podle kterých by lom stačilo vyztužit či podepřít, proto žádají další návrhy řešení. „V případě zaplnění popílkem dojde ke spolehlivému vyplnění volných prostor v podzemí hmotou o minimální pevnosti 2 MPa, což spolehlivě zabrání jakýmkoliv poklesům v budoucnu,“ pokračuje pro krajskelisty.cz Igor Němec. „Na povrchu nebude muset být stanovena stavební uzávěra a území bude možné využívat v souladu s územním plánem. Podle báňské legislativy je toto řešení považováno za likvidaci důlních prostor a z tohoto řešení nevyplývá prakticky žádné omezení činnosti na povrchu. V případě podepření stropu např. vybudováním betonových pilířů v podzemí (jak je navrhováno) by se jednalo o zajištění (tedy nikoli likvidaci) podzemních prostor, na povrchu pak musí být stanoveno bezpečnostní pásmo (minimálně v půdorysu poddolovaného území) a podán návrh stavebnímu úřadu na stanovení stavební uzávěry, která buď zcela vyloučí zřizování staveb na povrchu, nebo pro ně stanoví zpřísňující podmínky (včetně dodatečného zabezpečení stávajících staveb). Podzemní prostory bude nutno trvale kontrolovat s ohledem na stabilitu."

Popílek nebo pilíře? 

Igor Němec upozorňuje, že vybudováním podpěr lom zcela ztratí svůj historický charakter. "Bude to již něco zcela jiného. Další výhodou likvidace popílkovou směsí je, že při zaplnění prostor popílkem lze převážnou část prací realizovat z povrchu (plaví se popílková kaše do vrtů vyvrtaných z povrchu), práce v podzemí se omezí jen na případné zhotovení několika omezujících peření pro popílek, aby se nerozléval do nepotřebných prostor. Při zajišťování stropu pomocí např. podpěrných betonových pilířů se musí tyto práce provádět v podzemí. Protože v těchto případech se nemohou práce provádět pod nezajištěným stropem, musí být pracovní prostor po hornicku nejprve tzv. „zabudován“ stojkami a stropnicemi. Práce v podzemí lze jen těžko mechanizovat, jednalo by se o poměrně dlouhotrvající činnost s velkým podílem ruční práce.

Pracnost při plavení popílkem je oproti variantě budování podpěrných pilířů neporovnatelně nižší. Pokud se týká netopýrů, je podána žádost o výjimku z příslušného zákona o ochraně přírody, zákon takové řešení umožňuje. Jednou z možností by bylo např. ponechat třeba část vstupní komory (mimo zastavěnou plochu) bez zaplnění popílkem, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že nad prostorami lomu již dnes existují stavby a vede komunikace,“ říká Igor Němec a dodává, že se záměrně nevyjadřuje k variantě nedělat nic a spoléhat se, že se nic nestane. „Moc jiných možností v tomto případě není - buď úplná likvidace, nebo zajištění lomu (vybudováním podpěr), ale s dopadem nutnosti následných kontrol stavu podpěr, vyhlášení stavební uzávěry na povrchu a omezení využívání pozemků v tomto prostoru.“


A jak se k problému staví vedení města Mělník? Mělnický starosta, Ctirad Mikeš pro krajskelisty.cz uvedl, že město  požádalo Palivový kombinát o zpracování variantního řešení podzemních prostor bez použití popílkových směsí. „Chceme, aby obě varianty byly posouzený a byla vybrána ta, která je vůči životnímu prostředí  nejméně zatěžující. Na druhé straně chceme, aby sanace lomu umožnila odstranění stavební uzávěry, tedy došlo k likvidaci důlního díla.“ 

Jana Vlková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace