Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Advent na zámku Žleby. Aneb jak se slavily Vánoce v minulých stoletích. Český poutník

25.11.2018
Advent na zámku Žleby. Aneb jak se slavily Vánoce v minulých stoletích. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Zámek Žleby ze zámecké zahrady

FOTOGALERIE Při dnešním výletu prvně okusíme příchuť Vánoc. Na zámku Žleby nedaleko Kutné Hory právě o tomto víkendu začaly speciální vánoční prohlídky. Čekají na vás bytosti ze starých časů, starodávné vánoční recepty, voňavé koláče a spousta zajímavých informací o Vánocích na zámku. A dnes i vánoční jarmark.

K zámku nás od železniční staničky přivádí červená turistická značka. Hrad Žleby je poprvé připomínán roku 1289. Zakladateli gotického hradu byli nejspíše páni z Lichtenburka. Jeho budovatelem byl pravděpodobně ve druhé polovině 13. století Jindřich z Lichtenburka, ale předpokládá se, že původ hradu je ještě starší.

Kouzlo romantického zámku

Na zámku Žleby jsou návštěvníkům běžně k dispozici tři prohlídkové okruhy. První okruh pojmenovaný Kouzlo romantického zámku vás provede reprezentačními sály a salóny východního i jižního křídla horního zámku, zámeckou zbrojnicí s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, romantickými interiéry, renesančním arkádovým nádvořím s ochozy. Nahlédnete také do zámecké kaple Zvěstování Panny Marie a hlavně zjistíte, jak se za starých časů vařilo v zámecké kuchyni.

Život na zámku

Ve druhém okruhu, nazvaném Život na zámku, na příchozí čekají historické interiéry západního a severního křídla horního zámku, soukromé pokoje knížecí rodiny a hostinské apartmány. Průvodkyně či průvodci vás seznámí s osudy členů knížecího rodu Auerspergů, zažijete ukázku dobové hygieny a každodennosti na šlechtickém sídle. Prohlédnete si Velkou věž s vyhlídkovým ochozem, zámecké sklepení a unikátní zámecké divadlo s historickou scénou a zákulisím.

Knížecí rezidence

Třetí okruh nese název Knížecí rezidence a prochází všemi čtyřmi palácovými křídly horního zámku v úrovni celého prvního patra. Výpravy se dostanou do reprezentačních sálů a salónů, projdou bohaté zámecké sbírky, romantické interiéry, soukromé komnaty knížecí rodiny i hostinské apartmány…

Vánoce na zámku

V těchto dnech, až do poloviny prosince, si ovšem můžete dopřát také speciální Vánoční prohlídku. Okruh nazvaný Vánoce na zámku vás provede slavnostně vyzdobeným zámkem Žleby a průvodci vás letos překvapí novou výjimečnou vánoční trasou. Na ní se snoubí humorné příběhy a vyprávění o tradičních adventních zvycích s vůní pečených dobrůtek v zámecké kuchyni. Vůni čerstvě napečených vánočních koláčků budete odolávat jen stěží…

Park s vodopádem

A pokud byste po těch všech dobrotách, které na zámku uvidíte, potřebovali malou zdravotní procházku, vydejte se do zámeckého parku. Čekají zde na vás romantické pohledy na zámek, malebně se vlnící řeka Doubrava a malý vodopád na říčce Hostačovce.

Pokud ještě nemáte plán na předvánoční výlet, budou Žleby určitě správným tipem. Krásné předvánoční dny a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace