Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putování kolem řeky Sázavy. Z Kácova do Českého Šternberka s přestupem v hladomorně. Český poutník

07.07.2018
Putování kolem řeky Sázavy. Z Kácova do Českého Šternberka s přestupem v hladomorně. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Český Šternberk

FOTOGALERIE Zvoní budík. „Cože, sobota ráno a vstávat v pět hodin," brblá nejmladší z mých potomků. Stejný začátek každé cesty, i té, na kterou se těší... Po pěti minutách stojí ale v kuchyni, vypije hrnek čaje a vydává se společně s námi na vlakovou zastávku. Dnes míříme do Kácova a Českého Šternberka.

Po třech hodinách jízdy a třech přestupech vystupujeme v Kácově zastávce. Ani se nemusíme moc rozhlížet a všechny dominanty městyse máme rázem před sebou. Pivovar, zámek a kostel Narození Panny Marie, jsou hlavními turistickými lákadly tohoto místa.

Zámek, motocykly a místní pivo

Do centra všeho místního dění to není daleko, cesta od vlaku nám zabrala sotva deset minut. První zastávku máme u kostela. Ten byl postaven ve 14. století v gotickém stylu. Do současné podoby byl přestavěn v 18. a 19. století. Zajímavostí je, že kostel je spojen dlouhou krytou chodbou s místním zámkem.

Právě ten se stává naší druhou zastávkou. Historie kácovského zámeckého sídla se začala psát v polovině 14. století, kdy na jeho místě vznikla středověká tvrz. V polovině 17. století byla přestavěna na jednoduchý barokní zámek, který získal svou dnešní podobu po rozsáhlých úpravách v letech 1727-33. Později byl již zmiňovanou chodbou propojen se sousedním kostelem.

V zámku si prohlížíme expozice historických radiopřijímačů a historie Kácovska – letovisko Kácov. Expozici historických motocyklů, ze které je nejmladší člen rodu nejvíce nadšený, nacházíme v zámecké kavárně.

Jen pár kroků od muzejní kavárny se nachází objekt obnoveného pivovaru. Obdivovat můžete pivovarskou restauraci a zvenčí i budovu historického pivovaru. Na exkurze do vnitřních prostor je potřeba se předem objednat. Musí vás být alespoň deset a cena je 50 pro děti do 18 let a 80 Kč pro starší. V této vyšší ceně je zahrnuta také ochutnávka zdejšího pěnivého moku.

Zachránění vlakem

Od pivovaru se vracíme zpět na náměstíčko a dále pokračujeme po červené značce na Český Šternberk. Přibližně třináctikilometrová cesta vede převážně lesem v údolí řeky Sázavy. Na jezu v Soběšíně neodoláme vábení řeky Sázavy a přibližně hodinu osvěžujeme svá těla. Čas strávený u vody nám ale začíná chybět na další cestu a plán dostává trhliny. Naštěstí nás zachraňuje blížící se vlak. Dobíháme na stanici a cestu do Českého Šternberka si zkracujeme po kolejích. Je to jen jedna zastávka, ale časová úspora oproti pěší chůzi je značná. Najednou jsme v předstihu.

Starý pán pečuje o hrad

V klidu si tak můžeme dopřát prohlídku hradu Český Šternberk, který byl založen už před rokem 1241. Prohlídková trasa nás zavádí do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, barokní kaple svatého Šebestiána s rokokovým oltářem nebo do snídaňového pokoje se stříbrnými figurkami. Významná je zde i expozice loveckých trofejí, kterou ale osobně nesu nejhůře. Má pacifistická duše při tolika zbytečně zabitých zvířatech hodně trpí.

Od průvodkyně se dovídáme, že hradní pán i ve svých více jak devadesáti letech, žije stále v komnatách nad námi a údajně je zdejšími lidmi velmi milován. Pravdou je, že o hrad i jeho okolí pečuje vzorně.

Začínáme mít hlad

Součástí hradu je i hladomorna, která stojí opodál. Dostanete se k ní po červené a modré značce. Nakouknout do míst, kde se trápili vězni hladem můžete zdarma, pokud chcete na věž, musíte vyndat z kapsy či peněženky desetikorunu. U hladomorny naše dnešní putování končí. Po cestě zpět k vlaku se ještě zastavujeme na limonádě a polévce v restauraci Pod hradem a pak už nás čeká jen tříhodinová cesta zpět domů.

 

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace