Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Putování kolem řeky Sázavy. Z Kácova do Českého Šternberka s přestupem v hladomorně. Český poutník

07.07.2018
Putování kolem řeky Sázavy. Z Kácova do Českého Šternberka s přestupem v hladomorně. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Český Šternberk

FOTOGALERIE Zvoní budík. „Cože, sobota ráno a vstávat v pět hodin," brblá nejmladší z mých potomků. Stejný začátek každé cesty, i té, na kterou se těší... Po pěti minutách stojí ale v kuchyni, vypije hrnek čaje a vydává se společně s námi na vlakovou zastávku. Dnes míříme do Kácova a Českého Šternberka.

Po třech hodinách jízdy a třech přestupech vystupujeme v Kácově zastávce. Ani se nemusíme moc rozhlížet a všechny dominanty městyse máme rázem před sebou. Pivovar, zámek a kostel Narození Panny Marie, jsou hlavními turistickými lákadly tohoto místa.

Zámek, motocykly a místní pivo

Do centra všeho místního dění to není daleko, cesta od vlaku nám zabrala sotva deset minut. První zastávku máme u kostela. Ten byl postaven ve 14. století v gotickém stylu. Do současné podoby byl přestavěn v 18. a 19. století. Zajímavostí je, že kostel je spojen dlouhou krytou chodbou s místním zámkem.

Právě ten se stává naší druhou zastávkou. Historie kácovského zámeckého sídla se začala psát v polovině 14. století, kdy na jeho místě vznikla středověká tvrz. V polovině 17. století byla přestavěna na jednoduchý barokní zámek, který získal svou dnešní podobu po rozsáhlých úpravách v letech 1727-33. Později byl již zmiňovanou chodbou propojen se sousedním kostelem.

V zámku si prohlížíme expozice historických radiopřijímačů a historie Kácovska – letovisko Kácov. Expozici historických motocyklů, ze které je nejmladší člen rodu nejvíce nadšený, nacházíme v zámecké kavárně.

Jen pár kroků od muzejní kavárny se nachází objekt obnoveného pivovaru. Obdivovat můžete pivovarskou restauraci a zvenčí i budovu historického pivovaru. Na exkurze do vnitřních prostor je potřeba se předem objednat. Musí vás být alespoň deset a cena je 50 pro děti do 18 let a 80 Kč pro starší. V této vyšší ceně je zahrnuta také ochutnávka zdejšího pěnivého moku.

Zachránění vlakem

Od pivovaru se vracíme zpět na náměstíčko a dále pokračujeme po červené značce na Český Šternberk. Přibližně třináctikilometrová cesta vede převážně lesem v údolí řeky Sázavy. Na jezu v Soběšíně neodoláme vábení řeky Sázavy a přibližně hodinu osvěžujeme svá těla. Čas strávený u vody nám ale začíná chybět na další cestu a plán dostává trhliny. Naštěstí nás zachraňuje blížící se vlak. Dobíháme na stanici a cestu do Českého Šternberka si zkracujeme po kolejích. Je to jen jedna zastávka, ale časová úspora oproti pěší chůzi je značná. Najednou jsme v předstihu.

Starý pán pečuje o hrad

V klidu si tak můžeme dopřát prohlídku hradu Český Šternberk, který byl založen už před rokem 1241. Prohlídková trasa nás zavádí do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, barokní kaple svatého Šebestiána s rokokovým oltářem nebo do snídaňového pokoje se stříbrnými figurkami. Významná je zde i expozice loveckých trofejí, kterou ale osobně nesu nejhůře. Má pacifistická duše při tolika zbytečně zabitých zvířatech hodně trpí.

Od průvodkyně se dovídáme, že hradní pán i ve svých více jak devadesáti letech, žije stále v komnatách nad námi a údajně je zdejšími lidmi velmi milován. Pravdou je, že o hrad i jeho okolí pečuje vzorně.

Začínáme mít hlad

Součástí hradu je i hladomorna, která stojí opodál. Dostanete se k ní po červené a modré značce. Nakouknout do míst, kde se trápili vězni hladem můžete zdarma, pokud chcete na věž, musíte vyndat z kapsy či peněženky desetikorunu. U hladomorny naše dnešní putování končí. Po cestě zpět k vlaku se ještě zastavujeme na limonádě a polévce v restauraci Pod hradem a pak už nás čeká jen tříhodinová cesta zpět domů.

 

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace