Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové druhy umění... Patnáctiletá Klára začala loni kreslit na mobilu. Teď je z ní nejznámější česká outlinerka

30.11.2017
Nové druhy umění... Patnáctiletá Klára začala loni kreslit na mobilu. Teď je z ní nejznámější česká outlinerka

Foto: Jiří Doležal

Popisek: Klára Dostálová

Prosadit se díky internetu a sociálním sítím je dnes mnohem rychlejší, než před nástupem webu. Ukazuje to i příběh patnáctileté Kláry Dostálové. Kutnohorská školačka, která navštěvuje devátou třídu místní základní školy, si loni začala malovat na mobilu ilustrace, takzvané outliny. Svoje kresby začala zveřejňovat na sociální síti Instagram. Dnes je s více než 13,5 tisíci sledujícími fanoušky nejsledovanější outlinerkou v České republice a na Slovensku.

„Outlineři samozřejmě nemají takovou sledovanost jako youtubeři, kde se počet zhlédnutí pohybuje ve stovkách tisíc nebo i milionech. Ale i tak mám samozřejmě radost, že jsem v konkurenci mnoha stovek outlinerů v Česku i na Slovensku uspěla. Být v něčem nejlepší v celé republice už se mi třeba v budoucnu nemusí povést. Takže si to užívám,“ říká s úsměvem Klára Dostálová.

Co to vlastně outline je?

Nové umělecké vyjádření? Jak se to vezme. Outline je vlastně svého druhu omalovánka na počítači. Použitelná samozřejmě i v chytrých telefonech nebo tabletech. Stačí mít grafický program, například Adobe Draw, vložit do něho fotku a tu za pomocí předpřipravených funkcí obkreslit. Hrany objektu, rysy obličeje, stíny. Jedním tlačítkem pak fotografie zmizí a outliner se může pochlubit svým přátelům například portrétem kamaráda. Vstupenka do Akademie výtvarných umění to ale nebude. Přesto zažívá outline v poslední době velký rozmach. Výtvory jsou velmi podobné naivní formě anime, tedy japonské kreslené tvorby. Zvýrazněné oči, vypreparovaný duch tváře, popartový nádech, komiksová kultura. Když si s fotkou a převodem na obrázek dá outliner dost práce, může výsledek vypadat líbivě. Pro outliny je samozřejmě důležité mít cit pro barvy.

Práce s fanoušky

Rozhodující přitom není jen talent, který je nezbytnou podmínkou k tomu, aby kresby veřejnost na sociálních sítích zaujaly. Musela se také naučit se svými fanoušky pracovat. Na svém instagramu outlines_by_klara pro ně pořádá různé soutěže. A nejen to. Že se nebojí budoucí konkurence ukazuje také to, že talentovaným outlinerkám dává tipy a návody jak kreslit.

Portréty

Vytvořila také desítky portrétů zájemcům, kteří ji přes sociální sítě oslovili. „Zájem ale přesahuje moje možnosti, musím si vybírat, na většinu zájemců se bohužel nedostane,“ dodává Klára Dostálová.

Z mobilu na tablet

Mezitím sama přesedlala z mobilu na tablet. „Má větší obrazovku, takže mohu kresby propracovávat do větších detailů,“ pokračuje Klára Dostálová. O tom, že její outliny mají úspěch, svědčí nejen počet sledovatelů, ale také to, že její kresby na svých profilech sdílely přední osobnosti českého internetu, jako třeba Shopaholic Nicol, Nejfake, AMCO, Andy Coconut nebo Bára Votíková, ale také firmy jako Coca Cola. Až z Anglie si ji vyhlédla společnost ShopRelatable, pro ketou nakreslila kolekci propagačních ilustrací k jejím produktům nabízeným na e-shopu. Největší úspěch z poslední doby však pro Kláru Dostálovou znamená nominace do TOP10 v soutěži Czech Blog Awards, v kategorii Ynspirology.

Klára mezi deseti nejlepšími

„Je to pro mě velká čest být mezi deseti nejlepšími,“ cení si Klára Dostálová nominace. „Chtěla bych poděkovat všem, kdo mě do této soutěže nominovali, nesmírně si toho vážím,“ dodala Klára Dostálová.

Z digitální na klasickou malbu

Digitální kresba však není jedinou oblastí, které se věnuje. Postupně z ní přešla také na klasickou kresbu, malbu a další výtvarné techniky. Ty si chce zdokonalovat při dalším studiu. Na střední škole se chce věnovat oboru grafika a fotografie. Právě její současná zkušenost jí přitom může při studiu pomoci. „Většina rodičů není ráda, když jejich děti tráví čas na internetu. Myslím, že záleží spíše na tom, jakým způsobem. Na internetu jde totiž nejenom zbytečně zabíjet čas, ale také rozvíjet talent,“ uzavírá Klára Dostálová.

O outlinu nemusíte jen číst, můžete začít hned tvořit

Pro některé platformy je Adobe Draw zdarma ke stažení jako aplikace. Pokud vlastníte iPad nebo iPhone, můžete se hned pustit do práce. Protože právě pro tyto dvě platformy  je Adobe Draw zdarma. Jsou samozřejmě i další programy, které zvládnou stejnou práci. Jen tak namátkou Inkscape, Corel Draw, Serif DrawPlus a mnoho dalších. Chcete-li zkusit štěstí a vlastní talent, stačí se do toho jen pustit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace