EET, eRecepty a podfinancování ambulantní péče. Necháme kvůli novotám vymřít venkov? Lékaři se zlobí
13.10.2017
Foto: MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů
Popisek: Fotografie z protestní akce českých ambulantních lékařů ve Žlebech na Kutnohorsku
V úterý 9. 10. proběhl protest lékařů napříč obory, kteří protestovali proti zavádění novot v lékařské praxi. Podle jejich mínění zavádění EET a eReceptů zabije už tak skomírající lékařskou službu na venkově. Tam dosluhují starší lékaři, kteří se na nové technologie přeučit nechtějí. Kdo nastoupí po nich? Který z ambiciozních mladých lékařů, kteří před sebou mají vidinu zahraničí. A když ne zahraničí, tak alespoň velkého města v České republice. Žádný z nich se nepožene do nějaké Horní Dolní.
Starým dosluhujícím lékařům z venkova tím stát zarazí poslední hřebík do jejich praxe. Stovky lékařů deklarovalo, že se zavedením eReceptů svou praxi uzavřou. Předseda Sdružení praktických lékařů Pavel Šonka k tomu pro Echo24 řekl: „Základní problém je, že je na tom ambulantní sektor obecně mizerně a začíná se prohlubovat personální krize. Už nyní jsou ordinace na venkově, kde nemáme nástupce odcházejícího doktora. Upozorňujeme na to léta, nikdo tomu nevěnuje pozornost.“
Zatím jen černá páska na ruce
Úterní protest proběhl jen mírně. Mnozí lékaři ordinovali s černou páskou na ruce. Vyjadřovali tím hrubou nespokojenost se zaváděným systémem. Pavel Šonka potvrdil, že protesty budou pokračovat, pokud nedojde k vyslyšení požadavků Sdružení praktických lékařů. Na příští týden plánují lékaři na protest na jeden den uzavřít ordinace.
Česká lékařská komora se postavila na stranu protestujících lékařů
Už od prvního ledna příštího roku padá na všechny lékaře povinnost vydávat recepty přes aplikaci eRecepty. Dotýká se jich tak třetí vlna zavádění EET, kterou připravil Andrej Babiš. Česká lékařská komora k tomu uvedla: „Komora protestuje proti násilné a špatně připravené elektronizaci zdravotnictví (například povinné eRecepty), která nepřináší žádný prospěch pacientům ani lékařům, které naopak zatěžuje zvyšujícími se náklady.“
Ministerstvo neustoupí
Přesto jsme (opět) svědky toho, že se vláda staví proti. Ministerstvo zdravotnictví projekt eRecepty hájí a tvrdí, že zkušební provoz už funguje od roku 2009. A bez problémů. Ale kde? V metropolích, kde jsou lékaři ambiciozní. Venkov má jiné lékaře. Lékaře, kteří se nechtějí na stará kolena učit s počítačem. Oni mají své složky, kam vpisují průběh vyšetření propiskou. Ovšem Ministerstvo zdravotnictví nenabízí venkovu zástupy nových lékařů. Už jen proto, že nemůže čerstvým absolventům nakázat, aby šli pohřbít svůj život do Horní Dolní. Nepůjdou. A tak po zrušení hospod, čeká na venkov zrušení i lékařské péče.
Motivace pro lékaře – 2 miliony pokuta
Ten lékař, který se nepřizpůsobí a bude nadále vydávat recepty klasickou cestou, se může připravit na pokutu až ve výši 2 miliony korun. Mohla by být vyšší motivace pro to, aby se svou ordinací praktický lékař na venkově skutečně sekl? Přitom je nutné si uvědomit, že uživatelské prostředí je v aplikace eRecept podle informací velmi náročné a nevstřícné. Budou od nového roku jezdit senioři za lékařem do okresního města? Podle plánů Ministerstva zdravotnictví nejspíš ano.
Platy, platy, platy
Lékaři k protestu připojili také požadavek na zvýšení platů. K jejich požadavku se souhlasně vyjádřila také Česká lékařská komora. Ve shodě s lékaři ovšem kritizuje zavedenou praxi, že se navýšené finanční prostředky pro zdravotnictví dávají prakticky pouze do nemocnic.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb