Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čáslavská letecká základna má nového velitele. Snad jsem více hřál, než pálil, řekl ten odcházející. Starosta Strnad promluvil o vzájemných vztazích

03.08.2016
Čáslavská letecká základna má nového velitele. Snad jsem více hřál, než pálil, řekl ten odcházející. Starosta Strnad promluvil o vzájemných vztazích

Foto: Archiv obce Čáslav

Popisek: Čáslavská letecká základna má nového velitele. Důstojně se rovněž rozloučila s tím odcházejícím, a to za účasti starosty Jaromíra Strnada.

Život v Čáslavi je svým způsobem spojen také se životem nedalekého vojenského letiště, respektive 21. základny taktického letectva. Je proto samozřejmé, že se místní obyvatelé o dění na základně zajímají. K 1. srpnu zde došlo ke změně na postu velitele. Slavnostního aktu v areálu letiště se kromě příslušníků základny a dalších hostů z řad vojenských představitelů zúčastnili také zástupci samospráv okolních obcí, včetně starosty města Čáslavi a senátora Parlamentu České republiky, inženýra Jaromíra Strnada.

K výměně velitele základny dochází po třech letech, kdy tuto funkci vykonával plukovník generálního štábu Petr Hromek. Ten nyní postoupil na pozici zástupce velitele Vzdušných sil Armády České republiky. Jeho místo na čáslavské 21. základně taktického letectva od poloviny prázdnin zaujal plukovník generálního štábu Petr Tománek.

Velitel je jako oheň - někdy hřeje, někdy pálí

Plukovník Hromek ve svém projevu, jímž se se svým působením v Čáslavi rozloučil, shrnul minulé úspěchy základny i jednotlivých jejích členů. Připomněl jak úspěšné působení místních letců i pozemního personálu v rámci cvičení a úkolů plněných v České republice, tak i vynikající reprezentaci při cvičeních i misích v zahraničí. Poděkoval všem svým spolupracovníkům a každému, kdo se na bezproblémovém chodu základny podílí. „Jak říkával jeden z mých bývalých velitelů, generál Blažko: Velitel je jako oheň - někdy hřeje, někdy pálí. Já věřím, že jsem více hřál, než pálil. Závěrem bych chtěl popřát novému veliteli, plukovníku Tománkovi, mnoho úspěchů na jeho novém postu," zakončil svůj proslov odcházející velitel.

Po plukovníku Hromkovi se mikrofonu ujal také generálmajor Mikulenka. „Chtěl bych všem poděkoval za letové hodiny, které produkujete ve prospěch Armády ČR a letectva. Není to lehký úkol a vy sami nejlépe víte, kolik potu a úsilí stojí každá letová hodina a není to jen pilot, technik, ale celé zabezpečení vojáků, kdy 21. základna může každý den hrdě hlásit, že si svoje úkoly plní," konstatoval mimo jiné.

Skvělá práce tady i za hranicemi

Se svým příspěvkem následně vystoupil také velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Libor Štefánik, který vyzdvihl profesionalitu nejen čáslavských letců: „Chci vám říci, že jsem na vás hrdý. Děláte skvělou práci nejen tady na základně, ve vzdušném prostoru ČR, ale i na zahraničních misích a během cvičení," shrnul ve zkratce. Závěrečné slovo již patřilo nastupujícímu veliteli základny. Ten zdůraznil svoje dřívější působení na čáslavském letišti i víru v další úspěchy, o které bude společně se svými novými spolupracovníky usilovat.

„Na této letecké základně jsem již sloužil patnáct let, většinou ve funkci staršího pilota letounu MIG 21, ve funkci lektora a tak dále a naučil jsem se jedno - to nejdůležitější, co tato základna má: bez vás sebelepší velitel neudělá nic. Velmi se těším na spolupráci s vámi," zaznělo z úst nového velitele základny, plukovníka Petra Tománka.

Starosta: Obce jsou provozem letiště poznamenány, vztahy jsou dobré 

„Jsem velmi rád, že stejně jako odcházející velitel i plukovník Tománek potvrdil vůli k jednání s obcemi, které jsou provozem zdejšího letiště samozřejmě určitým způsobem poznamenány. Mohu říci, že v poslední době byly vztahy mezi zástupci obcí a velením letiště velmi dobré a vstřícné. Věřím, že to tak zůstane i do budoucna. Slova plukovníka Petra Tománka mě v tom utvrzují. Do jeho nové funkce mu přeji mnoho sil, úspěchů i štěstí," zhodnotil slavnostní akt z pohledu starosty města Čáslavi inženýr Jaromír Strnad.      

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš