Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný krotitel Berousek skončil v medvědí tlamě, jeho sestra v nemocnici. Co se stalo a jak dopadl chlupatý pachatel? Tajnosti slavných

06.11.2014
Slavný krotitel Berousek skončil v medvědí tlamě, jeho sestra v nemocnici. Co se stalo a jak dopadl chlupatý pachatel? Tajnosti slavných

Foto: berousek.cz

Popisek: Slavného krotitele Jiřího Berouska mladšího málem zabil jeden z jeho medvědů, přestože si je vychoval odmalička. Zavinila to prý neopětovaná medvědí láska

Práci se šelmami se Jiří Berousek mladší věnuje léta, přesto ho jeden z jeho medvědů málem zabil a jeho sestru vážně zranil. Dokonce uprostřed představení. Jak dopadl chlupatý útočník?

Řekne-li se Berousek, téměř každý dodá slovo medvědi. A kdo by neznal slavnou českou komedii Šest medvědů s Cibulkou, v jejíž titulní roli se blýsklo šest medvědů Berousků. Krotitel medvědů ze slavné cirkusové rodiny se věnuje svému umění se zvířaty léta. Přesto jeho život málem skončil v medvědí tlamě.

Kdo by neznal film Šest medvědů s Cibulkou, v němž si zahrál Ferdinand Berousek se svými syny a medvědy

Kdo by neznal film Šest medvědů s Cibulkou, v němž si zahrál v roce 1972 Ferdinand Berousek
se svými syny a medvědy.

Odmítaný milovník se rozvášnil

Jiří Berousek mladší, třiatřicetiletý nositel krotitelské tradice, je představitelem v pořadí již sedmé cirkusové generace. Své medvědy si doslova vypiplal od narození, jako malé děti. Jsou to členové rodiny. První měsíce si s nimi jen hrál, po půlroce postupně začínali s tréninkem. Po dvou letech už medvíďata uměla chodit po zadních nejen po zemi, ale také po provaze, žonglovat, a dokonce jezdit na motorce. To představuje vrcholné číslo Berousků, které se dědí z generace na generaci. Lidskou i medvědí.

Přestože se Jiří Berousek věnuje svému umění s chlupatými svěřenci již léta, na čtvrtek 11. července 2013 jen tak nezapomene. Během večerního představení v Havlíčkově Brodě se musel porvat s rozvášněným medvědem, aby zachránil život své o čtyři roky starší sestře Renatě, kterou medvěd držel v drápech a trhal jí nohu. Medvěd Johnny si totiž rozerval náhubek a vystartoval po vytoužené medvědici, která ho neustále odmítala. Renata je chtěla dostat od sebe, ale rozvášněný milovník se vrhl na ni. Jiří po něm skočil, sestru z medvědího sevření vysvobodil, ale sám se dostal šelmě do spárů.

Své medvědy si i nejmladší Jiří vychoval odmalička, stálé zimoviště má cirkus v Chrášťanech u Českého Brodu

Své medvědy si i nejmladší Jiří vychovává odmalička, stálé zimoviště má cirkus
v Chrášťanech u Českého Brodu.

V manéži hned druhý den

Medvěd se mu zakousl do hlavy a Jiří prý jen čekal, kdy se ozve křupnutí lebky. Naštěstí zasáhl zkušený krotitel, otec Jiří Berousek senior, a obratným chvatem medvěda paralyzoval. Šťastnou náhodou všichni přežili. Berouskovi i medvědi. Jiří junior i Renata skončili v havlíčkobrodské nemocnici, Jiří s prokousnutým uchem a poraněnou hlavou, Renata se zraněním nohy, kterou jí vyspravili chirurgové sto čtyřiceti stehy ve třech vrstvách.

Při troše černého humoru si nejmladší představitel slavné krotitelské rodiny snad ani lepší reklamu vymyslet nemohl. Ani ne čtyřiadvacet hodin po útoku znovu stál v manéži, která doslova praskala ve švech. Se třemi hlubokými dírami a dreny v hlavě a prokousnutým uchem. A to měl víc práce než obvykle, protože Renata ležela v nemocnici, takže všechna čísla byla na něm. Během téměř tříhodinového představení manéž takřka neopustil, diváky neochudil ani o své žonglérské umění.

Pachatel je nevinný, útok zavinily hormony

Takový zážitek by mohl spustit mechanismus lidského strachu a pudu sebezáchovy, avšak Jiří dál vystupoval s medvědy. Nemohl přece zklamat důvěru diváků. Sestra se zotavila během léta a dnes oba opět rozdávají radost divákům v nejrůznějších koutech naší republiky. „Kdybychom se měli začít bát nebo mít ke zvířatům nějaký odpor, to bychom byli blázni. Zvířata jsou náš život, máme je rádi, je to naše práce,“ řekl serveru iDnes.cz.

S medvědy dělá Jiří Berousek mladší neuvěřitelné skopičiny. V krizové situaci však jeho otec musel použít rázný zápasnický chvat

S medvědy dělá Jiří Berousek mladší neuvěřitelné skopičiny. V krizové situaci však jeho otec
musel použít rázný zápasnický chvat.

A jak dopadl „pachatel“ útoku, medvěd Johnny? Jeho krotitel mu to nemá ani trochu za zlé, za svůj atak podle Berouska nemohl. Své sehrála říje jedné samice, od níž chtěl jen trochu „té medvědí lásky“. Potrestán tudíž nebyl, protože by podle krotitele ani nevěděl, za co je trestán. „Došlo k tomu proto, že samice byla v říji a samce nechtěla. Kdyby ho normálně přijala, jak se to v říji dělá, nedošlo by k žádnému útoku. Tenhle samec si se samicí asi nesedli,“ pokrčil rameny Berousek.

Johnny šel do důchodu

Aby samce a samice oddělili, o tom ani po útoku během představení Berouskovi ani na okamžik neuvažovali. Chtějí jim totiž vytvořit co nejpřirozenější prostředí. „Jednou je samec a samice a pohlavím je to dané tak, že se mají odchovávat mláďata. To je pro ně přirozené. Kdybychom chovali jenom samice nebo jenom samce, zvířata by strádala,“ vysvětlil v rozhovoru.

Přesto se Johnny už do manéže nevrátil. Jednou na svého krotitele zaútočil, takže Jiří nepovažuje další práci s ním za bezpečnou. Medvěd si nyní užívá bezstarostný medvědí život v Zoologické zahradě Tábor-Větrovy, kam ho po incidentu Berouskovi věnovali, a Jiří za ním občas jezdí. Kdykoliv ho Johnny spatří, hned radostně přiběhne, postaví se na zadní a začne panáčkovat. Přesně tak, jak ho to jeho pán naučil.

Jiří Berousek starší v manéži

Jiří Berousek starší v manéži

Slavná rodinná tradice

Tradici známého cirkusu Berousek založil počátkem 20. století Ignác Berousek. Z pouličního kejklířství vzniklo v roce 1918 první cirkusové šapitó, pojmenované po jeho zakladateli Berousek. Pokračovatel cirkusového rodu Ferdinad, syn Ignáce Berouska, přejmenoval v roce 1941 Cirkus Berousek na Cirkus Centrál. Důvodem změny názvu bylo odlišení od jiných cirkusů či artistů, užívajících v té době jméno Berousek. Cirkus se otevřel novým vynikajícím umělcům z celého světa, chovajícím lásku a úctu ke zvířatům a cirkusovému řemeslu.

Znárodnění majetku v roce 1948 se nevyhnulo ani cirkusu a zvířatům, a tak se rodina Berousků musela rozloučit se zvířaty, která byla téměř členy rodiny. Tým se rozpadl, umělci se stali zaměstnanci státních cirkusů. Někteří se rozjeli po celém světě, kde sklízeli mnoho úspěchů s artistickými a drezérskými čísly. Snad největší úspěch sklidil Ferdinand Berousek, otec nynějšího majitele Národního Cirkusu Originál Berousek. V 70. letech minulého století se natáčel všem jistě známý film Šest medvědů s Cibulkou, v němž účinkoval právě Ferdinand Berousek se svými syny a medvědy. Jeden z nich, medvědice Rocky, dodnes pravidelně předvádí své umění na motocyklu.

Jízda na motocyklu je extra číslem Berouskových medvědů. Dodnes na něm jezdí i medvědice Rocky, která si před 40 lety zahrála ve filmu Šest medvědů s Cibulkou

Jízda na motocyklu je extra číslem Berouskových medvědů. Dodnes na něm jezdí i medvědice Rocky,
která si před 42 lety zahrála ve filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Nová generace

Pod záštitou Státního cirkusu procestovala rodina Berousků více než 40 zemí. Koncem 80. let účinkoval Jiří Berousek se svou medvědí revue v USA, kde se dokonce dočkal vysoké pocty v podobě ocenění od tehdejšího prezidenta George Bushe za humánní drezúru medvědů. Na základě mezinárodního úspěchu a politických změn v České republice se Jiří Berousek s rodinou rozhodli v roce 1990 vrátit z Ameriky a vybudovat od základů vlastní cirkus.

Sedmá generace rodu Berousků, sourozenci Jiří a Renata, pokračují v rodinné tradici a nesou filozofii Ferdinanda Berouska do nového tisíciletí. V roce 2002 získal Originál Cirkus Berousek od sdružení českých cirkusů a varietních umělců, se souhlasem ministerstva kultury, právo užívat jako jediný cirkus v České republice název Národní cirkus.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace