Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do kraje, kde zbourali palác, aby mohli zpevnit hráze rybníků, a zrušili malebný kemp, aby z něj udělali ubytovnu pro dělníky. Český poutník

13.10.2019
Do kraje, kde zbourali palác, aby mohli zpevnit hráze rybníků, a zrušili malebný kemp, aby z něj udělali ubytovnu pro dělníky. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Mlýnský rybník

FOTOGALERIE Sobotní putování jsem věnoval Českému Brodu, v neděli vás zavedu do okolí tohoto středočeského města. Mým cílem je nedaleká Tuchoraz, kde stával kdysi honosný zámek, z něhož se do dnešních dnů dochovala středověká tvrz a romantický park.

Český Brod opouštím po červené turistické značce, která v jednu chvíli vede přes velmi frekventovanou silnici číslo 12 spojující Kolín s Prahou. Nevím, zda je to technicky možné, ale přechod pro chodce by se zde určitě velmi hodil.

Z kempu je dělnická ubytovna

Když se mi podaří přejít nebezpečnou silnici, za chvíli se zastavuji u rybníku Podviňák, u kterého je stejnojmenný autokemp. I když vlastně, z autokempu je dnes dělnická ubytovna, takže na klasickou rekreaci byste sem mířili asi marně. Rybník Podviňák je čerstvě po výlovu, takže ani nemá cenu se k němu nějak přibližovat, je bez vody a jediné, co nabízí, jsou ‘bahenní lázně‘. Právě u rybníku ale začíná naučná stezka Údolím Šembery. Podle wikipedie je Šembera malou říčkou pramenící severně od Jevan. Protéká Tuchorazí, Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Ústí u obce Zvěřínek do Výrovky na jejím 3,4 říčním kilometru.

Zámek je přestavěný na tvrz

Naučná stezka pokračuje kolem Mlýnského rybníka, který je naštěstí napuštěný, takže se na jeho hladině odráží podzimem zbarvené listí okolních stromů, až k bývalému zámku, dnes tvrzi Tuchoraz. Tvrz byla panským sídlem zřejmě již na konci 13. století. V 70. letech 15. století bylo přestavěno na malý výstavný zámek nejvyšším písařem desek zemských Mikulášem Svitákem z Landštejna.

V roce 1770 byl palác zbořen a zdivo bylo rozebráno a použito na zpevnění okolních jezů i hrází. Ponechána byla pouze mohutná vstupní věž. V jejím 2. patře si můžete prohlédnout obytnou síň a sklenutou hvězdicovou klenbu. Věž je přístupná pouze po předchozí domluvě a při kulturních akcích. Celoročně můžete ale obdivovat volně přístupné nádvoří a zahradu. Ta je plná drobných sousoší a laviček, na kterých můžete v klidu spočinout a přemýšlet o smyslu života nebo jen tak bloumat ve svých myšlenkách. Zahrada i nádvoří jsou soukromým majitelem vzorně udržované.

Raně barokní chrámová stavba

Z Tuchorazi pokračuji po silnici do sousední obce Přistoupim, kde mají pozdně barokní sloup pocházející z roku 1780. Socha Panny Marie Tismické na sloupu je ale kopií, která od roku 2002 nahrazuje původní originál. Ten byl restaurován a uložen na obecním úřadě. Dominantou obce je kostel svatého Václava se zvonicí, který je typickou ukázkou raně barokních chrámových staveb, které na konci 17. století vznikaly na území Českobrodska. Barokní kostel byl postaven ve středu obce v roce 1694 na místě původního gotického kostela. Pozoruhodný boční oltář z roku 1668 je jednou z nejstarších ukázek rámového oltářního rentáblu v Čechách. V blízkosti kostela stojí gotická zvonice s pamětními deskami z let 1590-91.

Zaniklé hradiště nejspíš nenajdete

V obci můžete také navštívit židovský hřbitov, který byl založen v polovině 18. století. Nedaleko od Přistoupimi se nachází pozůstatky slovanského hradiště z 8. a 9. století. Vnitřní část byla ohraničena valem, jehož průběh se dá vysledovat v terénu. Jihovýchodní stranu lemuje hluboký úvoz, který mohl být dříve příkopem. V 90. letech 20. století byly díky archeogeofyzikálnímu výzkumu objeveny stopy opevnění dále na východ a na sever, usuzuje se tedy, že hradiště bylo dvojdílné. Místo se nazývá také Svatováclavské šance. Váže se k němu legenda o střetu knížete Václava se zličským knížetem Radslavem. Neznalý turista ale dnes nepozná, kde se hradiště mělo nacházet.

Někde pod bývalým hradištěm mé dnešní putování končí. Přeji vám krásné podzimní dny a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace