Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potkali se u Kolína. Kdo? No přeci medvědi. Český poutník

24.11.2018
Potkali se u Kolína. Kdo? No přeci medvědi. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Potkali se u Kolína... a stojí tam dodnes

FOTOGALERIE Víte, kde bydlí nejslavnější čeští, ale možná i světoví medvědi? Nevím jak vy, ale já mám v této otázce zcela jasno: jejich domovem je středočeský Kolín. Nebo se tam alespoň potkali. Pojďte pane, budeme si hrát… Tak vzhůru do Kolína!

Za normálních okolností bych se za medvědy vydával ze železniční stanice Kolín zastávka, v době mé návštěvy ale probíhala výluka, takže startuji na hlavním kolínském železničním uzlu. Přes Masarykův most, který byl vybudován na místě po svém středověkém předchůdci v roce 1927, scházím na Podskalské nábřeží a za chvíli stojím u Zálabské bašty, které místní říkají Prachárna.

Střelný prach na rozhledně

Impozantní kamenná věž byla postavena pravděpodobně v závěru 15. století jako předsunutá bašta městského opevnění. Název "Práchovna" získala na přelomu 18. a 19. století, protože se zde v té době skladoval střelný prach. Věž dnes slouží jako rozhledna, přístupná je ale pouze v letní sezóně, a to vždy každý první a třetí pátek v měsíci od 14:30 do 16:30 hodin za poplatek 20 Kč.

Ostrov spojují lávky

Od věže se vracím zpět na nábřeží, míjím polorozpadlý bývalý mlýn a mířím na Kmochův ostrov. K tomu mi dopomáhá speciální kovová lávka pro pěší a cyklisty, která spojuje Kmochův ostrov s pravým břehem Labe. „Lávka navazuje na ocelovou kolegyni z konce 19. století, jež vede přes kanál mezi levým břehem Labe a Kmochovým ostrovem. Spolu tak vytvářejí úplné přemostění Labe,“ dozvídám se z informačních materiálů.

Památníky kolínským velikánům

Na „Kmocháči,“ jak ostrov zkráceně nazývají Kolíňané, se nejdřív zastavuji u kovové mini rozhledny, ze které ale dohlédnete pouze na řeku a obě nábřeží. Vedle rozhledny se nachází nenápadný památník věnovaný místnímu světoznámému fotografovi Josefu Sudkovi. Na druhé straně ostrova pak potkávám dalšího zdejšího velikána, respektive jeho pomník. František Kmoch byl známý skladatel a hudebník. V Kolíně má do dneška i svůj hudební festival, který znají především starší generace. Kmochův Kolín je zasvěcen dechovkám. Hlavní část festivalu se odehrává v nedalekém amfiteátru, který byl vybudován v roce 2008.

Konečně! Potkali se u Kolína

Opouštím ostrov a po lávce se vracím zpět na pravý břeh Labe. Od konce lávky je to k hlavnímu cíli mé dnešní cesty už jen pár desítek metrů. Jen pár kroků a už jsem u nich! Medvědi jsou jako živí, teď vlastně nevím, měli nějaká jména? Na žádné si nevzpomínám…

Pomník nejslavnějším pohádkovým medvědům od Kolína stojí na okraji lesního areálu Borky. Recesistický památník vytvořil výtvarník Pavel Radl. Slavnostní odhalení se konalo v roce 2010. Pro ty, kteří nevědí, kam si tyto medvědy zařadit, jde o postavičky z kresleného filmu Potkali se u Kolína od režiséra Břetislava Pojara. V dětství jsem je miloval…

Naučná stezka lesem k řece

U medvědů ale mé putování nekončí, po naučné stezce Borky mířím lesem a lesoparkem ke břehu Labe. Na deseti informačních panelech se dovídám o lesních ekosystémech a geologii tohoto území. Podél řeky se pak vracím zpět do Kolína, kochám se podzimními barvami a těším se na grog, který si dám v některé z kolínských hospůdek.

Mějte se krásně a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace