Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať nám tu zas nepochodují s přeraženými křídly po městě! Chystá se krvavý masakr

25.01.2018
Ať nám tu zas nepochodují s přeraženými křídly po městě! Chystá se krvavý masakr

Foto: Youtube / repro

Popisek: Mrtví holubi; ilustrační foto

„Zlořečení“ holubi... V Českém Brodě na východ od Prahy bude opět „veselo“, chystají zde již třetí odstřel holubů. A to navzdory tomu, že zde tento způsob jejich hubení způsobuje vždy kontroverzi. Jenže, co s nimi? Tady je každá rada drahá.

Holubi a jejich trus způsobují snad každému městu vážné problémy. Jeho likvidace třeba z okapů stojí obce obrovské peníze, navíc jsou holubi častými roznašeči chorob. Není se tedy čemu divit, že se obce snaží holubí populaci regulovat a jedince hubit. Proti tomu jistě nikdo nic nenamítá. Horší je to už s výběrem způsobu hubení. Tehdy jsou mnohé obce zcela bezradné… 

Neotrávíte je

Kladení jedovatých návnad je totiž zakázané, od roku 1983 se nesmí ani používat preparáty na omezení plodnosti holubů. Další možností, jak stav holubů snižovat, je jejich odstřel. Ten je ale například v Praze zakázaný, a tak zde mají městské části s hubením velké problémy. Prakticky se snaží hlavně apelovat na občany, aby holuby nekrmili a nenechali je sedat na jejich nemovitosti. Případně radí, aby si sami zavolali firmu, která se na hubení specializuje. 

Loni ulovili dva tisíce holubů

V Českém Brodě žádný takový zákaz neplatí, a tak se zde před několika lety rozhodli pro hubení holubů právě touto formou. Nejbližší odstřel se koná již tuto neděli. Přitom loňský odstřel se setkal s negativními reakcemi místních. Ti si stěžovali zejména na to, že holubi nezemřeli hned po zásahu, ale ještě několik hodin „dodělávali“, což prý nebyl zrovna pěkný pohled, zejména pro děti. Město si ale odstřel pochvaluje a zdůvodňuje: „Problém s holuby je v našem městě celkem zásadní, protože hejna okupující střechy budov komplikuji lidem život. Jde o ptačí trus i riziko šíření nemocí. K odstřelu se přistoupilo na základě opakujících se žádostí zástupců škol i veřejnosti, které projednávala rada města. I když se odbor životního prostředí a zemědělství snaží průběžně využívat odchyt holubů do klecí, je tato cesta neúčinná, neboť ptáci mají velmi hojný zdroj potravy na kukuřičných polích obklopujících město ze všech stran a návnada v klecích pro ně není atraktivní. Z plánových tří termínů v roce 2016 postačily dva. Celkově bylo uloveno 1290 holubů, v roce 2017 to byly tři odstřely, kdy bylo uloveno 2 150 holubů, čímž byl zásadně zredukován stav populace holubů na městských pozemcích.“ 

Lovit budou myslivci

Lidé se každý rok obávají hlavně o svou bezpečnost, město ale tvrdí, že ta je zcela zaručena: „Odstřel za asistence městské policie, tak jako v minulých letech, budou provádět zkušení myslivci a nebezpečí bude minimalizováno nejen usměrňováním pohybu veřejnosti, ale i použitím broků o velmi malém průměru. Z logiky věci vyplývá, že by se přesto měli občané vyhýbat daným lokalitám v době odstřelu a dbát osobní bezpečnosti. Zvláštní opatrnosti by měli dbát rodiče s dětmi a s domácími mazlíčky, “ informuje město. 

Lovit ano, ale za vyšší bezpečnosti

Zdaleka ne všichni místní proti odstřelu bojují, například Filip Novák říká, že odstřel strpí, ale za vyšší bezpečnosti: „Stavím se k tomu, že je to nezbytné, protože prevence (zabezpečení střech na domech, časné sklizení úrody z polí) nefunguje, a ostatní metody (odchyt a pak zabití, otrávení...) nefungují, nebo jsou ještě eticky problematičtější. Město by mělo jen lépe zajistit prostor, kde střílení bude probíhat, aby se tam nepřimotali lidé. Podobné akce probíhají i v jiných městech, jen my jsme byli na Nově,“ připomíná předloňskou „skandální“ reportáž z odstřelu v televizi.

 

Odlov je neúčinný?

Podle některých místních je však odstřel ptáků neúčinný: „Čím víc se střílejí, tím víc jich tu je. Letos tedy mnohonásobně víc než předešlé roky. Pole tak nějak zoraná, tak jaký je tentokrát důvod momentálního přemnožení? Co dělají ostatní města? Přišlo mi,že se sem stěhují i ti pražští, že sem jich tam tolik neviděla. Hlavně prosím ihned sbírat, ať nám to tu zase nepochoduje s přeraženými křídly po městě.“ Zřejmě však mají smůlu. Město totiž jiný nápad nemá: „Zatím jsme nenašli jiné vhodnější a hlavně účinné opatření, jak se holubů elegantně zbavit.“

Pokud tedy můžete, Českému Brodu se v neděli  28. ledna, 4. února, 11. února a 4. března 2018  vždy v čase od 15:00 do 18:00 hodin raději vyhněte. Konkrétní lokality, kde můžete potkat muže s puškami, jsou okolí kostela, radnice, okolí školních budov a sokolovny, areál nemocnice a okolí, ZZN. Dále v okolí SOŠ v Liblicích, okolí kostela sv. Havla ve Štolmíři.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace