Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starosta Vít Rakušan: S přísností musíme začít u sebe samotných

01.06.2013
Starosta Vít Rakušan: S přísností musíme začít u sebe samotných

Autor: archiv města Kolín

Popisek: V některých chvílích jsem měl být ráznější, říká starosta města Kolín, Vít Rakušan.

DOTAZNÍK Starosta města Kolín má za sebou polovinu svého volebního období. Co se mu za tuto dobu podařilo a s čím zas tak spokojený není?

Když jste na konci loňského roku v jednom z rozhovorů hodnotil první polovinu, tak jste si dal dvojku. Proč ne jedničku? S čím nejste spokojený?
Byl jsem přísným učitelem a s přísností je záhodno začít vždy u nás samotných. Ne všechno se mi podařilo ideálně, ne každé personální rozhodnutí bylo šťastné, v některých chvílích jsem měl být ráznější, jindy (například v mediálních vyjádřeních) jsem měl ubrat plyn. Ale zásadní pozitivní trendy v Kolíně se mi nastolit podařilo, což je hodné pochvaly, proto hodnotím chvalitebně. K výbornému výkonu však ještě krok chybí.

Když jste nastupoval před více než dvěma lety do funkce, tak byl Kolín jedním z nejzadluženějších měst v České republice. Jak je to teď po více než dvou letech vašeho vládnutí?
Kolín je přirozeně stále zadluženým městem, nicméně dluh jsme snížili z 916 milionů na zhruba 765. A co je podstatné – nevytvořili jsme ani korunu dluhu dalšího, ozdravili a racionalizovali jsme městské finance, nastavili úsporný rozpočet a připravili komplexní strategii pro nadcházející roky. V brzké době se Kolín ve statistikách rozpočítávajících dluh na jednoho obyvatele přestane objevovat na první příčce. Z toho mám radost a bude tím splněn jeden z dílčích cílů, které jsem si ve starostovské funkci předsevzal.

V době vašeho nástupu čítal městský dluh 916 milionů korun, v dnešní době je to 768 milionů korun. Jak se vám podařilo snížit dluh o více než 100 milionů?
Prvním a nezbytným předpokladem, byť to nikdy nebylo a nebude populární, je šetřit, a to v podstatě ve všech kapitolách. Samozřejmě jsme nejdříve začali „doma“, pokusili jsme se maximálně snížit provozní náklady na chod městského úřadu – například počet zaměstnanců klesl z čísla 206 na 190. Rovněž jsme nově vysoutěžili řadu dodavatelských smluv, kdy například tisk městského periodika jsme zlevnili téměř o polovinu, stejně tak i úklidové služby ve všech budovách úřadu, nákup spotřebního materiálu či platby za energie. To by ovšem samo o sobě nestačilo. Zracionalizovali jsme investiční plán města, kdy jsme se odklonili od megalomanie k menším projektům s co největším pozitivním dopadem na obyvatele města. Rovněž jsme získali návratnou finanční výpomoc od státu, díky které jsme umořili jeden z menších úvěrů a ušetřili jsme tak nemalé prostředky na platbách úroků. I s bankovními domy jsme po složitých jednáních dohodli výhodnější podmínky pro město. Rovněž jsme výrazně navýšili kapitálové příjmy města a optimalizovali jsme i příjmy daňové. Všechna tato opatření ve svém důsledku vedla ke snížení dluhu a, což považuji za podstatné, vzorné platební morálce města vůči dodavatelům služeb. Zároveň se nám podařilo i investice udržet v přijatelné objemu a nezvyšujeme tak skryté zadlužení dané zanedbaností městského majetku.

Je vůbec nějaká šance, aby Kolín v dohledné době, v nejbližších letech splatil těch více než 700 milionů?
Je výrazná naděje dluh „zkrotit“, dostat ho pod rizikovou hranici 500 milionů korun a optimalizovat dluhovou službu tak, aby nezatěžovala neúměrně investiční rozvoj města. Samotné předčasné splacení je značně problematické, jelikož je smluvně sankcionováno v takové míře, že by to pro Kolín bylo velmi nevýhodné. Nicméně se rýsují možnosti, na kterých intenzivně pracujeme, jak v příštích letech Kolínu výrazně pomoci. Především se jedná o nastavení podmínek takovým způsobem, aby obsluha dluhu nepředstavovala šestinu rozpočtu města – jak tomu je v současnosti.

Můžete si v letošním roce tedy vůbec dovolit nějaké investice?
Samozřejmě, investicí je naplánována celá řada – zateplování městských škol a školek, budování podnikatelského inkubátoru, stále běží nejvýznamnější akce od roku 1990, kterou je rekonstrukce čistírny odpadních vod, projektujeme nové autobusové nádraží, opravy se dočká i domov důchodců, budujeme několik nových školních hřišť, otevřeli jsme městskou galerii a připravuje se městské lapidárium, nový kabát získá městský společenský dům. Několik vybraných ulic projde rekonstrukcí, ve dvou sídlištních lokalitách byla rozšířena parkovací místa, citelné zásahy dozná i Kmochův ostrov, přirozené rekreační místo pro obyvatele města. A nechci zapomenout ani na postupnou rekonstrukci vyhlášené kulturní památky, někdejší kolínské vodárny – té zvláštní věže, kterou každý, kdo přijíždí do Kolína od Prahy, uvidí jako jakýsi „kolínský maják“ již z dálky.

V první polovině volebního období jste měli trošku problémy s vedením kraje v čele s Davidem Rathem. Jak vypadá váš vztah s hejtmanem Řihákem?
Vztah s hejtmanem Řihákem je standardní, což je ve srovnání s érou Davida Ratha výrazný posun k lepšímu. Nejsme přátelé, stále zůstáváme v krajské politice názorovými oponenty, nicméně jsme schopni věcně diskutovat o problémech, které tíží město Kolín i Středočeský kraj.

Právě hejtmana Řiháka napadlo zřídit muzeum Miloše Zemana. Vy alespoň soudě z vašich reakcí v médiích jste z toho nápadu ale úplně nadšený nebyl. Proč?
Opakovaně jsem uvedl, že adoraci živých politiků na vrcholu kariéry formou oslavných básní a muzejních expozic považuji za záležitost patřící do jiné doby a jiné kultury. Byl jsem velmi potěšen, že pan prezident Zeman měl na danou věc velmi podobný náhled. Trochu úsměvný je fakt, že se pánové z kraje před vypuštěním mediální bubliny zapomněli samotného Miloše Zemana zeptat na jeho názor…  

Kolín se v poslední době také zmedializoval několika kriminálními činy. Nejdřív to bylo v souvislosti s odsouzením někdejšího místostarosty a poslance Pekárka. Mimochodem v téhle souvislosti vy jste se někde vyjádřil, že se přihlásíte o náhradu škody v téhle té kauze. Stalo se tak?
Daná záležitost je podrobována právní analýze. V trestněprávním řízení s panem poslancem Pekárkem, kdy jsme daný nárok již uplatňovali, nám nebyla náhrada škody přiznána a byli jsme odkázáni do roviny občanskoprávní. Rozdíl mezi cenou, za kterou byl předmětný pozemek prodán, a hodnotou určenou znaleckým posudkem, je cca 25 milionů korun. Právní analýza nám má přinést několik odpovědí – je reálné náhradu v této výši požadovat, respektive má město Kolín reálnou šanci spor vyhrát, nebo se bude jednat o neefektivně vynaložené finanční prostředky na soudní řízení? Je cena určená znaleckým posudkem skutečně bernou mincí, nebo je nutné přihlédnout k tržním danostem? Jakou částku by tedy město Kolín mělo jako náhradu škody uplatňovat? Chci však ještě jednou zdůraznit – město Kolín již jednou neúspěšně tento nárok uplatňovalo.

Další nepříjemná situace vyvstala, když na konci loňského roku policie oznámila, že odhalila podvody s evidencí aut a na těch podvodech se měli podílet i zaměstnanci vašeho odboru dopravy. Jsou současní úředníci pod větším drobnohledem?
Tady se musím chvíli zastavit. Pro každého zástupce města je krajně nepříjemné, když se na jeho úřadě objeví policie a obviní úředníky z trestného činu. Nicméně chci dodat několik zásadních skutečností. Trestná činnost měla být údajně započata v roce 2008, tedy před naším nástupem na radnici. V době přebírání úřadu jsme velmi přísně a nekompromisně naložili s mnohými vedoucími pracovníky, o jejichž práci panovaly podložené pochybnosti. V případě odboru dopravy jsme neměli, ani od orgánů činných v trestním řízení, jakékoliv informace o čemkoliv podezřelém. Navíc se na úseku, kde se domnělá trestná činnost měla odehrávat, jedná o výkon státní správy, kde dozor vykonává krajský úřad. Ještě za rok 2011 jsme měli od krajského úřadu vystaven protokol s výsledkem „bez závad“! Pochybnosti se tak opravdu dostavili až 4 měsíce před zatýkáním, kdy mě kontaktovala policie a požádala o součinnost, kterou jsem bezezbytku poskytnul – i s vědomím, že to v budoucnu nebude dobrou vizitkou pro úřad. Já si totiž skutečně myslí, a kvůli tomu jsem i do politiky šel, že musí platit zásada „padni komu padni“. Byť to může přinést různé komplikace a problémy.

Pane starosto, máte toho na svých bedrech opravdu hodně. Máte vůbec nějaký volný čas?
S volným časem to není úplně optimální, ale s tím jsem samozřejmě počítal a nechci si stěžovat. Jen se stále učím lépe hospodařit se svým časem, ve chvílích odpočinku skutečně odpočívat, odložit chytrý telefon, který mě zásobuje všemi druhy zpráv a informací. Jako pedagog jsem byl zvyklý na prázdniny, neměl jsem ani zkušenost s vybíráním si řádné dovolené. Za loňský rok jsem zděšeně zjistil, že mi více jak dva týdny zbyly, což už nehodlám opakovat. Odpočinek je nutný a v konečném důsledku výkon zvyšuje, musím na to myslet a polepšit se.

Co ve volném čase nejraději děláte?
Snažím se většinu času věnovat své dceři Agátě. To sice není odpočinek v pravém slova smyslu, nicméně dítě dodává energii a pomáhá vidět skutečné priority. Pokud je to jen trochu možné, nezapomínám ani na sport, který mě doprovází od dětství. Běhám, hrál jsem aktivně basketbal, mám rád tenis či volejbal. A pokud neusnu, tak čtu. Dobrá knížka a více času na ni mi opravdu chybí… A v neposlední řadě potřebuji k životu kamarády, a to ty staré dobré, kteří se neobjeví ve chvílích mého úspěchu a rozhodně nezmizí v momentech těžkých. Takových mám dostatek a považuji to za velké životní štěstí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace