Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měla smůlu na chlapy a nemanželského syna s Jandákem. Proč nádhernou Libuši Geprtovou maminka nechtěla a co ji nakonec zabilo? Tajnosti slavných

14.07.2015
Měla smůlu na chlapy a nemanželského syna s Jandákem. Proč nádhernou Libuši Geprtovou maminka nechtěla a co ji nakonec zabilo? Tajnosti slavných

Foto: kinoteatr.ru

Popisek: Zamilovaná byla několikrát, nikdy se však nevdala. Krásná Libuše Geprtová si prý chtěla udržet nezávislost.

Toužila být nezávislá, tvrdila, že má na chlapy smůlu, a tak zůstala svobodnou matkou, i když otce svého dítěte velmi milovala. V pouhých 63 letech ji zabila nemoc, která se stala prokletím celé její rodiny. Jen jí ‘darovala‘ trochu víc času než ostatním.

Občas nervózní a nepříjemná, ale vždy precizní. Byla nekompromisní a nedokázala se někomu podbízet, což o ní tvrdili i někteří její kolegové. Tvrdá, ale laskavá, někdy až hrubá, aby vzápětí pohladila. Její nejslavnější rolí se stala postava bláznivé Viktorky v televizní verzi Babičky Boženy Němcové. Výrazná a charismatická herečka se stala pozoruhodnou osobností českého filmu, televize, rozhlasu a divadla. Prokletím jejího života se stalo ‘nadání‘ neomylně si vybírat ty nesprávné partnery, své soukromí si ale pečlivě střežila a nikdy o něm na veřejnosti nemluvila. A pak také vážná rodinná zdravotní zátěž, které se po celý život bála a jež nakonec připravila zbytečně brzy o život i ji.

S Jarmilou Kurandovou v televizní adaptaci Babičky

S Jarmilou Kurandovou v televizní adaptaci Babičky

Maminka ji nechtěla

Libuše Geprtová se narodila 21. prosince 1941 v Kolíně, rodina ale žila v Kutné Hoře. Přišla na svět jako druhá z dvojčat. Měla ještě starší sestru, která bohužel brzy zemřela, a bratr-dvojče později odešel do emigrace. Dvojčata se narodila za války a jejich maminka prý nebyla příliš šťastná, že přišly na svět hned dvě děti současně, zřejmě kvůli nelehké existenční situaci. Pravdou však je, že odmítnutí, které projevila vůči druhému dvojčeti Libuši, si budoucí herečka celý život nesla v sobě. Rodinnou historii poznamenala brzká úmrtí na onkologická onemocnění. Její otec zemřel, když bylo Libuši pětadvacet let, a ani jí se tento osud nevyhnul.

Výchova v intelektuální, spořádané a vážené rodině byla velmi přísná a bez bližších citových projevů. I přes chladný vztah s rodiči se však Libuši podařilo jít si za svou dětskou touhou, kterou bylo herectví. Již v dětství navštěvovala různé dramatické kroužky, později působila v ochotnických spolcích. Civilní profesí se stala učitelkou, nějakou dobu učila ve Zlonicích u Slaného, pak v Hořicích. K divadlu ji to ale táhlo stále víc.

Putování za velkým snem

Postupně vystřídala několik hereckých společností. Dva roky byla členkou divadla v Karlových Varech a někteří karlovarští pamětníci dodnes vzpomínají na její uhrančivou Manon Lescaut. Poté hrála v Těšíně a Jihlavě, aby nakonec zakotvila v Brně, kde se stala nezapomenutelnou tváří tamní činohry. Původně ještě chtěla vystudovat herectví na DAMU, nakonec ale dala přednost praxi. Vypracovala se na výbornou divadelní herečku a brzy dostala příležitost předvést své umění i ve filmu. Poprvé stanula před kamerou v roce 1961 v dramatu Kohout plaší smrt. Následovalo několik menších rolí ve filmech či televizních inscenacích.

Pak ale nastal obrovský zlom, když dostala roli bláznivé Viktorky v televizní adaptaci Babičky, kterou zfilmoval v roce 1971 režisér Antonín Moskalyk. Nezapomenutelným a výrazným způsobem ztvárnila postavu zlomené zamilované dívky, později pomatené ženy. Chladná krása a uhrančivý pohled jejích očí dodaly Viktorce realistickou přesvědčivost a bezesporu se jednalo o jednu z nejlepších rolí v Libušině herecké kariéře. Díky ní také dostala v roce 1973 nabídku z Prahy, na angažmá v Divadle Na zábradlí. O uvolněném místě ji tehdy informoval její blízký kolega, herec Oldřich Vlach. Její divadelní kariéra je nejvíc spjata právě s tímto divadlem a režisérem Evaldem Schormem a Libuše Geprtová v něm zůstala déle než třicet let.

S Václavem Sloupem a Karlem Augustou v Divadle Na Zábradlí, v představení Největší z mušketýrů

S Václavem Sloupem a Karlem Augustou v Divadle Na Zábradlí, v představení Největší z mušketýrů

Milovala ho, ale přesto nechtěla

Svou životní velkou lásku potkala ve třiatřiceti letech. Zamilovala se do herce Vítězslava Jandáka a otěhotněla. I když byl prý její cit k Jandákovi velmi silný, nakonec se rozhodla zůstat svobodnou matkou a vychovávat dítě sama. Narodil se syn Svatopluk a vztah mezi Libuší a Jandákem byl díky jejímu rozhodnutí dlouho napjatý. Později se ale stali dobrými přáteli. Otec a manžel sice v rodině chyběl, ale podle svých slov nechtěla nikomu patřit.

Svatopluk se narodil v době, kdy byla Libušina sestra těžce nemocná a nakonec zemřela. Tím víc se herečka na své jediné dítě upnula a velmi se o syna bála i později v dospělosti. Byla sice několikrát zamilovaná, ale nikdy to příliš dlouho nevydrželo a také se nikdy nevdala. Později v jednom rozhovoru uvedla, že neměla v partnerských vztazích štěstí a také si chtěla udržet svou nezávislost.

V divadle nedodrželi slib

Z Divadla Na Zábradlí, ve kterém strávila tolik let, nakonec odešla. Bylo jí sice přislíbeno, že se s ní počítá i do dalších let, ale nakonec to nebyla pravda. Hrát sice nepřestala naráz, role ale postupně ubývaly a nedostávala žádné nové nabídky. Pro ženu, zvyklou vždy tvrdě pracovat, to byl problém, bez práce a milovaného divadla se cítila nesvá. Najednou zůstala s prázdnýma rukama, protože syn už byl dospělý a měl svoji rodinu.

Stesk po herectví jí vynahrazovali alespoň vnuci, kteří se stali její velkou radostí. Za peníze po otci si pořídila auto, kterému říkala děvenka, a ráda s ním vyrážela po různých místech, vzpomínala a přemýšlela. Na svět rozhodně nezanevřela. Dbala o sebe, byla upravená, cvičila, chodila s přáteli na delší procházky… V té době pracovala pro Český rozhlas, kde uváděla svůj pořad rozhovorů se zajímavými hosty, nazvaný Co máš v rozhlase rád aneb Splněná přání.

S Bolkem Polívkou ve své poslední roli, v německém životopisném dramatu A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu

S Bolkem Polívkou ve své poslední roli, v německém životopisném dramatu A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu

Nečekaný návrat na poslední chvíli

Když už to vypadalo, že se na jeviště nikdy nevrátí, vzpomněl si na ni v roce 2004 s nabídkou Karel Heřmánek z Divadla Bez zábradlí. Po několika letech se Libuše Geprtová vrátila na jeviště rolí paní Stoneové v legendárním muzikálu Cikáni jdou do nebe. Zdálo se, že vše se vrací k dobrému – měla zpět milovanou práci i úspěch. Osud však rozhodl jinak. Stačila si ještě zahrát pod vedením Antonína Moskalyka v jeho úspěšném seriálu Četnické humoresky. V divadle hrála až do jara 2005, to už ale byla těžce nemocná.

Krásná, cílevědomá a nesmírně pracovitá žena byla rozhodnutá bojovat. Chtěla žít dál a nemínila se vzdát. V létě 2005 podstoupila na neurologii Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí operaci nádoru na mozku a věřila, že nemoc překoná. O svém onemocnění nikdy veřejně nemluvila, bojovala s ní jako ostatně celý život o to, čeho chtěla dosáhnout. Tvrdý boj o život však prohrála. Poslední měsíce strávila v pražském hospicu, kde ji navštěvoval pouze syn Svatopluk. A protože si vždy tak tvrdě chránila soukromí, bylo pro mnohé velkým překvapením, když se 18. listopadu 2005 dozvěděli o její smrti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace