Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ztráta domova i vnuků, trápení s alkoholikem, vyhořelý byt… Trampoty a tragédie krásné Hany, která porazila i legendární Claudii Cardinale. Tajnosti slavných

05.05.2015
Ztráta domova i vnuků, trápení s alkoholikem, vyhořelý byt… Trampoty a tragédie krásné Hany, která porazila i legendární Claudii Cardinale. Tajnosti slavných

Autor: cinema.de

Popisek: Navzdory hvězdnému startu zůstala Hana Brejchová po celý život ve stínu své sestry Jany

Půvabnou plavovlásku, která prožila celý život ve stínu slavnější sestry Jany, provázela řada překážek i těžkých ztrát. S čím vším se musela vyrovnat a kde nakonec potkala krásnou pozdní lásku?

Poprvé se objevila na filmovém plátně ve svých osmnácti letech, když si ji její tehdejší švagr Miloš Forman vybral jako představitelku Anduly v nesmrtelné romantické komedii Lásky jedné plavovlásky. Hlavní role jí přinesla velkou popularitu. S filmem, nominovaným na Oscara, objela Hana Brejchová jako doprovod režiséra na festivalech téměř celý svět. Na festivalu v Benátkách se umístila na třetím místě v kategorii nejlepší ženský herecký výkon, a dokonce nechala za sebou tehdejší hvězdu světového formátu Claudii Cardinale.

Jak se zrodila plavovláska

O šest let mladší sestra Jany Brejchové se narodila 12. prosince 1946 do velmi početné rodiny, v níž žilo osm dětí. Její otec pracoval jako řidič dálkové dopravy, a zřejmě i to bylo důvodem, proč se rodiče rozvedli, když jí bylo dvanáct let. Sestra Jana už byla v té době vdaná za režiséra Miloše Formana, maminka se upnula k nejmladší sestře Iloně, která se narodila postižená, a tak Haně chyběl blízký člověk, kterému by se mohla svěřovat se svými problémy i láskami. Nakonec ho našla ve Formanovi, ale až poté co se s ním Jana rozvedla. Byl pro ni kamarádem, učitelem i ‘druhým tátou‘ a jejich přátelství trvá dodnes.

S Vladimírem Pucholtem ve slavném filmu Lásky jedné plavovlásky

S Vladimírem Pucholtem ve slavném filmu Lásky jedné plavovlásky

Nápad obsadit právě Hanu se zrodil náhodou – během studií na gymnáziu totiž prodělala v roce 1965 infekční žloutenku a musela přerušit ročník. A tak Forman přišel s návrhem, jestli by si nechtěla zahrát ve filmu. Hana byla ráda, že si přivydělá – za natáčecí den dostávala 140 korun, tudíž si za celý film vydělala zhruba pět tisíc, což v tehdejší době bylo hodně peněz. „A to mi ještě Miloš za nahou scénu prosadil příplatek 500 korun,“ prozradila Hana před časem v rozhovoru pro Ahaonline.cz.

Do svlékání ji vmanévrovali

Zpočátku vůbec netušila, co všechno ji před kamerou čeká, Forman jí dávkoval informace ‘po kapkách‘. „Vždycky před natáčením scény mi popsal situaci, ale scénář mi nikdy neukázal. Chtěl, abych to zahrála podle sebe, tak jak jsem mu to sama dříve vyprávěla. Takhle jsem natočila celý film, podle svých pocitů a bez scénáře,“ vyprávěla paní Brejchová. Kdyby tušila, že bude ve filmu nahá, nikdy by prý nabídku nepřijala.

I s obsahem slavné erotické scény se seznamovala postupně. „Miloš za mnou jednou přišel a řekl mi, že zítra točíme s Vláďou Pucholtem a já tam budu v kombiné. Hned jsem začala brečet, ale on neustoupil a trval na tom,“ popsala vývoj událostí. Teprve když bylo všechno připravené, Forman prý zavelel: „Hani, to kombiné půjde dolů.“ Hana prý dostala záchvat, nadávala mu, brečela… „Jak já ho v tu chvíli nenáviděla. Ale neměla jsem šanci,“ povzdychla si. A tak kombiné sundala, jenže vzápětí přikázal, že dolů musí úplně všechno. Nakonec natáčení nešlo tak rychle, jak Forman původně sliboval, protože se mu neustále něco nelíbilo. „Asi po pátém opakování se ve Vláďovi probudil chlap a došlo ke ztopoření jeho určitých partií. Řekla jsem jen – No, Vláďo! On vstal a řekl: ‘Já se taky na to můžu kur.. vys…!‘ Odešel pryč a Miloš jen koukal,“ dodala s úsměvem.

Miloš Forman, který odstartoval její kariéru

Miloš Forman, který odstartoval její kariéru

Od opilce utekla kvůli dětem

Ze všeho nejvíc toužila mít vlastní rodinu. Při natáčení se zamilovala do učitele Jaroslava Bařiny, kterého si vzala. Narodila se jí dcera Světlana, další potomky jí však osud dlouho nechtěl dopřát, a tak se po šesti letech rozhodli pro adopci a do rodiny přibyla ještě Veronika. Její manžel ale začal pít, a tak se Hana nakonec rozvedla, aby před ním uchránila své děti.

Později se upnula ke Světlaniným dětem a vnukům. Z prvního manželství má hereččina dcera Lucii, z druhého syna Matěje. Jenže pak se vdala potřetí a svých dvou dětí se vzdala kvůli novému partnerovi, kterému poté porodila dva kluky. A paní Hana se tím nikdy nepřestala trápit. „Vzdala se svých dětí kvůli chlapovi. Starší dceru Lúcu dala prvnímu manželovi, čtyřletého Matýska druhému. To se neodpouští,“ řekla nekompromisně již před lety Blesku.

Vždycky byla až ta druhá

I přes počáteční hvězdný úspěch zůstávala po celý život jako herečka ve stínu slavnější sestry Jany. Ve filmové kariéře pokračovala ve dvou bravurně natočených kriminálkách Žirafa v okně a Po stopách krve. Dalším jejím velkým úspěchem se stala v roce 1968 hlavní role v komedii režiséra Jaroslava Papouška Nejkrásnější věk, v níž ztvárnila postavu mladé maminky Vránové, která si chce vydělat peníze tím, že stojí sochařům modelem.

Objevila se též počátkem 80. let v menší roli v komediálním snímku Matěji, proč tě holky nechtějí a po těchto úspěšných filmech se z povědomí diváků vytratila. Její kariéra sice neskončila, větších rolí se už ale nikdy nedočkala, byly to jenom epizodky. V roce 1984 si na ni vzpomněl Miloš Forman a nabídl jí menší roli ve svém excelentním životopisném dramatu Amadeus, který se natáčel v Praze. Naposledy stála před kamerou v roce 1995 v komedii režiséra Milana Muchny Divoké pivo.

Po požáru bytu žije v Domově s pečovatelskou službou v Buštěhradu

Po požáru bytu žije v Domově s pečovatelskou službou v Buštěhradu

Přišla téměř o všechno

Třetí krutá rána Hanu potkala v roce 2009, když jí vyhořel byt a ona přišla téměř o všechno. Fotografie z natáčení ale oheň jakoby zázrakem ušetřil. Příčinou neštěstí byla podle vyšetřovatelů hořící dekorativní svíčka, u níž paní Brejchová usnula. Nadýchala se zplodin a kvůli otravě kysličníkem uhelnatým musela být převezena do Nemocnice Na Františku, a poté do Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Po propuštění jí dcera Veronika našla Domov s pečovatelskou službou v Buštěhradu, kde v době, kdy byla úplně na dně, nečekaně potkala pozdní lásku. Dokonce se znovu vdala. I když muž, kterého milovala, byl o dvacet let starší a v roce 2012 zemřel, paní Hana přiznává, že díky němu našla v sobě klid a mír. Zjistila, že nemusí mít své blízké u sebe, ale stačí mít je ‘v sobě‘. „Vypovědělo mu srdce a umřel mi v náručí,“ prozradila.

Nekonečný spor se sestrou Janou

Po celý život měla a i nyní v Buštěhradu má řadu přátel, jen s jediným člověkem se nedokáže domluvit – se starší a slavnější sestrou Janou. Dokonce spolu třicet let nepromluvily. Šuškalo se, že jí Hana závidí úspěch, několikrát proběhla médii i zpráva, že příčinou jejich averze se stal právě Miloš Forman, to však Hana odmítá. „I když se všude píše, že jsme se rozkmotřily kvůli Milošovi, není to pravda. Věci se mají jinak, je to mezi námi,“ prohlásila.

Hana již několikrát učinila první krok ke smíření, nakonec to ale nikdy nedopadlo dobře. Za Janou se vydala i loni v létě do nemocnice, poté co sestra zkolabovala. Nejprve se zdálo, že konečně najdou společnou řeč, vzápětí však Jana zakázala personálu, aby k ní sestru pouštěli. „Já tomu vůbec nerozumím. Byla jsem tak moc ráda, když mě před týdnem sestra v nemocnici přijala. Byla příjemná a milá. Skutečně jsme se neviděly třicet let,“ řekla Blesku Hana a dodala: „A už končím a na Janu se vyprdnu, když je taková.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace