Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Kladno má technologickou vymoženost, kterou jako první zavedli v Los Angeles. Ovládá celé veřejné osvětlení na dálku. K 'ovladači' mají přístup hasiči i policisté. Jak to funguje?

25.04.2015
Kladno má technologickou vymoženost, kterou jako první zavedli v Los Angeles. Ovládá celé veřejné osvětlení na dálku. K 'ovladači' mají přístup hasiči i policisté. Jak to funguje?

Autor: Philips

Popisek: Venkovní osvětlení

Vývoj technologií jde neustále kupředu, přináší nám nové výhody a vylepšuje náš život. Společnost Philips přišla s inovativním systémem inteligentního osvětlení CityTouch, které je ovládáno dálkově pomocí mobilních a cloudových technologií. Los Angeles se stalo prvním městem na světě, které tuto technologii využívá pro kompletní řízení svého veřejného osvětlení. Vymoženost však nalezneme i u nás, úspěšně ji začalo využívat město Kladno.

Je to ekonomičtější a vylepšení si všimnou i lidé

Řešení přináší nové možnosti kontroly a zabezpečení pouličního osvětlení, které nabízí výhody nejen obyvatelům, ale také správcům a samotnému městu. Z ekonomického hlediska se využívání systému CityTouch projeví ve snižování investic a nákladů na údržbu i provoz a díky monitorování každého jednotlivého světla lze optimalizovat jejich využití.

Obyvatelům poskytne přizpůsobivé osvětlení díky správné úrovni světla na správných místech ve správný čas. Zvýší atraktivitu a především bezpečnost měst a díky vysoké kvalitě LED technologie má mnohonásobně delší životnost než předešlé typy osvětlení. Správcům veřejného osvětlení umožní získávat a analyzovat data a podle výsledků ihned flexibilně reagovat.

Instalace v Los Angeles, ale i v Kladně

Ačkoli technologii CityTouch již využívá 31 zemí po celém světě, instalace v americkém Los Angeles je unikátní v tom, že propojuje veškeré osvětlení po celém městě. Los Angeles má více pouličních světel s LED technologií než kterékoli jiné město v USA, proto bylo nutné najít řešení, které by umožňovalo vzdálenou kontrolu a zároveň přesně informovalo o spotřebě každého jednotlivého světla.

Zároveň mělo být jednoduché na instalaci a flexibilně zapadnout do plánů takzvaného chytrého města. Řízení a správa je po zavedení CityTouch možná dálkově, pomocí sítě. Díky použití mobilní čipové technologie, vložené do svítidla, je totiž v rámci sítě každá žárovka identifikovatelná. Správce může získávat detailní informace o vzniklých poruchách a vzdáleně je řešit. Navíc přináší volbu režimu stmívání každého jednotlivého svítidla pro jakýkoli den v roce.

Technologie CityTouch je k vidění i v České republice. Ve městě Kladno přispěla ke zvýšení bezpečnosti v místě důležitého dopravního uzlu, kde ústí výjezd hasičského sboru a sanitních vozů. Právě hasiči a záchranáři společně s policií sdílejí přístup do rozhraní s ovládáním osvětlení a v případě nutnosti mohou aktivovat výstražný režim svícení. Z hlediska bezpečnosti se jedná o významný preventivní krok pro minimalizaci rizika dopravních nehod.

Šetrnější k životnímu prostředí, bezpečnější pro obyvatele

Veřejné osvětlení spotřebuje až 19 procent celosvětové energie, v rámci udržitelného rozvoje je tak třeba hledat rovnováhu mezi potřebami obyvatel a šetrným přístupem k životnímu prostředí. CityTouch díky LED technologii nabízí úsporu až 80 procent energie a několikanásobně delší životnost žárovek. Navíc dokáže analyzovat data z každé jednotlivé žárovky, a umožní tak optimalizovat spotřebu elektrické energie za zvolené časové období pro libovolná svítidla.

Inteligentní veřejné osvětlení znamená především mnohem vyšší bezpečnost chodců, protože může zajistit správnou úroveň osvětlení ve správnou dobu. Tato technologie také podporuje revitalizaci města a dělá z tmavých zákoutí přátelštější a bezpečnější prostředí pro život. Osvětlení, které je možno řídit v čase, přinese více světla, přehlednou jízdu pro řidiče, a tím také vyšší bezpečnost chodců zejména v nočních hodinách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace