Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kladno má technologickou vymoženost, kterou jako první zavedli v Los Angeles. Ovládá celé veřejné osvětlení na dálku. K 'ovladači' mají přístup hasiči i policisté. Jak to funguje?

25.04.2015
Kladno má technologickou vymoženost, kterou jako první zavedli v Los Angeles. Ovládá celé veřejné osvětlení na dálku. K 'ovladači' mají přístup hasiči i policisté. Jak to funguje?

Foto: Philips

Popisek: Venkovní osvětlení

Vývoj technologií jde neustále kupředu, přináší nám nové výhody a vylepšuje náš život. Společnost Philips přišla s inovativním systémem inteligentního osvětlení CityTouch, které je ovládáno dálkově pomocí mobilních a cloudových technologií. Los Angeles se stalo prvním městem na světě, které tuto technologii využívá pro kompletní řízení svého veřejného osvětlení. Vymoženost však nalezneme i u nás, úspěšně ji začalo využívat město Kladno.

Je to ekonomičtější a vylepšení si všimnou i lidé

Řešení přináší nové možnosti kontroly a zabezpečení pouličního osvětlení, které nabízí výhody nejen obyvatelům, ale také správcům a samotnému městu. Z ekonomického hlediska se využívání systému CityTouch projeví ve snižování investic a nákladů na údržbu i provoz a díky monitorování každého jednotlivého světla lze optimalizovat jejich využití.

Obyvatelům poskytne přizpůsobivé osvětlení díky správné úrovni světla na správných místech ve správný čas. Zvýší atraktivitu a především bezpečnost měst a díky vysoké kvalitě LED technologie má mnohonásobně delší životnost než předešlé typy osvětlení. Správcům veřejného osvětlení umožní získávat a analyzovat data a podle výsledků ihned flexibilně reagovat.

Instalace v Los Angeles, ale i v Kladně

Ačkoli technologii CityTouch již využívá 31 zemí po celém světě, instalace v americkém Los Angeles je unikátní v tom, že propojuje veškeré osvětlení po celém městě. Los Angeles má více pouličních světel s LED technologií než kterékoli jiné město v USA, proto bylo nutné najít řešení, které by umožňovalo vzdálenou kontrolu a zároveň přesně informovalo o spotřebě každého jednotlivého světla.

Zároveň mělo být jednoduché na instalaci a flexibilně zapadnout do plánů takzvaného chytrého města. Řízení a správa je po zavedení CityTouch možná dálkově, pomocí sítě. Díky použití mobilní čipové technologie, vložené do svítidla, je totiž v rámci sítě každá žárovka identifikovatelná. Správce může získávat detailní informace o vzniklých poruchách a vzdáleně je řešit. Navíc přináší volbu režimu stmívání každého jednotlivého svítidla pro jakýkoli den v roce.

Technologie CityTouch je k vidění i v České republice. Ve městě Kladno přispěla ke zvýšení bezpečnosti v místě důležitého dopravního uzlu, kde ústí výjezd hasičského sboru a sanitních vozů. Právě hasiči a záchranáři společně s policií sdílejí přístup do rozhraní s ovládáním osvětlení a v případě nutnosti mohou aktivovat výstražný režim svícení. Z hlediska bezpečnosti se jedná o významný preventivní krok pro minimalizaci rizika dopravních nehod.

Šetrnější k životnímu prostředí, bezpečnější pro obyvatele

Veřejné osvětlení spotřebuje až 19 procent celosvětové energie, v rámci udržitelného rozvoje je tak třeba hledat rovnováhu mezi potřebami obyvatel a šetrným přístupem k životnímu prostředí. CityTouch díky LED technologii nabízí úsporu až 80 procent energie a několikanásobně delší životnost žárovek. Navíc dokáže analyzovat data z každé jednotlivé žárovky, a umožní tak optimalizovat spotřebu elektrické energie za zvolené časové období pro libovolná svítidla.

Inteligentní veřejné osvětlení znamená především mnohem vyšší bezpečnost chodců, protože může zajistit správnou úroveň osvětlení ve správnou dobu. Tato technologie také podporuje revitalizaci města a dělá z tmavých zákoutí přátelštější a bezpečnější prostředí pro život. Osvětlení, které je možno řídit v čase, přinese více světla, přehlednou jízdu pro řidiče, a tím také vyšší bezpečnost chodců zejména v nočních hodinách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace