Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

10.04.2013
Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Protikorupční sdružení Lepší Kladno zpochybňuje postup premiéra Nečase při lednové prezidentské amnesii.

Lednová amnestie prezidenta republiky stále vzbuzuje velké emoce. Podle protikorupčního sdružení Lepší Kladno byl formální postup premiéra Petra Nečase velmi nestandardní.

„Z veřejných vyjádření premiéra a ministra spravedlnosti víme, že o chystané amnestii oba věděli již před vánočními svátky,“ konstatuje mluvčí sdružení Milan Hamerský. „To, že neexistuje žádný doklad o chystané amnestii, ať již v podobě průvodního dopisu či návrhu, který by prošel spisovou službou Úřadu vlády a Ministerstva spravedlnosti, staví představitele vlády na úroveň soukromých osob, které nezávazně rozhodují o zásadním zásahu do osobních práv desetitisíců českých občanů neznámým způsobem mimo zákonný úřední postup. Potěšilo nás, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených a přikázal jim první, zcela nedostatečnou, odpověď doplnit. Formálně správná odpověď pouze potvrdila to, co tušíme. Je tedy pouze na premiérovi Nečasovi, aby se konečně přestal schovávat za silácká vyjádření a rozptýlil řadu důvodných pochybností o souladu vyhlášení amnestie s právním řádem a mezinárodními závazky ČR," pokračuje Milan Hamerský a doplňuje: „Budeme si muset počkat, jak státní zastupitelství naloží s podnětem senátorů (Štech, Antl) na prošetření role premiéra v celé kauze". 

Protikorupční sdružení Lepší Kladno tak slaví první velký úspěch. Na všechny informace o tom, jaký byl podíl premiéra Petra Nečase na novoroční amnestii tehdejšího prezidenta Klause, Úřad vlády nejprve uvalil přísné embargo. Po zásahu rozkladové komise však byl donucen s informacemi vyjít na světlo.

Ústavní právo prezidenta?

Sdružení obeslalo nejvyšší úřady sérií dotazů na konci ledna. „Jde o ústavní právo prezidenta, které nemusí nikomu zdůvodňovat," vysvětlil obratem prezidentův tajemník Ladislav Jakl, proč Hrad všechny informace o amnestii tají. Stejně uspělo Lepší Kladno zpočátku i ve Strakově akademii. „Vámi požadované informace se nevztahují k činnosti Úřadu vlády České republiky," stálo v odpovědi ze 4. února. Sdružení se ale nedalo a na postup dotyčného úředníka si stěžovalo. Stížnost řešila 4. března rozkladová komise Úřadu vlády a dospěla k přesně opačnému názoru: „Amnestie prezidenta republiky se nepochybně týká také působnosti vlády a jejích členů, neboť předseda vlády rozhodnutí o amnestii spolupodepisuje a vláda za takové rozhodnutí odpovídá."

Vedoucí vládního úřadu Lubomír Poul proto nařídil svým úředníkům, aby odpovědi na dotazy protikorupčního sdružení vypracovali znovu - a pořádně. Pokud poskytnutí informací o amnestii nebude bránit důvodná překážka, třeba kdyby šlo o informace podléhající utajení, musí je úřad vydat. Lepší Kladno se Úřadu vlády dotazovalo mimo jiné na to, kdy přesně byl vládě či některému jejímu členovi oznámen úmysl prezidenta vyhlásit amnestii, zda byl text amnestie projednán vládou před jejím vyhlášením, zda se na přípravě jejího textu podílel některý člen vlády, kdo konkrétně to byl či zda a kým si nechala vláda vypracovat studii o dopadu amnestie.

Na všechny tyto otázky se tak sdružení a jeho prostřednictvím i veřejnost možná už brzy dozví odpovědi. „Vítáme, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených. Rozptýlit řadu důvodných pochybností by však neměl pouze Úřad vlády, ale především premiér Nečas," uzavírá mluvčí sdružení Milan Hamerský.

Jana Vlková