Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

10.04.2013
Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Protikorupční sdružení Lepší Kladno zpochybňuje postup premiéra Nečase při lednové prezidentské amnesii.

Lednová amnestie prezidenta republiky stále vzbuzuje velké emoce. Podle protikorupčního sdružení Lepší Kladno byl formální postup premiéra Petra Nečase velmi nestandardní.

„Z veřejných vyjádření premiéra a ministra spravedlnosti víme, že o chystané amnestii oba věděli již před vánočními svátky,“ konstatuje mluvčí sdružení Milan Hamerský. „To, že neexistuje žádný doklad o chystané amnestii, ať již v podobě průvodního dopisu či návrhu, který by prošel spisovou službou Úřadu vlády a Ministerstva spravedlnosti, staví představitele vlády na úroveň soukromých osob, které nezávazně rozhodují o zásadním zásahu do osobních práv desetitisíců českých občanů neznámým způsobem mimo zákonný úřední postup. Potěšilo nás, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených a přikázal jim první, zcela nedostatečnou, odpověď doplnit. Formálně správná odpověď pouze potvrdila to, co tušíme. Je tedy pouze na premiérovi Nečasovi, aby se konečně přestal schovávat za silácká vyjádření a rozptýlil řadu důvodných pochybností o souladu vyhlášení amnestie s právním řádem a mezinárodními závazky ČR," pokračuje Milan Hamerský a doplňuje: „Budeme si muset počkat, jak státní zastupitelství naloží s podnětem senátorů (Štech, Antl) na prošetření role premiéra v celé kauze". 

Protikorupční sdružení Lepší Kladno tak slaví první velký úspěch. Na všechny informace o tom, jaký byl podíl premiéra Petra Nečase na novoroční amnestii tehdejšího prezidenta Klause, Úřad vlády nejprve uvalil přísné embargo. Po zásahu rozkladové komise však byl donucen s informacemi vyjít na světlo.

Ústavní právo prezidenta?

Sdružení obeslalo nejvyšší úřady sérií dotazů na konci ledna. „Jde o ústavní právo prezidenta, které nemusí nikomu zdůvodňovat," vysvětlil obratem prezidentův tajemník Ladislav Jakl, proč Hrad všechny informace o amnestii tají. Stejně uspělo Lepší Kladno zpočátku i ve Strakově akademii. „Vámi požadované informace se nevztahují k činnosti Úřadu vlády České republiky," stálo v odpovědi ze 4. února. Sdružení se ale nedalo a na postup dotyčného úředníka si stěžovalo. Stížnost řešila 4. března rozkladová komise Úřadu vlády a dospěla k přesně opačnému názoru: „Amnestie prezidenta republiky se nepochybně týká také působnosti vlády a jejích členů, neboť předseda vlády rozhodnutí o amnestii spolupodepisuje a vláda za takové rozhodnutí odpovídá."

Vedoucí vládního úřadu Lubomír Poul proto nařídil svým úředníkům, aby odpovědi na dotazy protikorupčního sdružení vypracovali znovu - a pořádně. Pokud poskytnutí informací o amnestii nebude bránit důvodná překážka, třeba kdyby šlo o informace podléhající utajení, musí je úřad vydat. Lepší Kladno se Úřadu vlády dotazovalo mimo jiné na to, kdy přesně byl vládě či některému jejímu členovi oznámen úmysl prezidenta vyhlásit amnestii, zda byl text amnestie projednán vládou před jejím vyhlášením, zda se na přípravě jejího textu podílel některý člen vlády, kdo konkrétně to byl či zda a kým si nechala vláda vypracovat studii o dopadu amnestie.

Na všechny tyto otázky se tak sdružení a jeho prostřednictvím i veřejnost možná už brzy dozví odpovědi. „Vítáme, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených. Rozptýlit řadu důvodných pochybností by však neměl pouze Úřad vlády, ale především premiér Nečas," uzavírá mluvčí sdružení Milan Hamerský.

Jana Vlková 

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace