Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

10.04.2013
Sdružení Lepší Kladno vytáhlo do boje proti Nečasovi

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Protikorupční sdružení Lepší Kladno zpochybňuje postup premiéra Nečase při lednové prezidentské amnesii.

Lednová amnestie prezidenta republiky stále vzbuzuje velké emoce. Podle protikorupčního sdružení Lepší Kladno byl formální postup premiéra Petra Nečase velmi nestandardní.

„Z veřejných vyjádření premiéra a ministra spravedlnosti víme, že o chystané amnestii oba věděli již před vánočními svátky,“ konstatuje mluvčí sdružení Milan Hamerský. „To, že neexistuje žádný doklad o chystané amnestii, ať již v podobě průvodního dopisu či návrhu, který by prošel spisovou službou Úřadu vlády a Ministerstva spravedlnosti, staví představitele vlády na úroveň soukromých osob, které nezávazně rozhodují o zásadním zásahu do osobních práv desetitisíců českých občanů neznámým způsobem mimo zákonný úřední postup. Potěšilo nás, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených a přikázal jim první, zcela nedostatečnou, odpověď doplnit. Formálně správná odpověď pouze potvrdila to, co tušíme. Je tedy pouze na premiérovi Nečasovi, aby se konečně přestal schovávat za silácká vyjádření a rozptýlil řadu důvodných pochybností o souladu vyhlášení amnestie s právním řádem a mezinárodními závazky ČR," pokračuje Milan Hamerský a doplňuje: „Budeme si muset počkat, jak státní zastupitelství naloží s podnětem senátorů (Štech, Antl) na prošetření role premiéra v celé kauze". 

Protikorupční sdružení Lepší Kladno tak slaví první velký úspěch. Na všechny informace o tom, jaký byl podíl premiéra Petra Nečase na novoroční amnestii tehdejšího prezidenta Klause, Úřad vlády nejprve uvalil přísné embargo. Po zásahu rozkladové komise však byl donucen s informacemi vyjít na světlo.

Ústavní právo prezidenta?

Sdružení obeslalo nejvyšší úřady sérií dotazů na konci ledna. „Jde o ústavní právo prezidenta, které nemusí nikomu zdůvodňovat," vysvětlil obratem prezidentův tajemník Ladislav Jakl, proč Hrad všechny informace o amnestii tají. Stejně uspělo Lepší Kladno zpočátku i ve Strakově akademii. „Vámi požadované informace se nevztahují k činnosti Úřadu vlády České republiky," stálo v odpovědi ze 4. února. Sdružení se ale nedalo a na postup dotyčného úředníka si stěžovalo. Stížnost řešila 4. března rozkladová komise Úřadu vlády a dospěla k přesně opačnému názoru: „Amnestie prezidenta republiky se nepochybně týká také působnosti vlády a jejích členů, neboť předseda vlády rozhodnutí o amnestii spolupodepisuje a vláda za takové rozhodnutí odpovídá."

Vedoucí vládního úřadu Lubomír Poul proto nařídil svým úředníkům, aby odpovědi na dotazy protikorupčního sdružení vypracovali znovu - a pořádně. Pokud poskytnutí informací o amnestii nebude bránit důvodná překážka, třeba kdyby šlo o informace podléhající utajení, musí je úřad vydat. Lepší Kladno se Úřadu vlády dotazovalo mimo jiné na to, kdy přesně byl vládě či některému jejímu členovi oznámen úmysl prezidenta vyhlásit amnestii, zda byl text amnestie projednán vládou před jejím vyhlášením, zda se na přípravě jejího textu podílel některý člen vlády, kdo konkrétně to byl či zda a kým si nechala vláda vypracovat studii o dopadu amnestie.

Na všechny tyto otázky se tak sdružení a jeho prostřednictvím i veřejnost možná už brzy dozví odpovědi. „Vítáme, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených. Rozptýlit řadu důvodných pochybností by však neměl pouze Úřad vlády, ale především premiér Nečas," uzavírá mluvčí sdružení Milan Hamerský.

Jana Vlková 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace