Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To jsme tu jak za protektorátu, aby německá policie řádila pár kilometrů od Prahy? Váleční veteráni marně protestují proti narušení státní suverenity, jak tvrdí

20.12.2014
To jsme tu jak za protektorátu, aby německá policie řádila pár kilometrů od Prahy? Váleční veteráni marně protestují proti narušení státní suverenity, jak tvrdí

Foto: repro

Popisek: Německá policie pronásledovala Čechy až k Velvarům, ilustrační foto

Neuvěřitelné porušení státní suverenity. Tak hodnotí váleční veteráni jen pár dnů starý případ, kdy ozbrojená německá policie zasahovala u Velvar, jen 10 kilometrů od hranic Prahy. Tak za tohle jsme bojovali? bouří se váleční veteráni. A na jejich straně je i mezinárodní právo.

„Copak za tohle jsme krváceli a umírali? Aby si ozbrojení Němci v roce 2014 jako Gestapo  za protektorátu jezdili po republice, jak chtějí, a na dohled Prahy zatýkali každého, koho chtějí? Jsme opravdu vazalský Protektorát Böhmen und Mähren II,“  říká pobouřeně válečný veterán od Dukly a Ostravy, žijící v Praze.

Veterán z 2. světové války naráží na honičku 14 českých a tří německých policejních hlídek z minulého čtvrtka, kteří od přechodu Rožany na Šluknovsku pronásledovaly 150 km prchající ukradenou dodávku. Posádka dvou zlodějů, Čechů, byla nakonec dopadena ve Velvarech, kde najela na zatarasený most přes Bakovský potok.

Co se přesně stalo?

Dejme slovo reportérům Týdne:  „Sedmnáct policejních vozů včetně tří německých ráno pronásledovalo dva Čechy v odcizené dodávce ujíždějící z Německa. Řidič údajně odmítl zastavit policejní kontrole u hraničního přechodu Šluknov na Děčínsku. Zhruba po dvouhodinovém pronásledování byli oba muži ve věku 35 a 36 let zadrženi u Velvar na Kladensku, kde s vozem havarovali. Skončili v cele, jsou podezřelí z krádeže. „Kontrolu prováděla kolem půl páté ráno německá policejní kontrola. Na jejich výzvu Volkswagen Transporter však nezastavil, proto ho poté začali policisté pronásledovat," uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová a upřesnila, že ke třem německým policejním hlídkám se při pronásledování přidalo postupně osm policejních vozů z Ústeckého kraje a šest ze Středočeského kraje. Celou akci monitoroval policejní vrtulník. Policisté se snažili zastavit auto u Nové Vsi na Mělnicku, řidič však na výzvy nereagoval, služební vozidlo objel a ujížděl dál. Kolem půl sedmé hodiny ráno skončilo pronásledování u Velvar. Pětatřicetiletý řidič vjel na uzavřený most, kde narazil do betonové zábrany instalované kvůli opravě. „Po nárazu do betonu nepojízdné vozidlo zůstalo stát na mostě. Řidič ani spolujezdec neuposlechli následných výzev zasahujících policistů k vystoupení z vozidla. Proto policisté použili dle zákona donucovacích prostředků - hrozba namířenou střelnou zbraní, hmaty a chvaty, a oběma mužům přiložili pouta," uvedla policejní mluvčí. Zatýkání se podle policie obešlo bez zranění. Oba zadržení jsou podle policie z Libereckého kraje. Řidič nebyl pod vlivem alkoholu ani neměl zakázáno řízení. Škoda na havarovaném autě byla předběžně vyčíslena na 80 tisíc korun. „Oba muži jsou v současné době umístěni v policejní cele. Jsou důvodně podezřelí ze spáchání přečinu krádeže," dodala mluvčí.“

Nechci přijít o důchod…

Své jméno válečný hrdina nechtěl sdělit, redakce ale jeho totožnost zná. „Jsem sice už nad hrobem, ale nechci přijít o důchod. Neměl bych na nájem a skončil někde v kanále. Vím dobře, jak se ministerstvo obrany dokáže ke svým lidem macešsky postavit, když na ně Němci zadupou,“ připomíná veterán dva roky starý skandál, kdy tehdejší šéf resortu obrany Alexandr Vondra nechal na přání Jana Šinágla, trestně stíhaného žalobci v Berouně za popírání holocaustu a heydrichiády (který o sobě prohlašuje, že je mluvčí Sudetoněmeckého landsmančaftu -  pozn. redakce), vyhodit z armády několik důstojníků, údajně proto, že vystupovali proti snahám Němců o vrácení majetku zabaveného prezidentem Benešem za kolaboraci s Hitlerem.

Německo porušuje mezinárodní právo

Válečným veteránům přitom dává za pravdu i mezinárodní právo. „Česká republika uplatňuje svrchovanost nad svým územím a svými občany, nad kterými má personální výsost,“ říká jeden z nejuznávanějších českých odborníků v oblasti mezinárodního práva, docent Právnické fakulty University Karlovy Vladimír Balaš. Jeho názor je o to respektovanější, že Balaš navíc působí jako člen Stálého rozhodčího soudu v Haagu.

Zatím poslední kontroverzní případ, který by nasvědčoval narušení české suverenity Němci u Velvar, přitom není ani zdaleka prvním. Už několikrát německá justice odmítla vydat německé občany, kteří na našem území spáchali trestné činy vůči českým občanům. Naposledy tomu bylo v případě únosu českého romského dítěte na Mostecku německým manželským párem. Také dvojice mladých německých satanistických vrahů (15 a 20 let), kteří v červnu 2013 v pražských Radlicích zavraždili 42 ranami sekerou osmatřicetiletého taxikáře a otce Jana K., zůstala na německé justici.

V tom se tak praxe našich sousedů podobá praxi uplatňované USA, které také odmítají vydávat své zločince tam, kde spáchali své zločiny, protože „nedůvěřují tamní justici“. A to i v případě, že se jedná o jejich spojence, jako např. Japonsko - viz opakovaná znásilnění školaček na ostrově Okinava americkými námořníky z tamní základny. Nedosti na tom: Američané nerespektují ani spojenecké země EU a NATO, jako v případě tragédie v Itálii, kdy pilot jejich stíhačky při hazardním letu nízko nad zemí přetrhl křídlem lano od horské lanovky, která se pak i s lidmi zřítila do propasti.

„Každý má právo na svého soudce a trestné činy vyšetřují a soudí orgány tam, kde ke zločinu došlo. To je základ nejen našeho trestního řádu, ale i české Ústavy  a Listiny lidských práv a svobod, která je její součástí a která stojí nad všemi ostatními zákony,“ dokládá porušování českých zákonů ze strany Německa právník Jan Mnich z Prahy. 

Dějiny se vrací?

Trochu úsměvný je pro změnu tento případ: Podle Jiřího Hrázkého z Prahy, který jezdí na Děčínsko na chalupu pod Studenec, zase německá policie oznámila na schůzi obce, že kvůli rušení služeben Policie České republiky z důvodů škrtů se na ni mohou občané kdykoliv obrátit, rychle prý zasáhnou. Obec se přitom nachází v Čechách, skoro 10 km kilometrů od hranic. „Vítejte zpátky v Sudetech,“ směje se hořce Hrázký.

Zdálo by se, že si český stát sám uvědomuje své postavení vůči Německu a že se v případě policejní štvanice končící na dohled Prahy jedná o kauzu, kterou by policie a ministerstvo vnitra raději rychle zametly pod koberec. Redakce totiž odeslala na jejich tisková oddělení dotazy, na základě čeho mohou Němci zatýkat hluboko na svébytném území samostatného státu a zda Německo povoluje svou činnost i české policii, třeba na předměstích Berlína. Popřípadě  zda podobné smlouvy o nadřazenosti cizího práva nad českým na našem území platí kromě Německa třeba i s Vídní, Bratislavou nebo Varšavou. Zatímco Chovancův mluvčí Vladimír Řepka si vůči našim čtenářům raději naordinoval totálního bobříka mlčení, mluvčí policejního prezídia Ivana Nguyenová jen stručně oznámila, že vše se děje podle zákonů Evropské unie i podle českých regulí.

Na otázku, zda podobná privilegia jako Němci mají i policisté z jiných zemí, např. Slováci nebo Poláci, a zda jsou známé i případy, kdy česká policie zatýkala na území Německa, už ale Nguyenová neodpověděla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace