Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vážná nemoc? Ministr Dienstbier za pár měsíců zestárl o deset let a přibral patnáct kilo. Máme hodně děsivé fotky

19.12.2014
Vážná nemoc? Ministr Dienstbier za pár měsíců zestárl o deset let a přibral patnáct kilo. Máme hodně děsivé fotky

Foto: Ladislav Carda

Popisek: Jiří Dienstbier

Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti, senátor, člen ČSSD, předseda Legislativní rady vlády, to všechno bez větších problémů zvládá v jednom pracovním dnu Jiří Dienstbier mladší. I když... chtělo by se říci. Něco se přeci jen změnilo. Za posledních několik měsíců totiž ministr výrazně sešel. Jeho vlasy jsou nyní šedé, lalok na krku se naplnil, výraz v očích zmizel. Nemoc?

Jak KrajskéListy.cz velmi rychlým způsobem ověřily, se sociálním demokratem a ministrem narozeným v Americe se něco doopravdy děje. Pokud se podíváte na dvě fotografie, zdálo by se, že je mezi nimi mnohaletý rozdíl. Opak je pravdou. Jedná se pouze o několik měsíců. První interview bylo pořízeno v roce 2013, druhá fotka je z letošní konference Listopad 1989 – trvalá výzva, kterou organizovala Univerzita Karlova.

První snímek ukazuje někdejšího kandidáta na prezidenta naší republiky jako vitálního mladíka s elánem v očích. Druhý záběr připodobňuje Dienstbiera mladšího ke svému otci. Co za tou změnou je? Jedna z úřednic vlády nám k tomu řekla, že ministr dost přibral a je hodně napružený. „Důvody ale nevím, prostě je takový jiný, nepříjemný, s odstupem, těžko říci, co za tím je," konstatovala pro KrajskéListy.cz.

To, co bývalou superstar ČSSD trápí, je nasnadě. Vnitrostranická situace a blížící se sjezd socialistů, kde si Dienstbier brousí drápy na vrcholné posty. A možná, že to nevyjde. Jak jsme už psali před víc než měsícem, Gajdůšková, Chovanec, Starec, Sklenák, Vícha, Zaorálek a Hamáček. To jsou lidé, kteří na slovo poslechnou současného premiéra Bohuslava Sobotku, jde o takzvané politické grémium ČSSD. Ne však na dlouho. Jak KrajskéListy.cz zjistily, ambice dostat se znovu do vedení strany má hned několik staronových tváří. A jejich šance nejsou právě zanedbatelné.

„Tak mluví se o populárních tvářích jako Hašek, Zimola, na tom asi není nic od věci," řekl naší redakci člen ÚVV ČSSD, prakticky nejvyššího orgánu partaje. „Spousta z nás nelibě nese rozdíly mezi námi a ANO, ta propast je děsivější a nikdo s tím nic nedělá," doplnil náš zdroj. Trend, o němž hovořil, je patrný a naposledy o něm informovala televize Nova. Sobotkova ČSSD se propadá na šestnáct procent preferencí, zatímco Babišovo ANO roste ke třiceti. Co dál?

Rok 2013

Najděte pět rozdílů...

„Tak ten souboj je jasný. Sobotka možná zůstane ve vedení, protože je hloupost cokoli měnit během vládnutí, ale o místa místopředsedů se svede lítý boj," prozradil náš zdroj z vedení sociální demokracie. Podle nejen těchto informací je největší panika mezi straníky zejména kvůli osobě Jiřího Dienstbiera. Ten se znovu nachází na rozmezí, kdy jej většina členů nesnáší, národ ho ale znovu staví na přední místa žebříčku popularity politiků. „On se nechal slyšet, že bude chtít být premiér," řekl také náš zdroj.

Jenomže ani rétorika Jiřího Dienstbiera v porovnání s kanonádou Andreje Babiše nefunguje. ČSSD ztrácí, ať je v jejím čele kdokoliv. Pro ministra sociální demokracie je však politika zřejmě to jediné, co umí.

Jiří Dienstbier s ní byl v kontaktu prakticky od dětství. Během vysokoškolského studia se zapojil do nezávislého studentského hnutí, v roce 1989 byl spoluzakladatelem a hybatelem opozičního studentského sdružení STUHA. Sdružení vytvořila v průběhu roku 1989 skupina známých, mezi nimiž byli dále bratři Bendové, Jan Dus, Roman Růžička, Šimon Pánek, Jan Vidím nebo Martin Klíma. Seskupení mělo značný vliv na radikalizaci studentů i jejich ochotu promluvit k veřejnému dění. Podílelo se také na studentském pochodu z Albertova na 17. listopad 1989. A vlastně od roku 1990 je Dienstbier politikem na plný úvazek, když vystřídal všechny možné role. Byl poslanec Federálního shromáždění, zastupitel Městské části Praha 2, zastupitel Hlavního města Prahy, místopředseda ČSSD. Kolik peněz daňové poplatníky tento sociální demokrat stál, uveřejníme příště.

Napište autorovi tohoto článku na       

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace