Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Lidice jsem musel žebrat, připomněl režisér, jehož nový projekt Legie stát opět ignoruje, nehodlá přispět ani kačku. Víme, proč i co na to říkají veteráni

30.10.2014
Na Lidice jsem musel žebrat, připomněl režisér, jehož nový projekt Legie stát opět ignoruje, nehodlá přispět ani kačku. Víme, proč i co na to říkají veteráni

Autor: BontonFilm

Popisek: Záběr z Nikolaevova filmového opusu Lidice

Ani supervýznamné a kulaté výročí 100 let od začátku 1. světové války český stát nepohnulo k tomu, aby podpořilo vznik prvního filmu o českých legionářích po 76 letech. Tedy o mužích, díky kterým tato země získala po 300 letech po Bílé hoře svou samostatnost. Váleční veteráni a odbojáři jsou z rozhodnutí odpovědného úřadu - Rady státního fondu kinematografie (RSFK) - zděšeni.

Velkolepý projekt o vzniku, bojích i budování úhlavního kamene Masarykova projektu vzniku Československa – československých legiích - chystá režisér Petr Nikolajev. Ten si už udělal jméno mimo jiné svým zpracováním dalšího neuralgického bodu českých dějin, velkofilmem Lidice. Když ale na projekt s pracovním názvem Legie požádal o příspěvek Státní fond na podporu kinematografie, tvrdě narazil. Nedostal ani korunu.

„Projekt Legie Petra Nikolaeva byl posuzován ve výzvě, která byla zaměřena na podporu vývoje českých hraných, dokumentárních a animovaných filmů v lednu 2014. Do výzvy se přihlásilo 50 projektů a projekt Legie byl ve srovnání s ostatními projekty ohodnocen 72,36 body ze 100 možných a dostal se na 16 pozici mezi posuzovanými projekty této výzvy. V této výzvě bylo alokováno 3,500.000,-Kč, a aby udělená dotace nebyla jen symbolickým příspěvkem, ale opravdu napomohla vzniku kvalitního díla, bylo podpořeno pouze prvních jedenáct projektů,“ sdělil redakci předseda RSFK Petr Vítek. Podle něj RSFK smí finančně podpořit jen ty projekty, které se dostaly nad hranici 60 bodů. „ Projekt Legie si při zisku 72,63 bodů tedy podporu zaslouží, nicméně při extrémně složité finanční situaci fondu v roce 2013, ve které byla tato příslušná výzva vypsána, to z finančních důvodů nebylo možné,“ potvrdil Vítek paradox, že se na kvalitní a důležitý umělecký počin ve státní kase nenajdou peníze. Podle něj prý byla finanční situace RSFK v roce 2013 vinou malé finanční podpory státu na tento druh kultury kritická.

Dlužno dodat, že Nikolajev je na nezájem odpovědných státních úředníků zvyklý už z natáčení svého eposu Lidice. Na film, natáčený mimo jiné ve středočeské Chcebuzi, totiž taky nejprve nebyly peníze a tak se ho podařilo dokončit jen díky penězům získaným v celonárodní sbírce.

Režisér Nikolaev při natáčení Lidic s hlavním představitelem, Karlem Rodenem

„Bylo to trapné a ostudné. Skládali jsme se na tuto stále živoucí tragédii a důkaz německé genocidy proti Čechům stejně, jako se naši předci tváří v tvář rakouskému bezpráví museli skládat na svou kapličku, na Národní divadlo,“ popsal redakci své pocity z roku 2011 historik Petr Úpický. 

Kdy, když ne teď?

„Proboha, kdy jindy, než teď by se měl takový film natočit? Vždyť kdyby nebylo legií, sotva bychom měli samostatnou republiku československou. V naší kinematografii chybí hraný snímek o legionářích, jenž by na divákům ukázal jejich hrdinné tažení a jejich zásadní vliv na uznání Československa,“ sdělila redakci mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jana Vrzalová. Podle mluvčí ČSBS se totiž jedná o jeden z nejsvětlejších bodů naší novodobé historie, který si plně zasluhuje kvalitní filmové zpracování. „Když už to nevyšlo nyní, v roce 100 výročí začátku Velké války, byl by to skvělý počin českého státu alespoň ke stému výročí ukončení 1. světové války v roce 2018, a tím tak vzdal hold našim statečným předkům,“ doufá ve změnu postoje státu Vrzalová.

Jak redakci potvrdil tajemník další veteránské organizace, Československé obce legionářské (ČsOL), Jiří Charfreitag, poslední film o československých legionářích byl natočen v roce 1938. „Letos je to tedy už 76 let. Jednalo se navíc o vůbec první válečný velkofilm na světě,“ řekl Charfreitag.

Podle šéfa RSFK Petra Vítka se i přes zlepšení finanční situace Rady v letošním roce oproti roku 2013 nelze vrátit k projednání Nikalajevovy žádosti. „Nemůžeme se k tomu vrátit sami od sebe. Pokud bude žádost v další výzvě opětovně podána, tak se jí bude Rada zaobírat,“ dodal Vítek.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace