Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Postižená dcera dává herečce Bočanové pořádně zabrat. Víme, co ji trápí nejvíc. Čtěte Tajnosti slavných

16.09.2014
Postižená dcera dává herečce Bočanové pořádně zabrat. Víme, co ji trápí nejvíc. Čtěte Tajnosti slavných

Autor: archiv

Popisek: Jediná dcera Márinka je hereččin poklad, udělala by pro ni cokoli, i kdyby při tom měla padnout vysílením

O svém soukromí sice většinou mlčí, teď ale starosti zřejmě začínají přerůstat Mahuleně Bočanové přes hlavu. Její dospívající dcera má duši sedmileté, přesto ale už kouká po klucích. S čím vším herečka musí bojovat?

Dlouho si užívala mládí a svobody, dítě si pořídila až ve čtyřiatřiceti letech se svou životní láskou, podnikatelem Viktorem Mrázem. Jenže holčička, která se jim narodila, trpí lehkou mozkovou dysfunkcí. Mahulena říkává, že žít s ní je velmi krásné, protože má úžasný vnitřní svět, který by jinak nikdy neměla šanci poznat. Současně to je ale velmi náročné a krásné herečce občas docházejí síly.

Domov na míru

Po rozvodu s Mrázem, který ji opustil kvůli zpěvačce Martě Jandové, musela Bočanová gruntu vybudovat pro svou dcerku a sebe nový domov. Po dvouletém úsilí a dřině je teď Mahulena konečně spokojená, má domov podle svých představ. V podstatě dům v Buštěhradu navrhovala sama, je hodně přizpůsoben Márince – stropy až v desetimetrové výšce a na téměř dvou stech čtvrtečních metrech pouze jedny jediné dveře.

Mahulena   tak zabila dvě mouchy jednou ranou, protože se jí podařilo sehnat pozemek poblíž bývalého bydliště, čímž ušetřila dcerce trauma. „Chtěla jsem pozemek blízko místa, kde se Márinka narodila, abychom zažily co nejmenší změnu,“ prohlásila nedávno v rozhovoru pro Blesk.cz. „Ten mi pak spadl z nebe, přímo vedle mých nejbližších přátel. Ani jsme si neudělaly plot, můj soused mi ten dům dokonce i postavil.“

Mahulena dokázala malý zázrak. Dům snů, postavený přesně podle Márinčiných potřeb, vyrostl za necelé dva roky

Mahulena dokázala malý zázrak. Dům snů, postavený přesně podle potřeb
její milované Márinky, vyrostl za necelé dva roky

Potřebuje svatou trpělivost

Lehká mozková dysfunkce se projevila u Márinky velmi brzy. Podle odborníků se na jejím vzniku podílí až z 80 procent dědičnost, způsobit ji ale může i řada problémů v těhotenství či při porodu, nemá ale žádnou souvislost s inteligencí. Dítě tudíž zpravidla bývá mnohem chytřejší, než by se mohlo podle jeho výsledků v běžné škole zdát. Je typická neurovývojovým opožděním, postižené dítě se zpravidla velmi obtížně soustředí po delší dobu na jednu věc, bývá impulzivní, špatně chápe vlastní pocity, může trpět depresemi, nočními děsy a úzkostnými stavy.

Márinka samozřejmě normálně chodí do školy, do Speciální školy Slunce, která se specializuje na výuku dětí s poruchou pozornosti. „Je to úplně zdravá krásná holka, která se jen vyvíjí pomaleji než běžné dítě. Chce to samozřejmě obrovskou dávku trpělivosti, odvahy a lásky, ale pokroky dělá masivní,“ chlubí se hrdá Mahulena, která dokáže přizpůsobit dcerce každou vteřinu svého života a dodává: „Začala být, potvůrka, v pubertě, líbí se jí kluci. Ráno se dohadujeme, co si na sebe rozhodně nevezme, který spolužák ji miluje, která holka je šílená… Žijeme úplně normálně, jen má třináctiletá slečna duši sedmiletého dítěte,“ vysvětluje.

Spolu každou minutu

Ráno odveze Márinku do školy a po škole už jsou jenom spolu. Když má Mahulena představení, chodí dvera s ní. A když má něco mimo Prahu, nastoupí dívenčin otec. „Viktor hlídá pravidelně dva dny v týdnu a kdykoli potřebuju. Neměli jsme nikdy problém, máme oba mozek. Je to kámoš,“ konstatuje herečka uspořádání, o němž si tisíce rozvedených matek mohou nechat jenom zdát.

Jak to všechno zvládne? Základem úspěchu je podle Mahuleny přesný plán, změny zkrátka neexistují. „Vím dnes, co budu dělat denně do konce března, jedině tak to jde…“ přiznává herečka, která o sobě tvrdí, že jí nekonečný stres vlastně prospívá. „Když je mi nejhůř, vždycky mně všichni říkají, jak vypadám dobře,“ říká s nadhledem. „A já vždy odpovídám z legrace: Smrt jí sluší.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace