Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandál! V kriminále ve Vinařicích získávají vězni naše osobní údaje pro další zločiny

28.04.2014
Skandál! V kriminále ve Vinařicích získávají vězni naše osobní údaje pro další zločiny

Foto: archiv

Popisek: Zajistit práci vězňům není snadné. I tato bohulibá činnost by ale měla mít své meze a respektovat zákony

Chcete vydělávat podváděním lidí? Nechte se zavřít do Vinařické věznice. Přímo tam získáte údaje o potenciálních obětech jako na stříbrném podnosu. A ještě vám za to zaplatí!

Slitujete se nad pánem s příjemným hlasem, který vám nabízí například změnu tarifu u vašeho mobilního operátora, a tak ho vyslechnete? Jeho nabídka vás zaujme, takže na ni přistoupíte, vyzvoníte mu adresu svého bydliště, datum narození, číslo občanského průkazu, leckdy z vás vymámí i rodné číslo. Akceptací určitého finančního plnění mu bezděky i prozradíte, co si můžete dovolit, takže si nepřímo může udělat obrázek i o vaší finanční situaci.

Jednání s tímto člověkem bylo věcné a příjemné, ušetřil vám cestu na značkovou prodejnu… jenže! Víte, s kým jste vlastně mluvili? Váš milý operátor z call centra totiž možná sedí během rozhovoru za zdmi věznice ve Vinařicích a vy jste se svou důvěřivostí právě zapsali na seznam jeho budoucích „klientů“, jejichž obydlí hodlá navštívit po propuštění a trochu jim od jejich majetku odlehčit. Nebo třeba na jejich jméno uzavřít půjčku či hypotéku.

Servis pro zloděje a podvodníky

Zpráva televize Nova, že se takové call centrum nachází ve Vinařické věznici, pořádně zvedla adrenalin spoustě diváků. K důležitým osobním údajům, jež mají být chráněny zákonem, se tak dostávají lidé, o jejichž poctivosti lze vážně pochybovat. Jednatelka firmy A-Giga, která call centrum provozuje, sice ujišťuje z všech sil veřejnost, že si tamní zaměstnanci ve výkonu trestu nemohou nic zapisovat ani se nedostanou k počítačům, Nově se ale vzápětí ozvala i bývalá civilní zaměstnankyně, jež tvrdí pravý opak.

„Měli přístup k počítačům, k osobním údajům klienta. Pokud nabízeli tarify, tak tam bylo pouze číslo. Když lidem nabízeli pevný internet, tak tam byla adresa a jméno. Rodné číslo si brali sami od klientů," říká žena, která chce pro jistotu zůstat v anonymitě. Vězni prý mají přístup dokonce i k číslu občanského průkazu, informacím o jeho platnosti, k rodnému číslu a adrese bydliště. Kromě počítačů údajně používají k práci i sešity, v nichž mohli zápisky s osobními údaji vynášet.

Sběračů dat jsou stovky

„Vězeň nemá možnost napsat nic na papír. Vězeň se nedostane do počítače. Vězeň se nedostane nikam. Je to věznice, hlídaná vězeňskou službou, a je na to speciální režim,“ stojí si za svým jednatelka firmy Věra Babišová. Jak je ale možné, že Nova od bývalého vězně citlivá data o klientech mobilních operátorů získala? „Jeden vězeň, který odešel, má prý až 100 kontaktů takového typu. Tak to chce být zajímavej,“ tvrdí Babišová. Jenže televize kontakty a údaje, dodané bývalým vězněm, prověřila.

K citlivým údajům telefonicky oslovených klientů se od počátku projektu mohly dostat stovky mužů, kteří již přišli do konfliktu se zákonem a byli za to potrestáni. Oficiálně bylo do programu přijato:
v roce 2010 – 73 osob
v roce 2011 – 91 osob
v roce 2012 – 102 osob
v roce 2013 – 102 osob

Celkem tedy 368 vězňů, z nichž ovšem pouze 118 osob vydrželo pracovat. Ke konci minulého roku jich bylo 61, protože 45 již bylo propuštěno a 12 přeřazeno do jiné věznice. Z toho vyplývá, že jen necelá třetina vytrvala, ostatní skončili na vlastní žádost, měli nadměrnou absenci nebo porušili pracovní povinnosti – uvádí sama autorka projektu Věra Babišová ze společnosti A-Giga v příloze k Inovačnímu záměru „Změna je možná“ z dne 28. listopadu 2013. Uvedené údaje samy deklarovanou spolehlivost zaměstnanců vězeňského call centra zpochybňují.

Zkušenosti? Negativní!

Dokument se navíc odvolává na to, že vychází ze zahraničních zkušeností. Ty však nejsou právě příznivé. S obdobným nápadem zřídit call centrum v nápravném zařízení totiž přišly mimo jiné loni v létě ve Velké Británii mužská věznice Oakwood a ženská věznice Drake Hall. Tamní vězni měli v přepočtu za 20 dolarů týdně dělat průzkumy trhu pro pojišťovny. Kritici projektu obratem upozorňovali, že takové telefonáty mohou domácnosti ohrozit. Varovali hlavně před zneužitím údajů, které rodina vězňům poskytne. „Věřit kriminálníkům ohledně finančních údajů druhých lidí? To je naivní. Zloději budou vědět, na koho se zaměřit, až je propustí,“ prohlásil Peter Cuthbertson z Centra pro prevenci kriminality v rozhovoru pro deník Daily Mail.

Spolehlivost přinejmenším sporná

Vinařická věznice, která call centrum provozuje, má navíc i z minulosti máslo na hlavě, takže o zajištění bezpečnosti oslovených klientů lze vážně pochybovat. Je profilována jako věznice s ostrahou a s dozorem, má speciální oddělení pro mentálně retardované odsouzené a oddělení bezdrogové zóny. V létě 2012 například prosákla na veřejnost zpráva, že tamní vězni měli k dispozici mobilní telefony, nabíječky, SIM karty a další zakázané předměty, které jim od příbuzných propašovali za úplatu dozorci.

Od loňského října zase policie stíhá 32 lidí za prodej a pašování drog do Vinařic, šlo hlavně o heroin, pervitin a marihuanu. Vězni za ně platili kreditem do mobilního telefonu nebo tabákem. Jeden gram pervitinu tu dealerům vynesl pět až osm tisíc korun. Vinařská věznice je dlouhodobě nechvalně proslulá vysokým výskytem drog mezi odsouzenými. Proč tedy máme být takovým lidem vydáni na milost a servírovat jim svá osobní data jako na stříbrném podnosu, aniž vůbec tušíme, s kým máme tu čest?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace