Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta do rodiště muže, který chtěl z Ježíška udělat dědu Mráze. Český poutník

14.04.2019
Cesta do rodiště muže, který chtěl z Ježíška udělat dědu Mráze. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Socha Antonína Zípotockého... nejdřív to byl Tonda z devatenáctky, který se těšíval na Ježíška jako všechny děti. Pak se změnil

FOTOGALERIE Protože počasí tohoto víkendu není zrovna dvakrát příznivé, i dnešní výlet bude patřit k těm kratším. Čeká na nás pětikilometrový výlet ze Zákolan ke hradišti Budeč, které je poslední zachovalou předrománskou stavbou v Čechách. Zpět se pak vrátíme údolím zákolanského potoka.

Z osobního vlaku spojujícího Kralupy nad Vltavou s Kladnem vystupujeme na zastávce Zákolany. Historie této obce se přímo prolíná s dějinami blízkého hradiště. „Nejstarší dochovaná písemná zpráva o obci Zákolany je z roku 1282, kdy byly přiděleny Kapitule Vyšehradské. Zákolany přináležely k hradišti Budeč snad od jeho založení a od vztahu k němu se odvíjí i jejich jméno - Zákolané bydleli za kůly vně hradiště,“ píše se na obecních webových stránkách.

Nejslavnější rodák: Antonín Zápotocký

Ze Zákolan pochází a působil zde spoluzakladatel českoslovanské sociální demokracie Ladislav Zápotocký-Budečský a v Zákolanech č.p. 19 se roku 1884 narodil jeho syn Antonín Zápotocký, pozdější československý prezident (1953 - 1957) a spisovatel. Do dějin vešel také jeho vánoční projev z roku 1952, kdy dětem oznámil, že Ježíšek vyrostl a stal se z něho Děda Mráz. Obec se také proslavila "Zákolanskou polkou", o níž publikoval svoji esej Jan Neruda a která se vyskytuje i v opeře Bedřicha Smetany Dvě vdovy.

Zápotocký a altánek

Ale dosti historie, vydejme se na cestu. Ovšem daleko nedojdeme, hned na začátku návsi se zastavujeme načerpat energii v místní kavárně Pošta. Po doplnění kofeinu pokračujeme k památníku již zmiňovaného Antonína Zápotockého, který je sice rozporuplnou postavou našich dějin, ostatně stejně jako většina dalších politiků, místní se ale zatím jeho sochu bořit nechystají. Naštěstí.

Pomník není ovšem jedinou chloubou místního „nábřeží.“ Posedět můžete například v originálním altánku s turistickými směrovkami nebo na lavičkách v jeho okolí. A můžete se také začíst do zajímavostí popsaných na informačních tabulích připomínajících historické i přírodní zajímavosti Budče, Zákolan a okolí.

Pozor na cyklisty

Opouštíme parčík a po červené turistické značce míříme k legendárnímu hradišti Budeč. Cesta je určena jak pěším, tak i cyklistům, proto doporučuji zvýšenou opatrnost, někteří bicyklisté mají občas pocit, že svět patří jen a jen jim. Za svoji cestu jsem musel uskakovat před řítícím se šílencem hned dvakrát.

Vzpomínky na dobu bronzovou…

Ke hradišti není cesta daleká, ale celkem strmá, počítejte tedy s tím, že se řádně zadýcháte. Výsledek ale stojí zato! Na hradišti Budeč bylo prokázáno osídlení již z pozdní doby bronzové. Přemyslovci si zde v 9. století vybudovali hrad, který byl jedním z center jejich státu. V místě někdejší akropole stojí dnes rotunda svatého Petra a Pavla, která bývala součástí původní zástavby z přelomu 9. a 10. století a dnes představuje jedinou zachovalou předrománskou stavbu a nejstarší stojící kamennou architekturu v Čechách.

Hned přes cestu si nemůžete nevšimnout dochovaných základů druhého budečského kostela, a sice kostela Narození Panny Marie z 10. století. Směrem na sever se pak táhlo rozsáhlé předhradí. Přemyslovské opevnění je dodnes patrné v podobě výrazných valů. Podle svatováclavských legend pobýval v mládí na Budči kníže Václav a učil se ve zdejší škole.

Romantickým údolím zákolanského potoka

Po prohlídce rotundy opustíme červenou značku a příkrou lesní cestou seběhneme do údolí zákolanského potoka. Tady na nás čeká zelená turistická značka, která nás romantickým, ze zimního spánku se probouzejícím údolím dovede zpět do Zákolan. Zde naše dnešní cesta končí. Pokud se počasí umoudří, na velikonoční sobotu a neděli se vydáme na poněkud delší výlety do středočeské krajiny. Přežijte bez úhony poslední (snad) záchvěv zimy a mějte se rádi! Jo a pište mi své tipy na výlety na email: . Putování zdar!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace