Farský jako starosta selhal. Na podobné selhání se chystají i v Kladně. Komentář Štěpána Chába
komentář
18.06.2018
Foto: Facebook
Popisek: Jan Farský
AKTUALIZOVÁNO V Kladně má vyrůst nový supermarket Globus. Má vyrůst v lokalitě Na Růžovém poli, kde je lesík, potok, drobné potůčky a důležité prameny pro spodní vodu. Pro Kladeňáky je to jedno z posledních míst, kde je k vidění „nekulturní“ příroda. To jest příroda nesesekaná podle plánů pravítek byrokrata. Les, kam si lidé chodí zkrátka vyčistit hlavu od šumu města. Výstavbou ubude zeleně, naruší se vodní toky a Kladno bude obohacené o jeden rakovinný nádor navíc.
Vedení města nevyvolalo stran výstavby nového supermarketu diskusi s obyvateli, zkrátka změnili územní plány a přiklepli to německému koncernu Globus. Obyvatel se nikdo neptal, neptal se jich, jakým způsobem jim ovlivní život, když za plotem zahrady budou mít místo lesa obří supermarket, parkoviště a navíc benzinovou pumpu. Je tedy logické, že se tamní obyvatelé brání. A brání se sběrem podpisů na vyvolání referenda, v kterém by se Kladeňáci rozhodli sami, zda supermarket chtějí nebo nechtějí. Přičemž je nutné brát v potaz, že v okolí už je dalších osm (!) supermarketů. Není tedy důvod dovést do města další. Ovšem les neprodukuje prachy, tedy pryč s ním. Žijeme v době, která postrádá duši.
Pro vyvolání referenda potřebuje iniciativa sehnat 5 400 podpisů. A to obyvatel Kladna, nikoliv přespolních.
Trochu jiný příklad ze Semil
V období, kdy Jan Farský vykonával v Semilech funkci starosty, došlo k praktické ukázce toho, jak se to nedělá. Farský dopustil v centru města výstavbu dvou supermarketů. Jeden padesát metrů od náměstí. Následně pak 300 metrů od náměstí hned další. A to i přes fakt, že přímo na náměstí, vlastně jako dominanta, už jeden supermarket fungoval. Nemluvě pak o dvou dalších, které byly, alespoň něco, poblíž sídlišť a tedy mimo centrum města. Semily jsou velmi malé město, které přejdete volným krokem za dvacet minut.
Poslední povolený supermarket v Semilech byl vystavěn v budově, která přímo vyzývala k jinému využití. K zakládání drobných obchůdků místních živnostníků. Velká budova, která by s akceschopnou městskou radou a starostou, který by dokázal razantněji bojovat, mohla získat punc něčeho místního, lokálního a pro město přínosného. A to jak finančně, tak i lidsky, občansky. Místo toho Farský nezabránil výstavbě rakovinného nádoru supermarketu, který zaměstná x mizerně placených, často slovenských a ukrajinských prodavaček, ale zisk odvede z města i ze země. Drobní živnostníci by zisk ve městě nechali, protože v Semilech prostě žijí. A Semily by pomalu mohly vzkvétat. Zkrátka osvícená politika STAN v praxi. Umrtvit dokonale život ve městě, které by mohlo prosperovat. Nutno dodat, že Jan Farský byl proti výstavbě supermarketu, ale nebyl proti dost na to, aby tam ta rakovina nevybujela.
Další příklad, protentokrát z Náchoda
V Náchodě postupovali úplně jinak než Farský. Těm nemnoha supermarketům dovolili vybujet na okraji města. Centrum Náchoda je tak skoro jako z pohádky. Drobné obchůdky, lidé, kteří mají kam vklouznout a setkat se s milým úsměvem, centrum města plné života. Centrum, kde nepotkáte oplzlé logo supermarketu, který vysává z prostoru život drobného podnikání a tedy přirozeného chodu společnosti.
Třetím příkladem je pak samotné Kladno
Chamtivost radních po zvýšení odvodů peněz do městské kasy dovolí, aby zmizela příroda z města. V okolí osm supermarketů co by kamenem dohodil, přesto tam má vzniknout devátý. A to i přes odpor obyvatel, kteří chtějí klid a přírodu. Nikoliv dopravní kolapsy, zhoršení ovzduší, a pohled z okna, ze kterého příčetného člověka chytají myšlenky na sebevraždu. Pokud jste tedy z Kladna, zaměřte svou pozornost na iniciativu Růžové pole – referendum.
Vložil: Štěpán Cháb